Sohbet Xiaomi Gizliliğe Ne Kadar Önem Veriyor

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Bu gibi durumlarda hep şu sorular aklıma gelir.

*İnsan, hayati önem taşıyan neleri telefonda saklar veya bu ve benzeri işlemleri telefon ile yapar?

*İnsan, nasıl bir iş içerisindedir ki, yasalarla belirlenmiş hukuki çerçevenin dışına çıkmak ister?

*İnsan, nasıl bir profildeki, suç işlemeyi gizliden yapmak ve yakalanmamak için çabalar?

8-|
Benimde aklıma şu soru geliyor hocam

Xiaomi neden kullanıcıların cihaz marka, model, kimlik, imei, imsi, mac, ehliyet, banka kartı vs bilgilerini neden 3.kişilerle paylaşır. (3.kişiler xiaomi alt kuruluşları ve uygulama geliştiricileri olabilir miş) :D

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Benimde aklıma şu soru geliyor hocam

Xiaomi neden kullanıcıların cihaz marka, model, kimlik, imei, imsi, mac, ehliyet, banka kartı vs bilgilerini neden 3.kişilerle paylaşır. (3.kişiler xiaomi alt kuruluşları ve uygulama geliştiricileri olabilir miş) :D
Adli olarak suç işlendiğinde, suçun aydınlatılmasına katkı verip, adaletin tecelli etmesine katkıda bulunmak için... ;)

Uç bir örnek ama bu örnek yaşandı... Atıyorum, senin en yakının cinayete kurban gitti (Allah korusun) ve yarım elmanın yaptığı küstahlık gibi, Xiaomi'de cinayetin aydınlatılmasını sağlayacak telefondaki delilleri "gizlilik" "güvenlik" bahanesi ile adli makamlara vermiyor... Hoş karşılarım demezsin herhalde...

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Adli olarak suç işlendiğinde, suçun aydınlatılmasına katkı verip, adaletin tecelli etmesine katkıda bulunmak için... ;)

Uç bir örnek ama bu örnek yaşandı... Atıyorum, senin en yakının cinayete kurban gitti (Allah korusun) ve yarım elmanın yaptığı küstahlık gibi, Xiaomi'de cinayetin aydınlatılmasını sağlayacak telefondaki delilleri "gizlilik" "güvenlik" bahanesi ile adli makamlara vermiyor... Hoş karşılarım demezsin herhalde...
Haklısın hocam, gerçek hayatta işe yarayacaksa kullanabilir elbette ama veri mağdenciliği için kullananlarla paylaşması da hoş olmaz.

ua_mustafa_20

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
poco x3 nfc
Meslek
profesyonel işsiz
Konular
87
bunu görünce şaşırmanız şaşırttı beni
gogıl geçmişi bi bakın
hangi programa girip çıktığınızı kaydediyor gogıl
ayrıca savcılık izinle alabilir bilgileri ki olması gereken o
elma sözde saklıyor
kendine saklıyor

Çirkin kral

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Can
Cihazım
Mi Max 2
Konular
28
Kişisel bilgileri sadece suçluları yakalamak için ve yapılması muhtemel suçların önüne geçmek icin kullanacağını düşünen ve beni güldüren hocamın söylediklerine birşey eklemek istiyorum.
Öncelikle kvk kanuna göre kişisel verilerin izin alınmadan toplanması, işlenmesi açıkça suçtur. Ve en temel insan hakkı olan özel hayatın mahremiyetinin ihlal edilmesidir. Ve benimde aklıma bir kaç soru geliyor.

* Acaba hükümet kişisel verilerimi izinsiz toplayarak senin hangi partiye oy verdigini, hangi derneğe üye olduğunu ya da dini inancinı, cinsel hayatini etnik kokenini işleyip fişlemesi mümkün müdür?
*Siyasete atildiginda bir gün birlikte olduğun bir kadınla veya erkekle olan kasetini ya da yazışmaları sana şantaj etmek için kullanabilirler mi?
*Kişisel bilgilerin güvenliği sağlanabilir mi? Sızdırılması ya da hacklenmesinin önüne nasıl geçilecek ya da bu mümkün müdür? Sızdırıldığında çıkacak kaosu düşünemiyorum bile.

Ki bu kişisel bilgileri toplayan benim hükümetim benim devletim bile değil. Çin ve ABD bilgilerimizi topluyor kendi şirketlerine satıyor, istihbarat örgütlerine aktarıyor. Telefonunun dinlenmesinden, kişisel verilerinin ifşa olmasından rahatsız olmayan kişinin hayattan beklentisi bitmiştir zaten. Ama biz gençler belki siyasete atilacaz belki de ünlü bir bilim adamı ya da sanatçı olacaz kim bilir muhendis olup Apple da ise girecez belki. O zaman gizlilik neden önemli mahremiyet neden olmalı kafamiza vura vura ögreticekler zaten.

Terranova

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Berkay
Cihazım
Mi 8 Lite
Meslek
Moda Fotoğrafçısı
Konular
1
Xiaomi telefonlarda MiuiDaemon, msa, analytics gibi ne idüğü belirsiz, durmadan veri toplayan uygulamaların ön-arka plan veri kullanımını kısıtlayınız ve yetkilendirme ayarından da yetkilendirmelerini kapatınız.

Emumaster

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Rüstem
Cihazım
Mi 6
Konular
26
Forumda biri demişti "ruslar miui'ye virüs diyor' diye, doğrudur virüstür miui bilgi sızdırır. Bilgi paylaşımıda iyi niyetten falan değil, elimizdeki ürünü satın aldığımızda artık ürün biz oluyoruz veri ticareti başlıyor 3. Parti firmalara bilgiler satılıyor xiaomi parayı kırıyor.

Kötü gün dostu fakirin babası xiaomi demeden önce bir düşünmek lazım.

En iyi telefon kendi custom romunu kurduğun tüm bilgi paylaşımlarını elinden geldiğince kısıtladığın telefondur. Yoksa fabrikadan çıkan her telefon ios da olsa bilgilerini çalıyor.

İş bununla da bitmiyor, chrome, facebook, instagram uygulamalarını yüklediğin an zaten telefonuna ajan programları sokmuş oluyorsun.

Bir nebze çözüm, microg eklentili lineage os romları yapan site var lineage.microg.org olması lazım. Telefonun destekleniyorsa kurmanı tavsiye ederim.

Klavye yerine askanysoft keyboard
Tarayıcı duckduckgo firefox focus vb.
Ve en önemlisi blokada kurulumu.

Mesela şuan blokada kur, reklam filtresi olarakta jerryn72 olanı seç. Sonra hiç bir işlem yapmadan bekle telefon işlem yapılmadığı halde google analitik google tag manager, data miui ye veri gönderiyor. Yukarıdan blokada bildirimlerinde görebilirsin
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

XiaoMiu

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Harun
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
188
Forumda biri demişti "ruslar miui'ye virüs diyor' diye, doğrudur virüstür miui bilgi sızdırır. Bilgi paylaşımıda iyi niyetten falan değil, elimizdeki ürünü satın aldığımızda artık ürün biz oluyoruz veri ticareti başlıyor 3. Parti firmalara bilgiler satılıyor xiaomi parayı kırıyor.

Kötü gün dostu fakirin babası xiaomi demeden önce bir düşünmek lazım.

En iyi telefon kendi custom romunu kurduğun tüm bilgi paylaşımlarını elinden geldiğince kısıtladığın telefondur. Yoksa fabrikadan çıkan her telefon ios da olsa bilgilerini çalıyor.

İş bununla da bitmiyor, chrome, facebook, instagram uygulamalarını yüklediğin an zaten telefonuna ajan programları sokmuş oluyorsun.

Bir nebze çözüm, microg eklentili lineage os romları yapan site var lineage.microg.org olması lazım. Telefonun destekleniyorsa kurmanı tavsiye ederim.

Klavye yerine askanysoft keyboard
Tarayıcı duckduckgo firefox focus vb.
Ve en önemlisi blokada kurulumu.

Mesela şuan blokada kur, reklam filtresi olarakta jerryn72 olanı seç. Sonra hiç bir işlem yapmadan bekle telefon işlem yapılmadığı halde google analitik google tag manager, data miui ye veri gönderiyor. Yukarıdan blokada bildirimlerinde görebilirsin
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Elinize sağlık

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Arkadaşlar, hepinizin eline emeğine sağlık. Çok güzel açıklayıcı mesajlar okudum, sayenizde bilmediğin bir çok şeyi öğrendim, gün içinde pek aktif olamadım hepinizden özür dilerim, babam kalp ameliyatı oldu aklım sürekli onda foruma pek vakit ayıramadım. Hakkınızı helal edin.

Üst Alt