Haber Yerli otomobil üretimde kullanılacak malzemeler dikkat çekti

Yerli otomobil Bursa'nın Gemlik ilçesinde kurulacak olan fabrikasında üretilecek. Üretimde kullanılacak malzemeler dikkat çekti. Otomobil deyince akıllara gelen üretim malzemelerinden çok daha farklı malzemelerin kullanılacağı ortaya çıktı.

Yerli otomobil malzemeleri arasında NTE ismi verilen nadir toprak elementleri kullanılacak. Bu elementler aracın kamera sistemlerinin üretiminde kullanılacak. Bu elementler tam olarak şöyle: seryum, lantanyum, neodimyum, paraseodmiyum, uranyum, toryum ve ağır nadir toprak oksitler.

Tüm bu elementlerin %99 saflıkta kullanılacağı açıklandı. Yerli otomobil kamera sistemini ise gençlerden oluşan yerli bir girişimin üstlendiği Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı. Ayrıca NTE sistemlerinden bahseden Varank şu açıklamaları yaptı:

NTE’yi ayrıştırmadan önce elde edilen gelir düşüktü ama bunu ayrıştırdığınızda değeri çok daha büyük oluyor. Örneğin yüzde 99’un üzerinde saflaştırdığınızda, tonunu 200 bin dolara satabiliyorsunuz ama bunu ayrıştırmadan satarsanız 1 dolar gibi düşük bir fiyata satıyorsunuz. NTE içinde günlük hayatımızda kullanılan birçok malzeme mevcut. Biz Türkiye olarak artık uç ürün üretiyoruz. Artık tonda 200 bin dolara kadar gelir elde edeceğiz.”

 

cagrialaf

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çağrı
Cihazım
Mi Note 10
Konum
Sakarya
Katılım
28 Ocak 2019
Konular
36
Mesajlar
334
Tepkime puanı
148
Puanları
58
Şimdi Kamera sistemlerinde mi kullanacaklar yoksa satacaklar mı anlamadım. 1 Ton kadar hammaddeden binlerce Kamera yapılabilir sanırım.
 
Üst Alt