Soru Yurt dışı telefon almak mantıklımı

krakik

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
Huawei P smart
Konular
9
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
bilmiyorum
Telefon Modeli
bilmiyorum
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Merhabalar, yurt dışı telefon almayı düşünüyorum sizce mantıklı mı imei konusunda bir tereddütüm var ileride sorun yaşar mıyım?

Lucas.Rintaro

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Lucas
Cihazım
Redmi Note 10 P
Konular
17
Yurtdışı cihaz IMEI kayıt ücreti 6 bin TL olmuş. Repair işleri artar bu gidişle :D

Oyla:

krakik

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
Huawei P smart
Konular
9
TWRP aracılığıyla sifirlanirsa yani format Data yapılırsa IMEI silinmez.
güncellemeyi kapatırsanız sıkıntı olmaz. ama olurda satarsanız fabrika ayarlarına dönerken de siliniyor o yüzden mtk işlemcili telefon almayı düşünmem ben artık
Alın diyorsunuz yanı şimdi 😂
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Yurtdışı cihaz IMEI kayıt ücreti 6 bin TL olmuş. Repair işleri artar bu gidişle :D
Haklisin.

Oyla:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
IMEI kayıt ücretlerine yine zam yapılacağı söylentisi var. 14 bin TL gibi rakamlardan bahsediliyor.

Oyla:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Hocam eğer zam yapılırsa ; yurtdışından yolcu beraberinde iphone telefon getirilmesini cazip olmaktan çıkarmak maksadıyla yapılacaktır, diye değerlendirmekteyim.

Yani bu imei kayıt ücretlerinin artırılması uygulamasında, bizlerin kullandığı telefonların esamesi okunmaz.

Iphone telefonlarda handoff - icloud vs yöntemle, eski iphone ve yeni iphone telefon aynı ağda olmak kaydıyla, yeni iphone telefon imei kaydı yapılmadan kullanılabiliyor. Yani evde ya da işyerinde sabit bir yerdeysen, iphone'lar için imei kaydına gerek kalmıyor. Imei kaydı bulunan eski iphone telefonu olup da bu şekilde kullananları biliyorum. Hareket halinde iken de, eski iphone telefonu ile iletişim sağlanıyor. Zaten insanlar dışarıda en fazla 1 saat ya da 2 saat hareket halinde oluyorlar. Bu 2 saat boyunca, internet, sosyal medya vs'den uzak dursa da olur.

Biraz da fiyatlardan bahsedeyim.

Yurtdışında 14 pro max ; 1250 dolar civarı
Yurtiçinde 14 pro max ; 2250 dolar civarı( en az )

Yani hesap şu; yurtdışından 1250 dolar ver 14 pro max al, imei kaydına 300 dolar ver, etti 1550 dolar.

Arada ne kaldı ? 700 dolar.

Yani işte Türkiye'ye telefon ithal edenler( mobisad ), bu farkı ilgili bakanlığın önüne koyarak, imei kayıt ücretinin artırılması için kulis yapmaktadır, diye değerlendirmekteyim.

Özetle; yurtdışından kayıtsız iphone telefon getirenlerle, yurtiçindeki resmi ithalatçılar arasında bir tepişme var, diye değerlendirmekteyim. Atlar tepişir, ezilen çimler olur misali.

Oyla:
Üst Alt