Soru Xiaomi mi 4 ile mi4 4G arasındaki fark nedir?

zapatake

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
okan
Cihazım
mi 4 lte
Konular
1
Xiaomi mi 4 ile mi4 4G arasındaki fark nedir? iki telefon arasında 250 liradan fazla var. özellik olarak ne fark var? ikisi de 3 gb ramli versiyon.

mi 4

mi 4 4g

m35

Sony Fans
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mix 2
Meslek
Kimya Mühendisi
Konular
29
Şöyle düşünelim hocam;

2G unutulmadı ama aktif kullanılacak durumda değil şuan için. Şebekenin çekmediği yerlerde telefonun çekmesi için ve güç tasarrufu adına kullanıyoruz. Onun dışında whatsapp hariç hiçbir şekilde rahatça internetinden faydalanamayız. 2G döneminde akıllı telefonlar yoktu ve java tabanlı telefonlarda 2G internet hızı fazlasıyla yeterliyidi. 3G şuana kadar yeterli bi hızı ve hala da yeterli buna bir şey demiyorum ama dosya boyutları gittikçe artıyor, uygulamalar gelişiyor, video kaliteleri artıyor. 2G'nin bir nebze de olsa kullanıldığı dönemlerde popüler uygulamaların kralı 2-3 mb civarındaydı. Şuan bakıyoruz bir sosyal uygulama 50-100mb arasında. 1-2 yıla kadar bunların çok daha artacağını, kotaların 20-30gb'lara çıkacağını düşünürsek gerçekten 3G pekte revaçta olmayacaktır. Bu benim şahsi görüşüm, sizde haklısınız tabii ki sizin görüşünüze karşılık kendi görüşümü belirtiyorum.

kesinlikle.harfi harfine katiliyorum ayni sekilde telefonlarda zaten bubyuzden eskiyor sensation kullanirdik eskiden canavar gibi cihazdi tikladigini aciyordu simdi ne halde o cihaz:) ozamanki uygulama 100 k guc istiyorsa telefon 1000 k guc uretiyordu simdi ayni uyvulamalar 8_10 k guc isteyince kaplumbaga oluyor. internet paketleri ve hizlarida ayni sekilde yakinda esamesi okunmaz 3.g nin dun bi uygulama indirdim 100 mb biseydi 4g hizida ortalamaydi baktim 30 saniye gecmeden uygulama inmis kuruluyor eskiden 3g nin baslarinda yada sonrakinevrelerinde boyle degildi hiz arttikca indirilen icerikde artiyor indirilen icerigin biyutuda malesef artiyor boyut arttikcada daha yuksek indirme hizlari mecbur oluyor aslinda bu isler hep fuzuli para tuzaklari uygulamanin boyutu 4 k goruntu desteklemesin f.hd desteklesin ama boyut dusuk olsun zaten bizim 5g ihtiyacimiz olmaz aama illa holografik glruntulere gecicez diyorlar gecsinler bakalim daha nekadar kaziklanicaz bu duzen icinde adamlar super bi duzen kurmuslar ayak uydurmamak elde degil

Oyla:

m35

Sony Fans
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mix 2
Meslek
Kimya Mühendisi
Konular
29
3g ne zaman geldi Türkiye'ye?
2009.
Peki 2g unutuldu mu?
Hayır.
Niye?
Çünkü 8 yılda adam akıllı 3g sistemi kuramadılar. Şehir dışına biraz çıktınız mı bırakın 3g yi hattın çekmediği oluyor.
4g Türkiye'ye gelmeden önce gereksiz olduğu düşünülerek ileriki zamanlarda direkt 5g teknolojisine geçilmesi düşünülüyordu.
Hani Türkcell'in bilmem kaç taşıyıcılı Amerika'nın en hızlı 4g sinden kat kat daha hızlıydı... Ne diye geçildi 4g ye?
Ne kadar doğrudur bilmiyorum ancak arkadaşım 4g modemlerin 3g modemlere göre daha fazla enerji tüketiğini söyledi. Bana kalırsa 2-3 seneye 4g unutulacak.
Türkiye deki tarifeler de göz önüne alındığında 4g nin geleceği bence parlak değil.

MI 4S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
her gelen yeni teknoloji daha cok enerji cekiyor evet ama herzaman oyle olmayabilir.
3g 2 gdeb daha fazla enerji tuketiyor 4g de 3g ye gore ancak bantlar arasinda bile fark var cesitli durumlar var tam detaylarini bilmiyorum tabiki arastirmak lazim ama gerekte yok pek :) seneke iyi cekiyorsa az sarj yer ama az cekiyorsa surekli dusup yukseliyorsa baska baz istasyonlarina baglaniyorsa harcadigi gucde orantili olarak artar sebeke ararkende enerji harciyor cunku

Oyla:

osos11

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
OnePlus 5
Konular
13
Peocawe
Siz de haklısınız hocam.
Bu konu hakkında söylenecek birbirine zıt ama doğru birçok söz mevcut. :)
Şahsen Türkiye'deki tarifelerin yenilenme hızının teknolojik gelişmelerden çok geride olduğunu düşünüyorum. Uygulama boyutlarındaki ciddi artış maalesef tarifelerimizdeki kotaları yeterli miktarda etkilemiyor. Daha doğrusu etkilese bile tarifeler çoğu kullanıcı için çok tuzlu oluyor.
Şu günlerde çağ dışı bir biçimde evlerimizdeki internetlerin kotalı sisteme döndüğünü düşünürsek bence durum vahim. Bu gidişlede düzeleceğe benzemiyor. Yarın öbür gün mobil tarifelerinde gerilemesi söz konusu olabilir. Tabii bu sadece öngörü.
Özetleyecek olursam, Türkiye'nin durumunu da göz önüne alarak diyorum ki :
Lte Teknolojisi Türkiye için sadece israf. Birilerinin cebine para girsin diye getirilmiş bir teknoloji. Ama temennim durumun tamamen benim düşüncelerime ters bir şekilde gelişmesi.
Çok mu karamsarım ne? :)

MI 4S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
zapatake hocam Mi4 göreceli olarak oldukça eski bir cihaz. Benzer fiyatlara çok daha yeni Xiaomi modelleri bulabilirsiniz. Benim tavsiyem Mi4 almamanız yönünde olacaktır.

osos11 hocam LTE şebekeleri 3G'ye oranla bir miktar daha fazla enerji tüketiyor ancak 2G-3G arasındaki farkla kıyaslanamaz bile. Bir ara oldukça ayrıntılı bir inceleme okumuştum ama çevirmeye fırsat bulamadım. Bulabilirsem size linki atayım :)

Oyla:

zapatake

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
okan
Cihazım
mi 4 lte
Konular
1
tüm cevaplar için teşekkür ederim. elimde bir adet mi 4 lte var zaten, farkı merak etmiştim açıkcası. :)

Oyla:

Admin

Elit Üye
Elit Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Admin
Cihazım
Mi5 Pro
Meslek
Prof.