Rom Xiaomi Mi 4 AOSP Rom Deneyimi

Yky37

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yiğit
Cihazım
Mi 4/11 Lite Ne
Konular
5
Cancro çok iyi bir cihaz bence çıktığı zamana göre kasa kalitesi ve kamera performansı son derece iyi bir cihazdı. Lakin Miui arayüzünde cihaz performanstan çok ödün veriyordu. Bu cihaz için zamanında çok paylaşım yapmış biri olarak vasishaht ve shahan_mik3 bu cihaz için neredeyse yapılmadık birşey bırakmayan iki kişidir. Örnek olarak verirsek son nitregeon os (Android 8) ; 60 fps video çekebiliyor ve her cihazı yeniden başlatmada %1 şarj azalması sorunu vardı. Cancro cihazlarında bu arkadaşlar çözmüştü. Baya kafa yormuşlardı cihaza ama sanırsam baya ellerini çektiler cihzlardan artık.
Geeçekten çok kaliteli cihaz.MIUI arayüzü gerçekten bu cihaz için çok ağır kalıyordu.Bu konuda tüm geliştiricilerin ellerine sağlık. 7 senelik bir cihazı hâlâ kullanabiliyorsam onların sayesinde gerçekten çok başarılı işler yapıyorlar.Yine 7 senelik olması nedeniyle geliştiriciler doğal olarak desteklerini çekiyorlar.Yaptıkları işler için tüm geliştiricilere teşekkürler.

metkanse

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
VOLKAN KÖSE
Cihazım
REDMİ NOTE 8 PR
Meslek
KAMU
Konular
0
Herkese Merhaba,
Yaklaşık 5 yıldır Xiaomi Mi 4 telefonu kullanıyorum yavaşlaması nedeniyle 2021 Şubat ayından bu zamana AOSP Rom kullanıyorum ve deneyimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
(Bu Romları sadece Mi 4 cihazımda kullandım başka cihazlarda kullanıcı deneyimi farklı olabilir.)

-LineageOS 14.1(OFFICIAL) Android 7.1.2
İlk yüklediğim LineageOS Rom oldu.
Arayüz oldukça sade ve kullanışlı güzel özellikleri var.Hız konusunda pek problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.RAM kullanımı çok az 1,9-2 GB boşta kalıyor.
Kamera MIUI'da bariz bir şekilde daha iyi ve kullanışlı LineageOS kamera biraz basit kalıyor.
Batarya performansında ekran süresi 3-4 saat arası değişiyor.Bu konu da MIUI'dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim ama çokta iyi değil.
Ayrıca kızılötesi özelliği çalışmıyor.

LineageOS 17.1 ve 18.1 (UNOFFICIAL)
14.1'den arayüz dışında çok farkı yok.Bir sürü lag ve kasma olduğundan 1 hafta kullanabildim.

Mokee 10.0 kullandım ama 2 gün civarı kullandığımdan çok bir şey söyleyemeyeceğim.

Pixel Experience (OFFICAL) Android 9
Şu an kullanmaktayım 2 hafta oldu.Kullandıklarımın en iyisi diyebilirim
Arayüzü çok güzel görünüyor ve göze güzel geliyor.Stabilitesi çok iyi Ram kullanımı biraz yüksek ama performansı iyi olduğundan hiç bir sıkıntı çıkarmıyor.
Kamera performansı LineageOS'tan daha iyi ama MIUI kadar iyi değil.
Ekran süresi 5 saat civarı ki bu 7 senelik bir cihaz için gayet iyi Romu yükledikten sonra telefonun şarjı akşamı çıkarır oldu.
Sadece telefonu televizyona aktarırken yeniden başlama hatası var başka bir sıkıntısını görmedim.

Forumda ne kadar Mi 4 kullanıcısı var bilmiyorum ama umarım yararlı olmuştur.Forumdaki ilk uzun yazım olduğundan eksiğim, yanlışım olabilir.Okuduğunuz için şimdiden teşekkürler.
-İyi Forumlar
Ben de mi 4 vardı bi kenarda duruyodu. Şimdi bi elden geçireyim dedim ama MIUI sürümü android 6 ve haliyle her türlü APK kurulmuyor. Sürüm eski vs..

Gelelim asıl konuya yukarıda yazdığınız üzere lineage OS yüklemeye çalıştım. Kurdum da.. ancak gapps kuramadım. Google play, hesabı, senkronu vs olmayınca da Android bişeye yaramıyor. Sorum şu hali hazırda Android 9 yada 10 olan sistem varmı erişim sağlayabileceğim. lineage pixellence mokee farketmez. Yeterki gapps olsun yanında çünkü gapps sorunu her defada karşıma çıktı. Ayrıca twrp sürümü ne olmalı gibi bir durum da var tabi. Bana yardımcı olabilecek birileri çıkar herhalde 🙃

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
130
Ben de mi 4 vardı bi kenarda duruyodu. Şimdi bi elden geçireyim dedim ama MIUI sürümü android 6 ve haliyle her türlü APK kurulmuyor. Sürüm eski vs..

Gelelim asıl konuya yukarıda yazdığınız üzere lineage OS yüklemeye çalıştım. Kurdum da.. ancak gapps kuramadım. Google play, hesabı, senkronu vs olmayınca da Android bişeye yaramıyor. Sorum şu hali hazırda Android 9 yada 10 olan sistem varmı erişim sağlayabileceğim. lineage pixellence mokee farketmez. Yeterki gapps olsun yanında çünkü gapps sorunu her defada karşıma çıktı. Ayrıca twrp sürümü ne olmalı gibi bir durum da var tabi. Bana yardımcı olabilecek birileri çıkar herhalde 🙃
İsterseniz miui deneyin..Ben hâlâ miui 10 kullanıyorum.. Eu beta 8.9.13 sürümü..Google içinde yüklü geliyor..
Twrp

Yky37

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yiğit
Cihazım
Mi 4/11 Lite Ne
Konular
5

Pixel Experience Offical'ı Drive'a atmıştım.
Google uygulamaları pakete dahil ayrı indirmenize gerek yok.Root atmak isterseniz Magisk gerekiyor.Android Sürümü 9. İyi forumlar.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Poco F3 8/256
Meslek
Mod
Konular
315
Windows phone 10 kurun hocam :D En zevk aldığım modellerden biriydi zamanında.

Yky37

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yiğit
Cihazım
Mi 4/11 Lite Ne
Konular
5
Konuya güncelleme yapmak istedim çünkü yeni bir kaç ROM daha denedim. lazye'den gelen yorumdaki vasishath ve shahan_mik3 yapımı ROM'lara göz attım ve gerçekten özellikleri dikkatimi çekti ve hemen yükledim.Ayrıca AOSPExtended denedim.

1-) Nitrogen OS-Android 8-9 Oreo-Pie
===============================
Nitrogen ROM ilk denediğim oldu.
Özellikleri gayet güzel Miui Kamera var.Manuel mod çalışıyor ama ISO veya Pozlama süresi değiştirdiğinizde crop sorunu var fotoğrafta sıkıntı yok.
Hız konusunda sıkıntı yok.Gayet güzel çalışıyor.MIUI dahil Diğer ROM'larda yeniden başlatmada pil düşme sorunu (70 ile kapatıp 30'la açma sorunu) vardı bunda yok. Pil süresi diğerleriyle hemen hemen aynı ama bu sorunun olmaması bile tercih sebebi.Ekran yansıtma yapınca yeniden başlıyor.

2-)AOSP 8 ve AOSP 10
=====================
Oldukça sade olduğundan RAM kullanımı az.Miui Kamera aynı şekilde yine var.Pil ile ilgili her şey aynı.Nitrogen OS'a göre daha az özelliği olsa da sade olması hoşuma gitti.FM Radyo uygulaması AOSP 10'da yok ve içinde gelen alarm uygulaması çalışmıyor saat uygulaması indirince düzeliyor.Ekran yansıtma yapınca yeniden başlıyor.

3-)AOSP Extended-Android 9
=========================
Bu ROM'da oldukça özellikli bir ROM hiç görmediğim özellikleri gördüm.Miui Kamera yok.Kamera LineageOS veya Pixel Experience ile aynı.Pil süresini deneme şansım olmadı.Bir sıkıntı görmedim her şeyi çalışıyor.

İyi Forumlar.

andheartman

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hüseyin
Cihazım
Xiaomi mi a1
Konular
0
Konuya güncelleme yapmak istedim çünkü yeni bir kaç ROM daha denedim. lazye'den gelen yorumdaki vasishath ve shahan_mik3 yapımı ROM'lara göz attım ve gerçekten özellikleri dikkatimi çekti ve hemen yükledim.Ayrıca AOSPExtended denedim.

1-) Nitrogen OS-Android 8-9 Oreo-Pie
===============================
Nitrogen ROM ilk denediğim oldu.
Özellikleri gayet güzel Miui Kamera var.Manuel mod çalışıyor ama ISO veya Pozlama süresi değiştirdiğinizde crop sorunu var fotoğrafta sıkıntı yok.
Hız konusunda sıkıntı yok.Gayet güzel çalışıyor.MIUI dahil Diğer ROM'larda yeniden başlatmada pil düşme sorunu (70 ile kapatıp 30'la açma sorunu) vardı bunda yok. Pil süresi diğerleriyle hemen hemen aynı ama bu sorunun olmaması bile tercih sebebi.Ekran yansıtma yapınca yeniden başlıyor.

2-)AOSP 8 ve AOSP 10
=====================
Oldukça sade olduğundan RAM kullanımı az.Miui Kamera aynı şekilde yine var.Pil ile ilgili her şey aynı.Nitrogen OS'a göre daha az özelliği olsa da sade olması hoşuma gitti.FM Radyo uygulaması AOSP 10'da yok ve içinde gelen alarm uygulaması çalışmıyor saat uygulaması indirince düzeliyor.Ekran yansıtma yapınca yeniden başlıyor.

3-)AOSP Extended-Android 9
=========================
Bu ROM'da oldukça özellikli bir ROM hiç görmediğim özellikleri gördüm.Miui Kamera yok.Kamera LineageOS veya Pixel Experience ile aynı.Pil süresini deneme şansım olmadı.Bir sıkıntı görmedim her şeyi çalışıyor.

İyi Forumlar.
Hocam bunlarıda dener misiniz?

Ben Mokee Rom'u farklı telefonda ve bu telefonda kullandım. Yani şuanda mokee yüklü ve bazı sorunları var performans açısından... Tabi bugün itibariyle yeni sürümü çıktı, belki sorunları giderilmiştir fakat başka bir romda şansımı denemek istiyorum...

ozz2

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür Aslan
Cihazım
iPhone 5s
Konular
0
Merhaba. Mi 4 için Pixel Experience (OFFICAL) Android 9 rom' u bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Üst Alt