Rehber Xiaomi Mi 8 Şarj Problemini Çözdüm

senbilal

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilal ŞEN
Cihazım
Mi8
Meslek
Yönetici
Konular
2
Arkadaşlar hepinize merhaba,

Forumda ilk mesajım olacak, fakat yaşadığım sıkıntıdan o kadar dertliydim ki diğer dertlilere de derman olmak istedim.

Mi8 - 6/128 Global Rom modelini kullanıyorum.
Birçok inceleme videosunda bu cihazın şarj ömrünü öve öve bitiremedikleri için tercih sebebim oldu, çünkü günlük yaşantım sebebiyle gün içerisinde bir hayli telefonla meşgul oluyorum ve şarj edecek fırsatım maalesef olmuyor.

Telefonun kurulumunu ilk yaptığım anda 10.2.2.0 güncellemesini aldım, bu yüzden önceki sürümler ile kıyas edemeyeceğim ama şarj o kadar çabuk bitiyordu ki anlamsız bir şekilde gün ortasına doğru kapanan bir telefon aldığımı ve paramı çöpe attığımı düşünmeye başlamıştım. Bir çok kez recovery üzerinden kurulum yapmama rağmen sonuç alamadım. Ta ki düne kadar. Yaptığım işlem sonrasında Android işletim sisteminin %50'lere varan pil kullanım oranı %7,3'e kadar geriledi. Umuyorum sizde de aynı şekilde çözülmüş olur. Bu işlemler öncesinde kişisel verilerinizin yedeğini almayı unutmayın.
Benim yaptığım işlem tamamen deneme yanılma metoduyla elde edilmiştir, sizde farklı reaksiyonlar gösterebilir, denemek sizin tercihinizdir.

Öncelikle şarjım %10 seviyesinde iken Ayarlar / Ek Ayarlar / Yedekle & Sıfırla menüsü üzerinden Tüm verileri sil diyerek telefonun kendiliğinden yeniden başlamasını sağladım. Burada Android cihazın ilk kurulum işlemlerini bitirdikten sonra herhangi bir kişisel ayar yapmadan telefonu kapattım ve kapalı iken şarjın %100 olmasını bekledim. Daha sonra Ses Açma ve Güç tuşlarına aynı anda basarak Recovery menüsü üzerinden Wipe All Data diyerek telefona ikinci bir sıfırlama işlemi daha yaptım ve sonuç görsellerdeki gibi.
Bu arada şarjdan çektiğimde %97 idi ve 10,5 saat gibi bir süreden sonra Mi Cloud hariç diğer tüm senkronizasyonlar, mobil veri, NFC açık, parlaklık orta ayarda ve pil tasarrufu kapalı olmasına rağmen sadece %31' lik bir düşüş gerçekleşti.
Outlook uygulamasında 4 tane mail hesabını senkron bir şekilde kullanıyorum ve ekstradan telefonumda 82 adet uygulama mevcut. (Üşenmedim, saydım :) Sistem uygulamaları dahil. )
Gps sorununda ise Haritaların tüm güncellemelerini kaldırdım ve Play Store üzerinden otomatik güncellemeleri kapattım.
Kısa bir test sonrasında şuan şerit algılama, ileride geride kalma gibi bir sorun gözükmüyor. Yine detaylı test edeceğim.
Bölge olarak Türkiye seçili kullanıyorum.
Yüz tanıma çok kullanmadığım için diğer bölgelerde test etme gereği duymadım.

Hepinize iyi forumlar,
Saygı ve sevgilerimle.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Son düzenleme:

fedayim54

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
İphone 7 plus
Konular
13
Arkadaşlar hepinize merhaba,

Forumda ilk mesajım olacak, fakat yaşadığım sıkıntıdan o kadar dertliydim ki diğer dertlilere de derman olmak istedim.

Mi8 - 6/128 Global Rom modelini kullanıyorum.
Birçok inceleme videosunda bu cihazın şarj ömrünü öve öve bitiremedikleri için tercih sebebim oldu, çünkü günlük yaşantım sebebiyle gün içerisinde bir hayli telefonla meşgul oluyorum ve şarj edecek fırsatım maalesef olmuyor.

Telefonun kurulumunu ilk yaptığım anda 10.2.2.0 güncellemesini aldım, bu yüzden önceki sürümler ile kıyas edemeyeceğim ama şarj o kadar çabuk bitiyordu ki anlamsız bir şekilde gün ortasına doğru kapanan bir telefon aldığımı ve paramı çöpe attığımı düşünmeye başlamıştım. Bir çok kez recovery üzerinden kurulum yapmama rağmen sonuç alamadım. Ta ki düne kadar. Yaptığım işlem sonrasında Android işletim sisteminin %50'lere varan pil kullanım oranı %7,3'e kadar geriledi. Umuyorum sizde de aynı şekilde çözülmüş olur. Bu işlemler öncesinde kişisel verilerinizin yedeğini almayı unutmayın.
Benim yaptığım işlem tamamen deneme yanılma metoduyla elde edilmiştir, sizde farklı reaksiyonlar gösterebilir, denemek sizin tercihinizdir.

Öncelikle şarjım %10 seviyesinde iken Ayarlar / Ek Ayarlar / Yedekle & Sıfırla menüsü üzerinden Tüm verileri sil diyerek telefonun kendiliğinden yeniden başlamasını sağladım. Burada Android cihazın ilk kurulum işlemlerini bitirdikten sonra herhangi bir kişisel ayar yapmadan telefonu kapattım ve kapalı iken şarjın %100 olmasını bekledim. Daha sonra Ses Açma ve Güç tuşlarına aynı anda basarak Recovery menüsü üzerinden Wipe All Data diyerek telefona ikinci bir sıfırlama işlemi daha yaptım ve sonuç görsellerdeki gibi.
Bu arada şarjdan çektiğimde %97 idi ve 10,5 saat gibi bir süreden sonra Mi Cloud hariç diğer tüm senkronizasyonlar, mobil veri, NFC açık, parlaklık orta ayarda ve pil tasarrufu kapalı olmasına rağmen sadece %31' lik bir düşüş gerçekleşti.
Outlook uygulamasında 4 tane mail hesabını senkron bir şekilde kullanıyorum ve ekstradan telefonumda 82 adet uygulama mevcut. (Üşenmedim, saydım :) Sistem uygulamaları dahil. )
Gps sorununda ise Haritaların tüm güncellemelerini kaldırdım ve Play Store üzerinden otomatik güncellemeleri kapattım.
Kısa bir test sonrasında şuan şerit algılama, ileride geride kalma gibi bir sorun gözükmüyor. Yine detaylı test edeceğim.
Bölge olarak Türkiye seçili kullanıyorum.
Yüz tanıma çok kullanmadığım için diğer bölgelerde test etme gereği duymadım.

Hepinize iyi forumlar,
Saygı ve sevgilerimle.

Donanımda ekran süresi ne kadar peki onuda paylaşabilir misiniz?

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

duman4242

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Batu
Cihazım
Redmi note 4
Konular
3
mi 8se kullaniyorum bende telefondan sifirlama yapsam bir sikinti olurmu acaba

senbilal

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilal ŞEN
Cihazım
Mi8
Meslek
Yönetici
Konular
2
Donanımda ekran süresi ne kadar peki onuda paylaşabilir misiniz?

Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

mi 8se kullaniyorum bende telefondan sifirlama yapsam bir sikinti olurmu acaba

Telefonunuzu sıfırlamanızın modeli ne olursa olsun, yedek aldığınız sürece bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

fedayim54

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
İphone 7 plus
Konular
13

Telefonunuzu sıfırlamanızın modeli ne olursa olsun, yedek aldığınız sürece bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.
Rica etsem ekranında üstüne tıklayıp resmini atarmisiniz :) oradaki süre önemli çünkü

senbilal

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilal ŞEN
Cihazım
Mi8
Meslek
Yönetici
Konular
2
Rica etsem ekranında üstüne tıklayıp resmini atarmisiniz :) oradaki süre önemli çünkü

Tabiki, şuan yarı şarjda 5 saate yakın bir süre.

fedayim54

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
İphone 7 plus
Konular
13
Tabiki, şuan yarı şarjda 5 saate yakın bir süre.

Gayet iyi bence bende haftasonu aynı şekilde yapayım bakalım paylaşım için çok sagolun

Mmseg

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi Note 5
Meslek
Öğrenci
Konular
22

Çok iyiymiş ya. Ben redmi note5de o kadar anca alabiliyorum ki 4000mah pil var.

senbilal

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilal ŞEN
Cihazım
Mi8
Meslek
Yönetici
Konular
2
Ayrıca telefonuzun pil ömrü için bir kaç önemli hatırlatmada bulunayım.

Telefonu mümkün olduğunca %100 şarj olduğunda prizde bırakmayın ve %10 şarjın altına düşmesine izin vermeyin.
Kendi orijinal adaptörü dışında farklı adaptörler ile veya araç çakmak girişinde şarj etmeyin. Pil kalibrasyonunu aşırı derecede olumsuz etkiliyor ve uzun vadede çeşitli sorunlara yol açabiliyor.

fasakasa

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
fasakasa
Cihazım
Mi8
Konular
31
Çok iyi süreler, benim bu şekilde. Senkronizasyon da kapalı.
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Üst Alt