Haber Xiaomi Huawei’nin yerini alıyor!

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Akıllı telefon pazarında muazzam bir rekabet olduğunu zaten biliyoruz. Lakin yaşanan bu rekabette, üreticilerin geliştirdikleri telefonlar kadar, dış etkenler de söz sahibi olabiliyor. Zira son dönemde yaşanan ABD – Huawei gerilimi bu duruma en net örnek.

ABD ve Huawei arasında yaşanan gerilimi Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çinli üreticilerin yükselmesine zemin hazırladı.

Xiaomi Huawei’nin yerini alıyor!

Bilindiği üzere Huawei’nin yeni çıkardığı akıllı telefon modellerinde Google servisleri yer almıyor. Bu durum Çin’deki kullanıcılar için sorun teşkil etmiyor. Çünkü zaten Çin’de bu servislerin birçoğunun kullanımı yasak.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Lakin iş Avrupa pazarına geldiğinde dengeler tamamen değişmiş durumda. Yayınlanan son raporlara göre Huawei özellikle Çin’de satışlarını arttırmış durumda. Muhtemelen Çinli vatandaşlar milliyetçilik kavramı ile ABD’yi karşısına alan Huawei’den taraf olmuşlar.

Fakat Avrupa pazarında Google servislerinden yoksun olan Huawei modellerine olan ilgi önemli oranda azalamış. Bu azalma neticesinde Huawei’nin müşteri kitlesi Xiaomi’ye kaymış. En azından yayınlanan raporlardan çıkan sonuç bu şekilde.

Çünkü Huawei’nin müşteri kaybı yaşadığı dönemde Xiaomi kullanıcı kitlesini daha da genişletmiş. Görünen o ki eğer bu kriz devam ederse, Xiaomi önümüzdeki yıllarda Huawei’nin yerini alacak.

Muhtemelen Avrupa’da en çok telefon satan Çinli üretici Xiaomi olacak. En azından ön görülen tablo bu şekilde. Elbette realme gibi agresif fiyat politikasına sahip genç Çinli üreticileri de yabana atmamak gerekiyor.

 
Üst Alt