Yarışma Xiaomi'nin DXOMARK ile imtihanı

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Son birkaç senedir Dxomark adını sık sık duyarız. Akıllı telefonların kamera performansını test eden ve laboratuvar araçlarını kullanarak titiz bir bilimsel test protokolünün sonucunda bu puanları veren bir endüstri kuruluşudur. DXOMARK ’ın kamera konusundaki puan değeri pozlama, kontrast, renk değerleri, otofokus, doku, gürültü (kumlanma) ve stabilizasyon gibi etkenlerle oluşur. Bu özellikler ek bir yazılım veya donanım kullanılmadan test edilirler. İlk etapta otomatik olarak yapılan testler için DxO, dünyanın en iyi kamera üreticilerinin görüntü kalitesini ölçmek için kullandığı analiz yazılımlarını kullanır. Kameralar ikinci etapta, bir insan elinde ve gündelik kullanımlarda test edilirler. Özetle DXOMARK puanı bir cihazın görüntü veya ses niteliğinin değerlendirmesini yapar. Yani Puan ne kadar yüksekse ürün kamera kalitesi o kadar iyi olduğu anlamına gelmektedir.

13 Şubat 2020 listesinde Mi10 Pro ile 124 puan alıp zirveye yerleşerek herkesi şaşırtan Xiaomi, 2021 yılı Mart ayında çıkardığı ve kullanıcılarının büyük beğenisini kazandığı kamera odaklı Mi 11 Ultra ile 143 puanlık bir performans göstermiş ve aynı yıl Huawei’nin amiral gemisi P 50 pronun ardından ikinci sırada yer alarak bu başarısının tesadüf olmadığını kanıtlamıştı. Daha sonra çıkardığı 12S Ultra ve 13 pro modellerinde ise (1 inçlik devasa sensörlere ve Dünya markası Leica ile yapmış olduğu işbirliğine rağmen) ne yazık ki aynı başarıyı yakalayamadı. Bu iki cihaz kamera testlerinden sınıfta kaldı ve yalnızca 136 puan alarak 21 ve 22. Sıralarda yer alabildiler.

Xiaomi bu yıl Nisan ayında çok büyük beklentilerle piyasaya sürdüğü 13 Ultra modeliyle mobil fotoğrafçılık alanında çığır açacağını düşünüyordu. Hatta cihazı cepte taşınabilir bir fotoğraf makinesine dönüştüren 144 dolarlık kamera aksesuarı ile tanıtılmıştı. Ne var ki işler hiç te Xiaomi’nin istediği gibi gitmedi ve Xiaomi 13 Ultra beklentilerin aksine büyük bir hayal kırıklığı yaratarak 140 puanla Dxomark listesinde 17. Sırada yer alabildi.

Dxomark’ın objektifliği elbette tartışılabilir. İnanmayan olabilir. Verilerine güvenirsiniz yada güvenmezsiniz ama üç dört yıl önce listenin zirvesini zorlayan ve F/P odaklı üst düzey cihazlarıyla kullanıcılarına mükemmel kamera deneyimi sunan xiaomi ( yazılım konusunda beceriksiz olduğunu zaten her zaman biliyorduk ) gelişen teknolojik gelişmelerin aksine fiyat konusunda rakiplerinin önüne geçmesine rağmen performans bazında bayağı gerisinde kalması herhalde tesadüf olamaz.

Bazen düşünüyorum da biz bu Xiaomi ye haddinden fazla misyon mu yükledik acaba? Kim bilir belki de misyonu artık sona erdi. Siz ne dersiniz?

Son düzenleme:

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
40
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ah be hocam... Efsanelerden geriye ne kaldı ki? Benimki dolabın çekmecesinde nihai kaderini bekliyor. Sizinki ise sahibinin nihai kararını...giggle~~:D

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
286
Ah be hocam... Efsanelerden geriye ne kaldı ki? Benimki dolabın çekmecesinde nihai kaderini bekliyor. Sizinki ise sahibinin nihai kararını...giggle~~:D
Hocam, yeni cihaz hakkında gerçekten de çok kararsızım, Redmi K60 oldukça uygun fiyatlı ve hoşuma da gidiyor, SD 8gen1 çok ısınıyor diyorlar, SD 8gen2 de zira öyle... Mi13 Pro Mardinli de sabah 26k idi, şu an 21.300 lira.. Hele bi 22 si gelsin, Huawei watch 4 pro yu bir yakından göreyim ve ya deri yada titanyum kayış lı olanı alayım, telefona daha sonra odaklanacağım sanırım

MI MAX 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Koçara

Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
40
Hocam, yeni cihaz hakkında gerçekten de çok kararsızım, Redmi K60 oldukça uygun fiyatlı ve hoşuma da gidiyor, SD 8gen1 çok ısınıyor diyorlar, SD 8gen2 de zira öyle... Mi13 Pro Mardinli de sabah 26k idi, şu an 21.300 lira.. Hele bi 22 si gelsin, Huawei watch 4 pro yu bir yakından göreyim ve ya deri yada titanyum kayış lı olanı alayım, telefona daha sonra odaklanacağım sanırım

Şahsınıza hangisi yakışırsa onu alacağınıza eminim. :) Yes~~

Not: SD 8Gen 2 ısınıyor diyen ya yanlış biliyor yada boş yorum yapıyor. Ne şarj esnasında ne de oyun oynarken zerre ısındığına şahit olmadım.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
286
Şahsınıza hangisi yakışırsa onu alacağınıza eminim. :) Yes~~

Not: SD 8Gen 2 ısınıyor diyen ya yanlış biliyor yada boş yorum yapıyor. Ne şarj esnasında ne de oyun oynarken zerre ısındığına şahit olmadım.
Valla ben forumdakilerin yalancısıyım hocam

Koçara

Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
40
wasntme~~ facepalm~~

burucu08

Ne olursan ol önce saygılı ol
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış
Cihazım
mi 10t, s23
Meslek
Tüccar
Konular
92
Kamera konusunda en iyisi iPhone ve Sony dir bence ama üzücü olan şey sonyler tr de satılmıyor ve repair yapılmıyor bu gerçekten üzücü kayıt için 6k vermek sıkıntı

Üst Alt