Rehber Xiaomi Telefonlarına Google Kamera Kurulumu [Rootsuz]

nebula72

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
emre
Cihazım
MI 8 SE
Konular
13
Bütün tlf lara aynı apk mı?

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bu rehberin en güzel yanı, MIUI 9 ve MIUI 10 üzerinde çalışan tüm Xiaomi telefonlarında çalışması. Ve bundan sonra OTA güncellemelerinde herhangi bir sorun olmadan tüm güncellemeleri alacaksınız ve bunları sorunsuz bir şekilde yükleyebilirsiniz. Telefonda Camera2API özelliğini etkinleştirmek için bazı ADB komutlarını çalıştırmak üzere TWRP'yi geçici olarak açacağız, böylece Google kamerayı yükleyebilirsiniz. Bootloader kilidiniz açık olmadır.

Redmi Note 5 Pro ve Redmi Note 6 Pro cihazlarında denenip sorunsuz çalışmıştır. Sizin cihazınızda çalışacağının kesin çalışır garantisini veremem ama anlatılan adımları doğru yaptığınızda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

ADB Driver ve Google Kamera Kurmak İçin Cihazınıza Uygun Dosyayı İndirin
1. ADB Sürücülerini PC'nize indirin ve yükleyin. Bu dosya 15 saniyede bilgisayarınıza Adb driverını kurar.
Yüklemek için alttaki resimleri takip edebilirsiniz.

Adb.exe uygulamasını açın mavi bir ekran karşınıza geldiğinde klavyeden Y tuşuna basın.

Sonra tekrar Y tuşuna basın, 3 defa Y tuşuna basmanız istenecek.

Ardından bu ekran ile karşılaşacaksınız. Next butonuna tıklayıp ilerleyin.

Ve Finish butonuna basın. Bu kadar ADB driveri yüklenmiştir. Kontrol etmek isterseniz Yerel Disk C'de ADB adında bir klasör oluşması lazım.

2. Şimdi bu ve Zip'ten çıkarıp klasör haline getirin ve klasörü masaüstünüze kopyalayın.

3. Telefonunuza Uygun TWRP İmaj Dosyasını Buradan İndirin. TWRP'yi kurmanıza gerek yok, bazı ADB komutlarını çalıştırmak için geçici olarak başlatmamız gerekiyor sadece.

4. Google Kamera'yı Xiaomi telefonunuza yüklemek için . Bu apk Redmi Note 6 Pro İçin uygun Google Kamera Apk'sıdır. Dolayısıyla sizin cihazınıza uygun Google Kamera Apk'sını indirmeniz lazım.

Google Kamerasını Root Yapmadan Kurma Adımları
1. Telefonunuzun Bootloader kilidinin açık olduğundan emin olun.

2. Şimdi ADB sürücülerini Windows PC'nize kurun ve masaüstündeki Platform Tools klasörünü açın.

3. Şimdi telefonunuzu Fastboot Modunda başlatın . Bunu yapmak için önce telefonunuzu kapatın ve Ses Kısma + Güç Butonuna birlikte basılı tutun.

4. Masaüstünde açtığınız Platform Tools klasörünü geri dönüp açın.
Ve indirdiğiniz Twrp İmaj dosyasını bu klasörün içine atın. Twrp imaj dosyasının adını recovery.img olarak değiştirin.

5. Şimdi Bilgisayarınızın klavyesinden 'shift' tuşunu basılı tutun ve klasörün herhangi bir yerinde mousedan sağ tuşa tıklayın ve 'Burada komut penceresini aç' seçeneğini seçin .

Veya klasörün üstüne cmd yazın.Cmd komut penceresi siyah ekran açılacaktır.

6. Telefon Fastboot modundayken, telefonu PC'ye bağlayın ve telefonu twrp ile başlatmak için aşağıdaki komutu girin.

Kod:
fastboot boot recovery.img

Bu kod, telefonunuzu TWRP modunda başlatmanıza yardımcı olacaktır.

7. TWRP açıldığında ilk ekranda Herhangi bir işlem ve değişiklik yapmayın, yani ana menüye falan gelmeyin, öylece kalsın.

8. Şimdi Camera2API'yi ROOT olmadan etkinleştirmek için aşağıdaki komutları birer birer windows CMD konsol ekranına buradan mouse ile kopyalayıp Cmd ekranına tıkladığınızda otomatik yazılacaktır. Kodlar alttaki resimdeki gibi olduğunda tamamdır.

Kod:
adb shell
Kod:
setprop persist.camera.HAL3.enabled 1
Kod:
setprop persist.camera.eis.enable 1
Kod:
exit
Kod:
adb reboot bootloader
Kod:
fastboot reboot

Kodlar bu ekrandaki gibi olacak, kodları kopyalayıp bu siyah ekrana mojse ile tıkladığınızda zaten otomatik yapışacaktır.

9. Şimdi en sonki kodu yazıldıktan sonra cihaz yeniden başlayacak otomatikmen, Artık Camera2API etkinleştirildi ve kurmuş olduğumuz geçici TWRP telefonunuzdan kaldırıldı.

10. Şimdi, telefonunuza uygun Google Kamera.apk dosyasını yükleyin.

11. Artık Google Kamera telefonunuza yüklenmiştir.

12. Ayrıca camera2 Api etkinleştiğini bu uygulamadan kontrol edebilirsiniz, Eğer tüm tikler yeşilse sorun yok demektir ve Google Kameranız sorunsuz calışır.

Harika bir paylaşım serhat.yldz emeğinize sağlık hocam.
Tek sorun Redmi Note 4 SnapDragon işlemcili versiyona (mido) hangi google modunu yükleyeceğim onu bulmak :D
Bir fikriniz varsa yazabilirmisiniz. link olur, yönlendirme olur :)
Birde TWRP kesin kalkıyor değilmi?

bakivrd44

Offline bir Xiaomici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
Mi 6
Meslek
Öğrenci
Konular
32
Serhat hocam elinize emeğinize sağlık yine anlaşılır bir konu açmışsınız ben 60 fps video çekmek istiyorum dediğinizi yapsam uygun gcam apk sını kursam 60 fps video çekebilirmiyim? Yoksa illa rootmu olması gerekiyor

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
Uygulama - Çeşitli Xiaomi Cihazlar için Google Kamera

Note 4 (mido için) apk göremedim :(
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Persist Neden Yüklenir?

Telefondaki sensörler çalışmıyorsa, çağrı esnasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanmıyorsa, Wifi/Bluetooth hata veriyorsa, kamera net fotoğraf çekmiyorsa, parmak izi okuyucusu çalışmıyorsa vb. durumlarda cihazınıza persist flashlamanız gereklidir.

Persist Dosyası Nasıl Bulunur?

Gerek forumumuzda gerekse farkl sitelerden cihazınız için persist dosyasına ulaşmanız mümkündür fakat en sağlıklı yol persist dosyasını orijinal rom içerisinden kendinizin almasıdır.

1) adresinden indireceğiniz .tgz uzantılı fastboot rom dosyasının üzerine sağ tıklayarak klasöre çıkartın.

2) Çıkarttığınız klasör içerisinde yer alan images klasöründe persist.img adında dosyayı görebilirsiniz. Bu dosya sizin cihazınıza ait persist dosyasıdır.

Persist Dosyası Nasıl Yüklenir?

Persist dosyasını yükelemek için iki adet yol bulunuyor. Her ikisi için de telefonunuzda bootloader kilidinin kaldırılmış olması gereklidir.

Birinci yol daha sağlıklı ve kesindir. Bu işlemi yaparken bootloader kilidinizi kaldırmış olduğunuz bilgisayarı kullanırsanız driver sorunlarından kaçınmış olursunuz. Eğer farklı bilgisayar kullanacaksanız Mi Flash Tool 20160401 adresinden indirebileceğiniz Mi Flash Tool aracını veya adresinden indireceğiniz Mi Unlock Tool aracını yüklemeniz halinde driverlar cihazınıza kurulacaktır.

1) Öncelikle bilgisayarınıza yükleyiniz.

2) Varsayılan kurulum konumunu değiştirmediyseniz C sürücüsü içerisinde yer alan Program Dosyaları (x86) klasörü içerisinde Minimal ADB and Fastboot klasörü oluşacaktır. Bu klasörün içerisine biraz önce bulmuş olduğumuz persist dosyasını kopyalayın.

3) cmd-here.exe dosyasına iki defa tıklayarak çalıştırın.

4) Bu aşamada a veya b'den herhangi birini yapmanız yeterlidir.

a - Daha sonra USB hata ayıklamasını açtıktan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve açılan ADB penceresinden sırasıyla aşağıdaki komutları verin. (Bu aşamada telefonunuzda yetki istenirse onaylayın)

Kod:
adb devices
adb reboot bootloader
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot flash persist persist.img
fastboot reboot

b - Telefonunuzu kapatın. Ses kısma ve Güç tuşlarına beraberce basarak açın. Telefon ekranınızda fastboot yazısını gördüğünüzde bırakın ve telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Açılan CMD penceresinden aşağıdaki kodları girin.

Kod:
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot flash persist persist.img
fastboot reboot

Geçmiş olsun persist dosyasını yüklediniz. (erase komutunda hata alırsanız bir sonraki komutla devam edebilirsiniz.)

İkinci Yöntem

İkinci yol için ise img yüklemesini destekleyen bir TWRP'ye ihtiyacınız var. Eğer TWRP'niz destekliyorsa persist.img dosyasını telefonunuza kopyalayarak yükle/imaj/img yükle seçeneği altından bu dosyayı göstererek yükleyebilirsiniz. TWRP yönteminin başarısız olma nedenleri arasında en sık karşılaştığımız sıkıntı uyumsuz TWRP kullanılması. Her cihaz için farklı TWRP sürümlerinde sorun olması sebebiyle direk olarak şu TWRP sürümünü kullanın yazamıyorum ancak cihazınızla ilgili forum bölümünden uygun TWRP sürümüne ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise eski persist dosyasını silmeniz gerekli. Wipe(Temizlik)/Advenced Wipe(Gelişmiş Temizlik) seçeneği altından eski persist dosyanızı silerek yeni dosyayı yükleyebilirsiniz.
Tek sorun Redmi Note 4 SnapDragon işlemcili versiyona (mido) hangi google modunu yükleyeceğim onu bulmak :D

Bana bir cevap gelmemiş :)

Son düzenleme:

serhat.yldz

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Redmi Note 9S
Konular
315
Teşekkür ederim hocam. Apk bakıcam mido için.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
bu ekrandayım hata verdi ne yapıcam?

set ile prob arasını açtım şimdide bunu diyor.
kaldım buralarda :)
varmı yardım edecek biri_?

Komutları Peş peşe yapmak gerekiyormuş :D

Ne oldu şimdi yaptıkmı yani?
bitek apk ya kaldı iş :)

Son düzenleme:

serhat.yldz

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Redmi Note 9S
Konular
315
bu ekrandayım hata verdi ne yapıcam?

set ile prob arasını açtım şimdide bunu diyor.
kaldım buralarda :)
varmı yardım edecek biri_?

Komutları Peş peşe yapmak gerekiyormuş :D

Ne oldu şimdi yaptıkmı yani?
bitek apk ya kaldı iş :)
Son ekrandaki resimde tamam oldu
Simdi verdiğim google play linki uygulamadan kontrol et.
Sonr uygun google kamera indirip yükle.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı