Haber Xiaomi Türkiye Sendika Üyesi Olan İşçileri Kovdu! Skandal

Mart ayında açılan Xiaomi Türkiye fabrikasında skandal! Sendika üyeleri kovuldu, Cuma namazına gideceklere "En büyük ibadet çalışmaktır" dendi!

Mart ayının sonlarına doğru Türkiye’de üretim yapmaya başlayan ve ilk fabrikasını İstanbul’un Avcılar ilçesinde kuran Çinli Xiaomi, büyük bir skandal ile gündeme geldi. Salcomp ortaklığı ile kurulan ve yıllık 5 milyon akıllı telefon üretebilme kapasitesi bulunan Xiaomi Türkiye fabrikasında mobbing iddiaları kuvvetlenmeye başladı. Birçok işçi fabrikada kötü muameleye maruz kaldıklarını iddia ederken, sendikaya üye olan 15 kişinin işten çıkarılması sosyal medyada tepki topladı.
Xiaomi Türkiye Fabrikasında Sendika Skandalı
2 bin kişiye istihdam sağlayacak!” naraları eşliğinde kurulan ve bugün itibariyle 800 kişiye iş imkanı sunan Xiaomi Türkiye fabrikası, işçilere kötü muamele ve skandal işten çıkarmalar ile gündemde. “Yönetim içeride tespit ettiği sendikal faaliyet yürüten işçileri performans düşüklüğü, emre itaatsizlik gibi gerekçelerle tek tek işten çıkarıyor” iddiası ile fabrikayı protesto eden işçiler, 15 kişinin sendikalara üye olması sebebiyle işten çıkarıldığını söyledi.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda zorunlu mesai baskısının da bulunduğu fabrikada düzensiz ödemeler ve kaba tavırlar da işçilerin değindiği konulardan.
“Yönetim içeride tespit ettiği sendikal faaliyet yürüten işçileri performans düşüklüğü, emre itaatsizlik gibi gerekçelerle tek tek işten çıkarıyor”
İşçilerin iddiaları bunlarla da bitmiyor. İbadet özgürlüğünü de kısıtlayan yönetim, işçilerin Cuma namazına gitmesine engel oluyor. İddialara göre yönetim "Çalışmak en büyük ibadettir" sloganıyla işçileri çalışmaya mecbur bırakıyor.

“Bize ‘Çalışmak en büyük ibadettir’ diyorlardı. Bunun için izin vermiyorlardı ya bankaya gideceğimizi söyleyip ya da başka bir iş için olduğunu söyleyip izin alabiliyorduk”
Son olarak fabrika önünde protesto gösterisi düzenleyen işçiler, sosyal medyada başlatılan #İşçiDüşmanıXiaomi hashtagi ile kamu oyundan destek alıyor.

Kaynak :

Moderatör tarafında düzenlendi:

Emrekrks0

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Mi9t
Konular
34
mi zaten alacağım son marka gerçekten Sanki 3 5 liselinin çıkardığı telefon gibi ne düzgün servisi var nede yazılımı

jitterprosu

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
.
Cihazım
Oneplus 8 pro
Konular
60
Xiaominin bu kadar düşeceğini hiç tahmin etmemiştim gerçekten yazıklar olsun

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Çalışmak en Büyük İbadet demişler Ha Çok Yazık. Allah Akıl Fikir Versin şu Suşilere.

SerseristyLe

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökhan
Cihazım
Mi 10 T
Konular
44
Arkasında yine bir Türk'ün parmağı vardır.
Xioami burada açılan üretimi kendi yonetim bünyesinde türk çalışan olmadan böyle bir şey yapamaz.
Yapılan buysa çok yanlış ancak şunuda eklemek istiyorum. Bunu yapan üç beş yönetici hepsinin bir biriyle aynı tutmayın sizden ricam.
Kısacası buna bir çözüm gelir ama öncelikle yönetici değişikliğine gidilmeli bu düşünce tarzı devam etmemesi için

Üst Alt