Rom Xiaomi Mi 4 AOSP Rom Deneyimi

Yky37

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yiğit
Cihazım
Mi 4/11 Lite Ne
Konular
5
Herkese Merhaba,
Yaklaşık 5 yıldır Xiaomi Mi 4 telefonu kullanıyorum yavaşlaması nedeniyle 2021 Şubat ayından bu zamana AOSP Rom kullanıyorum ve deneyimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
(Bu Romları sadece Mi 4 cihazımda kullandım başka cihazlarda kullanıcı deneyimi farklı olabilir.)

-LineageOS 14.1(OFFICIAL) Android 7.1.2
İlk yüklediğim LineageOS Rom oldu.
Arayüz oldukça sade ve kullanışlı güzel özellikleri var.Hız konusunda pek problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.RAM kullanımı çok az 1,9-2 GB boşta kalıyor.
Kamera MIUI'da bariz bir şekilde daha iyi ve kullanışlı LineageOS kamera biraz basit kalıyor.
Batarya performansında ekran süresi 3-4 saat arası değişiyor.Bu konu da MIUI'dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim ama çokta iyi değil.
Ayrıca kızılötesi özelliği çalışmıyor.

LineageOS 17.1 ve 18.1 (UNOFFICIAL)
14.1'den arayüz dışında çok farkı yok.Bir sürü lag ve kasma olduğundan 1 hafta kullanabildim.

Mokee 10.0 kullandım ama 2 gün civarı kullandığımdan çok bir şey söyleyemeyeceğim.

Pixel Experience (OFFICAL) Android 9
Şu an kullanmaktayım 2 hafta oldu.Kullandıklarımın en iyisi diyebilirim
Arayüzü çok güzel görünüyor ve göze güzel geliyor.Stabilitesi çok iyi Ram kullanımı biraz yüksek ama performansı iyi olduğundan hiç bir sıkıntı çıkarmıyor.
Kamera performansı LineageOS'tan daha iyi ama MIUI kadar iyi değil.
Ekran süresi 5 saat civarı ki bu 7 senelik bir cihaz için gayet iyi Romu yükledikten sonra telefonun şarjı akşamı çıkarır oldu.
Sadece telefonu televizyona aktarırken yeniden başlama hatası var başka bir sıkıntısını görmedim.

Forumda ne kadar Mi 4 kullanıcısı var bilmiyorum ama umarım yararlı olmuştur.Forumdaki ilk uzun yazım olduğundan eksiğim, yanlışım olabilir.Okuduğunuz için şimdiden teşekkürler.
-İyi Forumlar

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Mi4'ü halen kullanan bir de ben kaldım galiba :D Paylaşım için teşekkürler.

En son Global kararlı 9.5.5.0 yüklemiştim ve halen bu sürümde devam ediyorum. Cihazdan pek performans, kamera beklentim yok. Sadece mesajlaşma ve çağrı için kullanıyorum bu nedenle de ekran süresi çok az ama bekleme sürem 5 gün civarında. İleride sıkıntı yaşarsam tavsiyenize uyup ben de PE geçerim herhalde :)

Yky37

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yiğit
Cihazım
Mi 4/11 Lite Ne
Konular
5
Mi4'ü halen kullanan bir de ben kaldım galiba :D Paylaşım için teşekkürler.

En son Global kararlı 9.5.5.0 yüklemiştim ve halen bu sürümde devam ediyorum. Cihazdan pek performans, kamera beklentim yok. Sadece mesajlaşma ve çağrı için kullanıyorum bu nedenle de ekran süresi çok az ama bekleme sürem 5 gün civarında. İleride sıkıntı yaşarsam tavsiyenize uyup ben de PE geçerim herhalde :)
Mi 4 kullanan sadece ikimiz kalmışız o zaman 😀 Telefonum çöktüğünde yardım etmiştiniz tekrardan teşekkürler.Sizi tanımıyorum ama isminizi görünce tanıdığım biri gibi sevindim.
Pixel Experience internette yok eğer lazım olursa Telegram'da Cancro Rom grubu var orada dosyalardan bulabilirsiniz. Kendinize iyi bakın.

bayon

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi MİX/ Mi4
Meslek
Kabin Memuru
Konular
31
Bir mi4 kullanıcısı da benim sanırım :) Bende ikinci cihaz olarak hala kullanmaktayim. Bende MIUI 10 Çin versiyonunu kullanıyorum görsel daha iyi diye. Birde bekleme modunda şarj daha uzun gittiği için.

Yky37

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yiğit
Cihazım
Mi 4/11 Lite Ne
Konular
5
Bir mi4 kullanıcısı da benim sanırım :) Bende ikinci cihaz olarak hala kullanmaktayim. Bende MIUI 10 Çin versiyonunu kullanıyorum görsel daha iyi diye. Birde bekleme modunda şarj daha uzun gittiği için.
MIUI 10 Çin versiyonu ben de yüklemiştim ama Türkçe yok diye değiştirmiştim yoksa güzel gözüküyordu. Ben aktif kullanıyorum. Mi 4 tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor o yüzden değiştirme ihtiyacı duymadım.

aykutadar

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
AYKUT
Konular
5
Bir kullanıcı daha var :) ama bende uzun zamandır duruyordu yedekte telefonum bozulunca bu cihaz geçtim. bu arada Pixel Experience (OFFICAL) Android 9 yazılımı ben bulamadım.

Yky37

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yiğit
Cihazım
Mi 4/11 Lite Ne
Konular
5
Bir kullanıcı daha var :) ama bende uzun zamandır duruyordu yedekte telefonum bozulunca bu cihaz geçtim. bu arada Pixel Experience (OFFICAL) Android 9 yazılımı ben bulamadım.
Telegramda Cancro Rom diye bir grup var orada dosyalar bölümünden bulabilirsin. GApps lazım değil Google uygulamaları pakete dahil.

aykutadar

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
AYKUT
Konular
5
Telegramda Cancro Rom diye bir grup var orada dosyalar bölümünden bulabilirsin. GApps lazım değil Google uygulamaları pakete dahil.
teşekkürler bir bakacağım. 16 gb yetersiz geldiği için custom romlar yüklemek şuan mantıklı

lazye

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
OnePlus 6
Konular
30
Cancro çok iyi bir cihaz bence çıktığı zamana göre kasa kalitesi ve kamera performansı son derece iyi bir cihazdı. Lakin Miui arayüzünde cihaz performanstan çok ödün veriyordu. Bu cihaz için zamanında çok paylaşım yapmış biri olarak vasishaht ve shahan_mik3 bu cihaz için neredeyse yapılmadık birşey bırakmayan iki kişidir. Örnek olarak verirsek son nitregeon os (Android 8) ; 60 fps video çekebiliyor ve her cihazı yeniden başlatmada %1 şarj azalması sorunu vardı. Cancro cihazlarında bu arkadaşlar çözmüştü. Baya kafa yormuşlardı cihaza ama sanırsam baya ellerini çektiler cihzlardan artık.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Benide ekleyin :)
2. Cihaz olarak kullanıyorum.. Şu an Android 11 yüklü :D
Batarya performansı olarak miui tabanlı romlar daha iyi bende.. Cihazda sim kart yok, uçak modu açık.. Sadece wifi.. Büyük dosyalar filan indirirken kullanıyorum.. Bekleme süresi 9 gün, 5 saat 26 dk ekran süresi aldım Eu betada. Cihaz hâlâ iyi çalışıyor valla :D
Android 11 şu an için iyi gibi şarj biraz hızlı bitiyor ve hızlı doluyor anlamadım.. Android 11 uyumlu kernel bulsam yükleyip öyle bakacağım, rom çok iyi performans bakımından.

Üst Alt