İnceleme Xiaomi Mi A1 Kutu Açılışı ve İzlenimler

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Xiaomi 5 Eylül 2017 tarihinde Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde çift kameralı ve Android One programına dahil olan Mi A1 cihazını tanıtarak Mi ve Redmi serilerinden sonra yeni bir seriye imza attı. Telefonun tanıtım yazısına ve genel özelliklerine bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kutu Açılışı

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Kutu İçeriği

Xiaomi Mi A1
Avrupa Uyumlu Şarj Aleti (5V-2A)
USB Type-C Kablo
Ekran Koruyucu
SIM Kart İğnesi
Mikrofiber Temizlik Bezi
Garanti Belgesi
Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Ekran, Tasarım ve Donanım

Xiaomi Mi A1 ilk elinize aldığınızda 7.3 mm'lik kalınlığıyla oldukça rahat bir tutuş sağlıyor. Note 2 ve Seramik Mi6 sonrasında oldukça hafif olduğunu da söyleyebilirim. 5.5" boyutundaki Full HD LTPS ekranında (1920x1080 piksel) kullanılan 2.5D eğimli cam oldukça şık bir tasarıma sahip ve bana Mi5s modelini hatırlattı. Bu ekran Xiaomi telefonlarda çok alışkın olmadığımız Gorilla Glass korumasıyla beraber geliyor. Ekran parlaklığı bana oldukça yeterli geldi. Renk kalitesi yüksek, güneş altında rahatça görüntülenebiliyor ve görüş açısı oldukça iyi.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Genel anlamda bakıldığında yekpare metal kasaya sahip telefon oldukça şık elde son derece rahat tutuşa sahip. Ekran boyutunun 5.5" olması nedeniyle tek elle kullanımı pek mümkün değil ve MIUI arayüzünde kullanılan tek el modu Android One ile beraber gelen Xiaomi Mi A1'de bulunmuyor. 7.3 mm'lik bir inceliğe sahip telefon 165 gramlık ağırlığı ile birlikte ergonomik telefonlar sınıfına dahil edilebilir. Tasarım anlamında ise sade ve şık olarak tanımlayabileceğim telefonun arkada yer alan çift kamerası dışında ayırt edici bir özelliği bulunmuyor.

Telefonun ön yüz üst kısımda artık tüm cihazlarda standart hale gelen yakınlık sensörü, ışık sensörü, LED bildirim ışıkları, ön kamera (5 MP) ve hoparlör bulunuyor. Alt kısımda ise arka aydınlatmaya sahip titreşim destekli kapasitif tuşlar yer alıyor.

Telefonun sağ bölümünde çerçeveler gibi metal malzemeden üretilmiş ses açma, ses kısma ve güç tuşları mevcut. Sol tarafta ise SIM girişi var. Bu SIM girişi hibrit olarak nitelendirilen ve SIM+SIM veya SIM+Micro SD kart şeklinde kullanılabiliyor.

Altta ise 3.5mm'lik kulaklık çıkışı, ana mikrofon, USB Type-C girişi ve hoparlör çıkışı mevcut.

Üst kısımda ise kızılötesi sensörü ve ikincil mikrofon yer alıyor.

Arka yüze geldiğimizde telefonun en büyük özelliği olan biri geniş açılı diğer telefoto olmak üzere çift arka kamera ve iki tonlu LED flaş ilk dikkat çekenler. Kamera özelliklerinde bir defa daha bahsedeceğim bu çift arka kamera arka planı son derece başarılı bir şekilde bulanıklaştıran portre modunu ve 2X optik yakınlaştırmayı destekliyor. Biraz aşağıya indiğimizde kullanımı ve tepkimesini yeterli bulduğum parmak izi sensörü var. En alta indiğimizde ise Mi , CE ve Android One logoları ile birlikte CE firmasının damgası yer alıyor.

Yazılım

Xiaomi Mi A1 Android 7.1.2 Nougat sürümü il birlikte geliyor ve diğer Xiaomi cihazlarından farklı olarak sadece bir kaç Mi uygulaması haricinde saf android deneyimi sunuyor. Tanıtımında 2017 yılı içerisinde Android 8.0 Oreo güncellemesinin yayınlanacağı ve Android P'yi ilk alan cihazlardan biri olacağı sözünün verilmiş olduğunu da belirteyim.

Oldukça sade bir kilit ekranı tasarımına sahip olan telefon ekran yukarıya kaydırılarak veya parmak izi algılayıcısına dokunarak açılabiliyor. Kilit ekranının sol alt köşesinde yer alan mikrofon simgesi kaydırılarak sesli asistana, sol tarafında yer alan kamera simgesi kaydırılarak ise kameraya hızlı erişim mümkün. Ayrıca Ekim güncellemesi (evet bu cihaz her ay güvenlik güncellemeleri alıyor) ile birlikte gelen bildirimlerin siyah ekranda görünmesi ve ekran yavaş yavaş kapanırken kaybolması çok hoşuma gitti. Umarım diğer cihazlar da kendi arayüzlerini hazırlarken bu görüntüden vazgeçmezler.

Arayüz olarak ise tüm Android One cihazlarda olduğu gibi bu telefonda da Pixel launcher tercih edilmiş. Kişisel olarak her ne kadar bu başlatıcıyı sevmesem de oldukça kullanışlı ve sade olduğunu kabul etmeliyim. Telefon Google Photos üzerinde sınırsız tam çözünürlüklü fotoğraf ve video yedeklemesini destekliyor. Normal şartlarda 1 TB'lık bir alan için aylık 30 TL ödenmesi gereken bu servisten sınırsız ve ücretsiz olarak yararlanıyor olmak gerçekten güzel bir his. Telefon söylediğim gibi saf android deneyimi sunuyor. Artık herkesin çok iyi tanıdığında emin olduğum için tekrar tekrar açıklamayı gereksiz gördüğüm Google uygulamaları yanında Kızılötesi sensörü ile elektronik cihazları kontrol etmeye yarayan Mi kumada ve MIUI geribildirim uygulamaları da yüklü olarak geliyor.

Kamera uygulamasında tercih edilen MIUI arayüzü haricinde arama ekranından bildirimlere, durum çubuğundan mesajlara kadar her yerde standart android arayüzü bulunuyor. Tabii ki klavyede de Google resmi klavyesi olan Gboard var.

Çağrı esnasında gelen ses seviyesi ise oldukça yüksek. Belki ben diğer Xiaomi telefonlarında alışkın olduğum için fazla gelmiştir ama ilk çağrıda ses seviyesini %60-70 civarına çektim ve bu şekilde kullanıyorum. Bluetooth kulaklık ile bağlandığımda da her hangi bir kopma yada ses kesilmesi yaşamadım. Dolayısıyla telefonun çağrılar konusunda oldukça başarılı söyleyebilirim Müzik konusunda ise telefonun öne çıkan özelliklerinden biri olan güçlendirilmiş hoparlörler kendini belli ediyor. 10V gücünde ve akıllı olarak nitelendirilen bu hoparlörler telefonundan dışarıya ses vererek müzik dinlemek isteyenleri fazlasıyla tatmin edecektir. Ses çok yüksek olmasa da son derece kaliteli ve herhangi bir Bluetooth hoparlörden daha kaliteli. Açıkçası çok beğendim ve telefonun en çok sevdiğim özelliklerinden biri bu oldu. Kulaklıkla ise yeterli sayılabilecek bir ses deneyimi yaşattığını söyleyebilirim. Sesle ilgili yorumlarıma telefonda FM radyo bulunmadığını belirterek son veriyorum.

Parmak İzi Sensörü

Ara yüzde ve kameranın altında konumlandırılmış parmak izi sensörü oldukça hızlı çalışıyor. Sensör oldukça hızlı ancak Android One ile birlikte kullanılan kilit açılış animasyonunun süresi bana uzun geldi. Bu nedenle geliştirici seçenekleri altından süre ölçeğini düşürdüm ve çok daha hızlı bir şekilde ana ekrana ulaşabiliyorum ancak ölçeği düşürmeden önce yavaş yavaş aydınlanarak dikkat çeken animasyon artık fark edilemiyor. Telefon kilitliyken sadece bu sensöre dokunularak telefonun açılabilmesi beğendiğim özelliklerden bir diğeri. Toplam olarak 5 adet parmak izi ayarların altında yer alan güvenlik sekmesinden cihaza tanıtılabiliyor. Sıkıntısı olmadığı sürece çok fazla yorum yapılmayan parmak izi konusunda Xiaomi Mi A1 oldukça güzel bir performans çıkartmış. Dolayısıyla her hangi sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Performans
4GB RAM ve 64 GB depolama kapasitesiyle beraber gelen Xiaomi Mi A1'in depolama kapasitesi MicroSD kart ile birlikte 128GB'a çıkartılabiliyor. Reel kullanım oranlarına baktığımızda ise ilk açılışta 2.3-2.4GB civarında açılan cihaz kullanım sonrasında yaklaşık 2GB'lık bir boş RAM sunuyor. Depolama olarak ise sistemin kullandığı alan çıkartıldığında kullanıcıya 60GB civarında bir alan kalıyor. Tabii bu değerler Android sürümüne yüklü olan uygulamalara, kullanım alışkanlıklarına göre farklılıklar gösterebileceği için kesin veriler olarak kabul etmemenizi rica ediyorum.

İşlemci olarak 14nm teknolojisiyle üretilen 2Ghz hızında çalışan Octa-Core Snapdragon 625 tercih edilmiş. Daha önce Redmi Note 4 ve Mi Max 2 gibi cihazlarda kullanılan ve son derece verimli olduğu gözlenen kendini kanıtlamış bir işlemci tercih ederek Xiaomi işini şansa bırakmamış denilebilir. Oyun ve uygulama performansı fazlasıyla yeterli olan bu işlemcinin en büyük artısı pil kullanımında ortaya çıkıyor. Ekran süresi olarak 15-16 saat alan Mi Max 2 ve 9-10 saat alan Redmi Note 4 ile harikalar yaratan bu işlemci; diğer cihazlarla kıyasla daha küçük olan 3080 mAh gücündeki bataryasıyla son derece güzel süreler sunuyor.

Uzun pil kullanımı verilerini ayrıntılı olarak aktarmak istiyordum fakat oldukça ayrıntılı hale gelen bu inceleme içinde pil kullanımına da yer vermek daha uygun olacak. Pili test ederken iki farklı kullanım benimsedim. Bunlardan birincisi hiç oyun oynamadan, video izlemeden sadece çağrı ve mesajlaşma amacıyla kullanım. Bu kullanım senaryosunda 4G bağlantısını ve Wifi hiç kapatmadım ancak geceleri telefonu kapattım ve sabahları yeniden açtım. Yani mümkün olduğu kadar Anne-Baba kullanımı taklit etmeye çalıştım. Ancak bu senaryoyu pil bitene kadar devam ettiremedim. Bu yazıyı yazdığım anda pil 6. gününde ve yaklaşık 2.5 saatlik ekran süresi ile birlikte hala batarya seviyesi %24... Herhalde iki gün daha devam edecek. Tabii sağlıklı bir ölçüm için bu senaryoyu bir kaç şarj boyunca tekrarlamam lazım ama bu durumda bu inceleme çok çok gecikecek bu nedenle bu testi burada bırakıyorum.

Diğer senaryo ise tam performansla kullanım. Yani oyun, uygulama, sörf, sosyal medya vb. tam anlamıyla aktif bir kullanım. Tabii ki bir önceki senaryoda olduğu gibi burada bir haftayı geçen kullanım süresi beklemiyordum ancak 3080 mAh gücündeki batarya beni şaşırtmayı başardı ve 6-7 saat arasında bir ekran süresi sundu. Bu ekran süreleri ile ise kulanım süresi ortalama olarak 25 saat oldu. Bu sürelerde günlük yaklaşık 2 saat konuşma, sürekli açık olan wifi, 4G, bluetooth ve GPS'i de eklersek Mi A1'in günü çok çok rahat çıkartacağını söyleyebiliriz.

Snapdragon 625 işlemcisinden bahsetmiştik. Bu işlemciye Adreno 506 GPU eşlik ediyor. Her ne kadar çok fazla bir şey ifade etmediği herkes tarafından kabul edilse de meraklıları için aşağıya benchmark sonuçlarını ekliyorum. Son kullanıcı deneyimi olarak telefonu herhangi bir gecikme yaşamadan, takılmadan, akıcı bir şekilde kullandığımı belirtmeliyim. Zaten sade olan Android One arayüzünde her hangi bir sorun zaten beklemiyordum. Oyun performansı ise yeterli düzeyde. Oyunlar oynanırken frame düşmesi ya da yavaşlama gibi sorunlar yok ancak üst düzey oyunlarda az bir miktar ısınma mevcut fakat bu ısınma kesinlikle rahatsız edici düzeyde değil. Oyun açılış hızları ise elbette bir Snapdragon 835 seviyesinde değil ancak yavaş olarak da değerlendirilemez. Orta seviyenin üstünde diyebilirim. Genel bir performans değerlendirmesi olarak ise çok üst düzey olmasa da tatmin olduğumu ve her hangi bir rahatsızlık hissetmeden telefonu kullandığımı söylememde bir sakınca yok.

Kamera

Xiaomi Mi A1'in en büyük özelliklerinden bir tanesi arkasında bulunan çift kamera. Her biri 12 MP çözünürlükte olan kameralardan bir tanesi f/2.2 diyafram açıklığına sahip geniş açılı kamera iken, diğeri f/2.6 diyafram açıklığına sahip telefoto kamera. Teknik özelliklerinden de anlaşılabileceği üzere bu kameranın güzel işler çıkartabilmesi için ışığa ihtiyacı var. Xiaomi her ne kadar ana kamerasında kullanmış olduğu 12MP, 26mm f/2.2 ve1.25µm piksel özellikli kameranın çok başarılı olduğunu söylese de; bu kamera gündüz çekimlerinde -özellikle portre çekimlerinde- DSLR kameralara taş çıkartırken gece çekimlerinde maalesef vasatın altında kalıyor. Bunun dışında ön kameranın 5MP çözünürlükte olduğunu ve arkada 2 renk tonuna sahip LED flaşın bulunduğu belirtmek lazım. Kamera için bahsetmeden geçemeyeceğim bir başka özellik ise 2 kat optik yani kayıpsız yakınlaştırma özelliğine sahip olması. Özellikle portre çekimlerinde bu optik yakınlaştırmanın çok iş yaradığını belirtmem lazım.

Bu yazdıklarım tabii ki standart kullanıcı yorumları. Düşük ışık koşullarında tripod kullanarak pozlama süresi ve iso değeri üzerinde yapılacak değişiklikler ile son derece güzel fotoğraflar çekiliyor olsa da uzmanlık alanım olmadığı için çok ayrıntılı testler yapamadım. Zaten kamera özellikleri bu derece ön plana çıkartılan bir cihaz için de genel bir inceleme konusu altında kameradan üstünkörü bahsetmek olmaz. Neyse ki bunun için @ft81 hocam detaylı bir inceleme yapıyor. Kamera konusunda detaylı inceleme için burada yer alan konuyu inceleyebilirsiniz. Ben şimdilik genel bir fikir verebilmesi için sadece bir kaç tane örnek fotoğraf bırakıyorum.

Bağlantı Özellikleri

Her birini farklı farklı kişiselleştirebildiğimiz çift SIM kart desteği sunan Mi A1, WiFi 802.11 ac (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 4.2 ve GPS özelliklerine sahip. Bizler için asıl fark yaratan özelliği ise B20 yani 800 mhz bandını destekliyor olması. Çok sık karşılaştırıldığı Mi 5x modelinden en büyük farklılıklarından bir tanesi sunmuş olduğu B20 desteği. Bunun anlamı Mi5x tam anlamıyla ülkemizde 4G desteği sunamazken, A1'in tamamen Türkiye şartları ile uyumlu olduğu ve kesintisiz bir bağlanabilirlik sunuyor olduğu. Aşağıya Band 20 desteği bulunmayan Mi5s ile aynı anda çekmiş olduğum fotoğrafı bırakıyorum...

Özet

Orta seviye cihazlar arasında kesinlikle tercih edilebilir bir cihaz. Fiyatı, malzeme kalitesi, gündüz kamerası, performansı, Band20 desteği ve pil süresi en büyük artıları. Eksi özellik olarak ise düşük ışık koşullarında çekilen resimleri ve hızlı şarj olmamasını söyleyebilirim. Yazılım anlamında ise Android One'ı artı veya eksi olarak değerlendiremiyorum. Tamamen son kullanıcının kullanım alışkanlıklarına bağlı. MIUI'ye göre çok daha basit olan saf android arayüzü, sürekli gelen güvenlik güncellemeleri standart bir telefon kullanıcısının tam da ihtiyacı olan şeyler. Saf Android olması telefonun üzerinde hata barındırmamasına ve son derece stabil çalışmasına da sebep oluyor. Yani anneme bir telefon alacak olsam kesinlikle bu telefonu alırdım. Kendime ise yılların vermiş olduğu alışkanlıkla MIUI kullanan bir cihaz tercih ederdim...

Konu güncellenmektedir., resimler eklenecektir..

Son düzenleme:

Star

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Hüseyin
Cihazım
Mi A1
Konular
0
çok güzel detaylı açıklama olmuş

baysui

Xiaomi Mi A1
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
baysui
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
2
Detaylı anlatım için teşekkürler .. hocam 4.5 özelliği bulamadım bu telefonda ?

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Detaylı anlatım için teşekkürler .. hocam 4.5 özelliği bulamadım bu telefonda ?

Ayarlar içerisinde yer alan tercih edilen ağ türünü 4G/LTE olarak seçmeniz halinde 4G ağlarına bağlanabilirsiniz.

baysui

Xiaomi Mi A1
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
baysui
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
2
Ayarlar içerisinde yer alan tercih edilen ağ türünü 4G/LTE olarak seçmeniz halinde 4G ağlarına bağlanabilirsiniz.
Evet tekrar baktım ama dediğiniz gibi sadece 4g var ama 4.5 g yok. Oysa bütün meralarda var diyor ilginç?

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Evet tekrar baktım ama dediğiniz gibi sadece 4g var ama 4.5 g yok. Oysa bütün meralarda var diyor ilginç?

Çünkü 4.5 diye bir teknoloji yok hocam :D Maalesef bizim operatörlerimizin uydurması bir teknoloji adı 4.5G

baysui

Xiaomi Mi A1
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
baysui
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
2
Çünkü 4.5 diye bir teknoloji yok hocam :D Maalesef bizim operatörlerimizin uydurması bir teknoloji adı 4.5G
O zaman tamamdır hocam . Bana uygun değil diye SMS geldi de bu da görseli :
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
O zaman tamamdır hocam . Bana uygun değil diye SMS geldi de bu da görseli :
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Hocam bu konuda forumda açılmış pek çok başlık var. Özetle Operatörünüz oluşturduğu 4G uyumlu cihaz listesine A1'i dahil etmediği için bu uyarıyı alıyorsunuz. Müşteri hizmetleri ile görüşerek ya da SIM kartınızı farklı bir telefona takıp aktifleştirebilirsiniz.

Üst Alt