Soru Xiaomi Mi5 mi Mi5s mi?

murat889

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Huawei G7
Konular
3
Merhaba arkadaşlar bir konuda takıldım sizlerden yardım istiyorum. Yeni bir telefon almak istiyorum bütçem 1300-1400 civarları daha fazlasına gücüm yetmez. İnternette bu fiyata en iyi özellikleri sunan Xiaomi Mi5 modeli ile karşılaştım özellikleri cidden iyi fakat çıkalı 1 sene kadar oluyor birde Mi5s modeli var aralarında fazla bir fark yok gibi sanırım donanım konusunda ama yinede uçuk fark varmı kullanımda etkiler mi etkilemez mi bilemedim. Şuanda Mi5s stoklarda yok fakat Mi5 stoklarda ve hemen alabilirim sizce Mi5s'i mi beklemeliyim yoksa Mi5 alsam beni tatmin eder mi? Fazla oyun delisi birisi değilim fakat aldığım telefonunda kullandığım programlarda(whatsapp,instagram,tarayıcı birde kendim android programları yapıyorum ufak tefek onları açarken vs) kasmaması özellikle klavye açılışlarında kasmaması lazım şuanda Huawei Ascend G7 kullanıyorum 1.5 sene oldu ve şuana kadar beni tatmin etti son bir kaç aydır kasıyor alıcağım telefonun beni 1.5 - 2 sene kadar götürmesi iyi olur.

TahaKaradeniz

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Taha
Cihazım
MI5
Konular
3
Kasmaması tek isteğiniz ise Mİ5 yeter. Ne maddi kayba ne de zaman kaybına gerek yok. S820 var boru mu ?

Ama donanım konusunu dert ediyorsanız MI5s tabiki daha üstün bir cihaz. Ve de daha dayanıklı.

Oyla:

murat889

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Huawei G7
Konular
3
Yani ikisini yan yana koyduğumuz da uzun ömürlü müdür? Gündelik programları sorunsuzca çalıştırabilir mi menü geçişlerinde klavye açılışlarında şişmeler meydana gelir mi çünkü genelde bir müddet sonra şişmeler meydana geliyor ve açılışlar yavaşlıyor.

Oyla:

murat889

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Huawei G7
Konular
3
Yani merak ettiğim konu iki telefonuda alsam performans açısından sıkıntı çekermiyim. Takıldığım nokta şu Mi5 geçen sene çıkmasına rağmen kullandığı donanım bu sene 1300 fiyat bandında çıkan telefonlardan yine üst seviye bir telefon Mi5s ile aralarında ki fark S821 kullanılması ve aradaki 1 GB ram farkı. Çok büyük uçuk farklar var mı performansı etkileyecek birde Mi5s'in parmak okuyucusu Mi5'e göre biraz yavaş sanırım. Birde 200 miliamperlik bir pil farkı var aralarında. Göründüğü kadarıyla cevaplarınızı bekliyorum.

Oyla:

TahaKaradeniz

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Taha
Cihazım
MI5
Konular
3
Yani ikisini yan yana koyduğumuz da uzun ömürlü müdür? Gündelik programları sorunsuzca çalıştırabilir mi menü geçişlerinde klavye açılışlarında şişmeler meydana gelir mi çünkü genelde bir müddet sonra şişmeler meydana geliyor ve açılışlar yavaşlıyor.
Hocam şahsen Mİ5'te yaşamadım. O şişme mevzu eski android versiyonlarında ve donanımı düşük tellerde oluyordu. Şuan üst düzey diyebileceğimiz hiçbir cihazda bu sorunu yaşayacağınızı sanmam.

Oyla:

murat889

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Huawei G7
Konular
3
Şuan cepport'ta 1300 liraya Mi5 satılıyor Mi5s'i beklemeye değecekse biraz daha bekleyebilirim kullanımı etkileyecek fark yok ise telefonu almayı düşünüyorum

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Şuan cepport'ta 1300 liraya Mi5 satılıyor Mi5s'i beklemeye değecekse biraz daha bekleyebilirim kullanımı etkileyecek fark yok ise telefonu almayı düşünüyorum

Hocam her iki cihazı da kullanmış biri olarak;

Mi5s'in kasası metal dolayısıyla daha sağlam, Mi5 ise cam ve daha şık duruyor.
Kamera performansı olarak Mi5s biraz daha önde, Mi5'in ise parmak izi okuyucusu daha iyi.
Performans olarak ise her iki cihaz arasında son kullanıcıyı pişman edecek bir fark bulunmuyor. Yani Mi5 alsanız da hiç bir şekilde keşke 821 olsaydı demezsiniz. Bence kasa malzemesi ve kamera/parmak izi arasında bir seçim yapın. Benim 6 yaşında bir oğlum var ve telefonumu arada sırada eline alıyor bu nedenle metal kasa olduğu için Mi5s kullanıyorum ama sonuç olarak her halükarda bir kılıf ve ekran koruyucusu kullanmak gerekiyor bu nedenle cam da olsa olurmuş :)

Tabii bu yazdıklarım tamamen fiyat bağımsız. Fiyatlarını (ve hatta stokları da) karşılaştırmaya dahil edersek şu anda Mi5 daha tercih edilebilir durumda. Mi5s zaten stoklarda yok. Çok yakın bir zamanda gelecek gibi de durmuyor ki gelse bile dolar kurundan kaynaklı fiyatının biraz daha yüksek olmasını bekleyebiliriz. Mi5 Prime ise 64GB'lık hafızası ile şu anda 1399 lira. 100 lira chip para ile 1299 liraya geliyor ki Xiaomi'nin resmi olarak satış yaptığı pek çok ülkeden daha ucuz. Yani böylesine bir fiyatla bence tercih Mi5'ten yana olmalı.

Oyla:

murat889

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Huawei G7
Konular
3
Yorumlarınız için her birinize teşekkür ederim :) Hocam bir sorum daha olacak içinde yüklü olarak gelen global rom ile bir sıkıntı yaşarmıyım yani farklı bir rom yüklememi gerektirecek bir durum oluşabilir mi ve bootloader kilidini başvurduğumuzda açmama gibi bir durum söz konusu oluyormu Xiaomi firmasında. Forumda bazı konularda sorunları gördüm çünkü kimisi konuşurken reset atma olayından bahsetmiş gerçi her cihazda olabilecek bir sorun mu bilmiyorum

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Yorumlarınız için her birinize teşekkür ederim :) Hocam bir sorum daha olacak içinde yüklü olarak gelen global rom ile bir sıkıntı yaşarmıyım yani farklı bir rom yüklememi gerektirecek bir durum oluşabilir mi ve bootloader kilidini başvurduğumuzda açmama gibi bir durum söz konusu oluyormu Xiaomi firmasında. Forumda bazı konularda sorunları gördüm çünkü kimisi konuşurken reset atma olayından bahsetmiş gerçi her cihazda olabilecek bir sorun mu bilmiyorum

Hocam üzerinde gelen rom Global ve güncelleme alacaktır. Yani başka her hangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Normal şartlarda bootloader kilidini de açmanız gerekli değil ancak her hangi bir sorun olması halinde rahatça çözülebilmesi için bizler kilidin açık olmasını tavsiye ediyoruz. Kilit açık olduğunda oluşabilecek sorunlar uzaktan bağlanarak hemen çözülebiliyor. Eğer kapalı olursa bu durumda cihazın servise gönderilmesi gerekiyor. Kilit onayı verilmemesini ise şimdiye kadar binlerce kişi içinde sadece bir kişide yaşadık. Onaylanmadı dendi ancak o arkadaş istek mailine ne yazmıştı bilemiyorum :D Yani onaylanmama gibi bir durumla karşılaşacağınızı hiç zannetmiyorum.

Oyla:
Üst Alt