Haber Xiaomi, tam ekran parmak izi tarayıcısının patentini aldı

Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi, gelecekteki akıllı telefon modelleri için tam ekran parmak izi tarayıcısının patentini aldı. Peki nasıl çalışacak?

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir


Çin ulusal patent veritabanında, ekranın tüm alanlarında parmak izlerinin okunmasına izin veren yeni bir teknoloji hakkında bilgiler ortaya çıktı. Söz konusu patent Xiaomi'ye ait.

Patentte yer alan bilgilere göre tam ekran parmak izi tarayıcı şu şekilde çalışacak: Dokunmatik ekran ile AMOLED ekran arasında iki katman daha olacak. Yani, sensör katmanının altında, kızılötesi ışık alıcıları olan bir katman ve onun altında da kızılötesi yayıcıları olan bir katman yer alacak. Hepsinin altında ise AMOLED ekran olacak.


Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir


Ekranın tüm alanlarında çalışabilecek​

Sensöre dokunduğunuzda, bir dizi kızılötesi verici, ekrana parmak şeklinde ışık yayacak. Bu ışık daha sonra yansıtılarak, alıcılar tarafından okunması sağlanacak. Bu sayede de parmak izi teknolojisi ekranın tüm alanlarında çalışabilecek ve kullanıcı akıllı telefon ekranının istediği bir yerine dokunarak telefon kilidini açabilecek.

Qualcomm geçtiğimiz dönemde aynı anda iki parmağı okuyabilen ikinci nesil parmak izi tarayıcısını duyurmuştu. Xiaomi'nin çığır açabilecek bu teknolojiyi ne zaman uygulanabilir hale getireceği konusunda ise henüz bir bilgi mevcut değil.

Kaynak:
 
Üst Alt