Soru Xiaomi Mi A2 32GB ile Neden MIUI kullanmalıyım? MIUI kullanmalı mıyım?

Vodomia

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Batıkan
Cihazım
Mi a2
Konular
1
Merhabalar,

Yaklaşık olarak 3 sene önce aldığım 32GB depolama alanı olan Mi A2 modelini harici depolama olmadan kullanıyorum. Telefonun incelikleri ve detay kullanımları hakkında geniş bir bilgiye sahip değilim. Telefonu genellikle not alma uygulamaları, mesajlaşma, görüntülü konuşma, video izleme, müzik dinleme, bazı sosyal medya araçları, haber okumaları ve web de arama yapma odaklı olarak bana, günlük hayatıma ve işime yardımcı olacak bazı uygulamaları kullanmak için kullanıyorum. Telefonda hiç oyun oynamıyorum. Şarj konusunda da herhangi bir sorunum yok.

Son zamanlarda, yaklaşık 3 aydır, WhatsApp üzerinden görüntülü konuşma yaparken sürekli donmalar, takılmalar, ansız ve anlamsız olarak konuşmanın kapanması gibi sorunlarla karşılaşıyorum. Wireless ile bağlı olduğum modem konuştuğum bölgeye en fazla 1-2 metre uzaklıkta ve aynı odanın içerisinde bulunuyor. Kullandığım internet hızı ise en az; 60mBit indirme ve 7mBit yükleme hızına sahip bir paket. Kablosuz ağdan çıktığımda ise servis sağlayıcımın bana bahşederken lütfettiği 10mBitlik indirme ve 1-2mBitlik yükleme hızlarına erişebiliyorum.

Kablosuz bağlantı sırasında yaptığım indirmelerde ve yüklemelerde bu tarz sorunlarla karşılaşmıyorum. İndirmelerim ve yüklemelerim görece iyi bir durumda. Bu yüzden telefonda bulunan kablosuz ağ donanımıyla ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. RAM yetersizliği yüzünden bu durumu yaşadığımı düşünüyorum. RAM kullanımının ne kadar olduğunu göremediğim için bu konuda kesin konuşmak istemiyorum.

Konuşma yapmadan önce telefonu yeniden başlattığımda ya da harici uygulamalarla arka planda çalışan uygulamaları kapatıp, çerezleri, önbellek ve diğer bir takım gereksiz kalıntıları temizlediğimde görece daha sorunsuz bir konuşma geçirebiliyorum. Ancak her defasında bunu gerçekleştirecek ya vaktim olmuyor ya da sürekli olarak bu durumla uğraşmak istemiyorum. Önümde iki adet seçeneğim bulunuyor. Birincisi yeni bir telefon almak, ki bu sorun dışında almamı gerektirecek başka herhangi bir geçerli sebep bulunmuyor. Diğer seçenek ise yazılımsal bir çözüm ya da sıfırlama yolu ile daha stabil kullanım elde edebilmeyi ummak.

MIUI ile karşılaştığımda bana bu konuda yardımcı olabilir mi diye meraklanma birlikte; getirilerini, amaçlarını ve bana yardımcı olup olamayacağı hususunda tam bir bilgi edinemediğim için bu konuyu açma gereksinimi duydum.

Müsadenizle sizlere sormak istiyorum;
  1. MIUI nedir, ara yüzü dışında başka hangi amaçlar için kullanılıyor?
  2. MIUI benim kurmuş olduğum stabil düzeni bozmadan yukarıda bahsettiğim sorunuma çözüm olabilir mi?
  3. MIUI yüklemem benim için faydalı olacaksa hangi sürümü yüklemem telefonum göz önüne alındığında daha verimli olacaktır?
Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ediyorum. İyi günler.

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Merhaba
Öncelikle Miui Arayüzü Benim İçin En İyi Arayüzlerden Biridir. Sizin Cihazınız İçin Bir sürü Port Miui Romlar Var Ancak Kendi Romunda Bile Donma Kasma Yaşamaya Başladıysanız Port Romlarda da Yaşayabilirsiniz. Stabil Akıcı Port Romlar Var Ancak Eninde Sonunda Bir Problemi Hatası Yüze Çıkacaktır. Yaşadığınız Sorunlar Rom Değişimi İle Kalkabilir. Deneyimleyip Kendiniz Karar verebilirsiniz. Artı Olarak Kernel (Çekirdek) de Kurabilirsiniz ve Onunla Performans İyileştirmeleri Yapabilirsiniz.
Önemli Bir Not Eğer Miui e Alışırsanız Bir Daha Asla Bırakmazsınız.

BU Konuda Miui e Geçenlerin Yorumları Bulunmakta İnceleyebilirsiniz.

Vodomia

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Batıkan
Cihazım
Mi a2
Konular
1
Merhaba
Öncelikle Miui Arayüzü Benim İçin En İyi Arayüzlerden Biridir. Sizin Cihazınız İçin Bir sürü Port Miui Romlar Var Ancak Kendi Romunda Bile Donma Kasma Yaşamaya Başladıysanız Port Romlarda da Yaşayabilirsiniz. Stabil Akıcı Port Romlar Var Ancak Eninde Sonunda Bir Problemi Hatası Yüze Çıkacaktır. Yaşadığınız Sorunlar Rom Değişimi İle Kalkabilir. Deneyimleyip Kendiniz Karar verebilirsiniz. Artı Olarak Kernel (Çekirdek) de Kurabilirsiniz ve Onunla Performans İyileştirmeleri Yapabilirsiniz.
Önemli Bir Not Eğer Miui e Alışırsanız Bir Daha Asla Bırakmazsınız.

BU Konuda Miui e Geçenlerin Yorumları Bulunmakta İnceleyebilirsiniz.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Yazımda eksik açıklamışım, bahsettiğim donmalar bağlantı sorunu gibi yaşanıyor, telefonda herhangi bir donma değil, konuşma yaparken bağlantı kaynaklı, görüntü, konuşmada donmalar, kasma ve takılmalar yaşanıyor. Yani sorunum tamamen WhatsApp kullanırken yaşadıklarımdan kaynaklanıyor. Söylediğiniz gibi uygun bir Rom bulup denemeye çalışacağım.

Vodomia

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Batıkan
Cihazım
Mi a2
Konular
1
Merhabalar yeniden, telefonu formatlamadan önce yüklü uygulamaları vs. yedekleyip Miui'a geçtiğimde geri yükleyebilme imkanım var mı acaba?

Üst Alt