Yardım Xiaomi Depolama Sorunu

AET_95

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ahmet Emre
Cihazım
Mİ9T
Konular
8
İyi günler arkadaşlar. Son bir kaç gündür böyle bir sorun ile karşı karşıyayım. Neredeyse 10 GB lık dosya silmeme rağmen hafıza yeniden doluyor. Ben uygulama sildikçe diğer dosyalarda daha çok dosya oluşuyor. Xiaomi nin kendi dosya yöneticisi programı ile File Manager Plus programını denedim ama diğer dosyaların ne olduğunu gösteremediler. Yani 41 GB lık dosyanın ne olduğu belli değil. Bu sorunu format dışında nasıl düzeltebilirim?

Ekli dosyalar

• IMG_20200904_120032.jpg
    IMG_20200904_120032.jpg
    167,1 KB · Görüntüleme: 82

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Manuel kontrol yapmak gerek, dosya yöneticisinde Android klasörü başta olmak üzere tüm klasörlerin özellik/ayrıntı bilgilerinden nekadar alan kapladıklarını inceleyin. Ardından incelemeyi daraltarak gidin.

Oyla:

AET_95

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ahmet Emre
Cihazım
Mİ9T
Konular
8
Manuel kontrol yapmak gerek, dosya yöneticisinde Android klasörü başta olmak üzere tüm klasörlerin özellik/ayrıntı bilgilerinden nekadar alan kapladıklarını inceleyin. Ardından incelemeyi daraltarak gidin.
Dosyaların boyutları bu şekilde. Xiaomi'nin dosya yöneticisinin verdiği değerler ile uyuşuyor.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Dosyaların boyutları bu şekilde. Xiaomi'nin dosya yöneticisinin verdiği değerler ile uyuşuyor.
Cihazda root yetkisi var mı peki, bu 40 gb burada olmadığına göre sistem içerisinde. Eğer root varsa birde /data/data klasörünün boyut bilgisine nakarmısınız.

Oyla:

AET_95

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ahmet Emre
Cihazım
Mİ9T
Konular
8
Cihazda root yetkisi var mı peki, bu 40 gb burada olmadığına göre sistem içerisinde. Eğer root varsa birde /data/data klasörünün boyut bilgisine nakarmısınız.
Yok hocam cihaz root lu değil ve herhangi bir işlem yapmadım. Root lu olup olmadığını ilk aldığımda teyit etmiştim. Bütün klasörleri hem bilgisayardan hem telefondan inceledim ama bu dosyaların ne olduğunu bulamadım. Virüs taraması da yaptım herhangi bir şey çıkmadı.

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Yok hocam cihaz root lu değil ve herhangi bir işlem yapmadım. Root lu olup olmadığını ilk aldığımda teyit etmiştim. Bütün klasörleri hem bilgisayardan hem telefondan inceledim ama bu dosyaların ne olduğunu bulamadım. Virüs taraması da yaptım herhangi bir şey çıkmadı.
Virüslük bir durum olduğunu sanmıyorum. Sadece fikirleri değerlendirmeye çalılıyorum. Örneğin bazı uygulamalar kendi dosya gövenlikleri için verileri /data/data klasörüne toplarlar, örneğin bazı navigasyon uygulamaları harita dosyalarını bu bölüme depolarlar, bu durumda root yetkisi olmayan kişiler bu harita dosyalarına ulaşamazlar. Örneğin benim şuan bu klasörde yaklaşık 14Gb tomtom navigasyon uygulamasının harita dosyaları var.

Bir diğer aklıma gelen fikir, bazen sistemde bir hata oluştuğu zaman sistem log kaydı tutmaya başlar bu dosyalar bazen onlarca MB boyutlara çıkabilirler.

Cihazda root yok ise gizli alanları inceleyip, kontrol edemeyeceğimiz için şuan aklıma format data dan başka çözüm gelmiyor.

Oyla:

AET_95

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ahmet Emre
Cihazım
Mİ9T
Konular
8
Virüslük bir durum olduğunu sanmıyorum. Sadece fikirleri değerlendirmeye çalılıyorum. Örneğin bazı uygulamalar kendi dosya gövenlikleri için verileri /data/data klasörüne toplarlar, örneğin bazı navigasyon uygulamaları harita dosyalarını bu bölüme depolarlar, bu durumda root yetkisi olmayan kişiler bu harita dosyalarına ulaşamazlar. Örneğin benim şuan bu klasörde yaklaşık 14Gb tomtom navigasyon uygulamasının harita dosyaları var.

Bir diğer aklıma gelen fikir, bazen sistemde bir hata oluştuğu zaman sistem log kaydı tutmaya başlar bu dosyalar bazen onlarca MB boyutlara çıkabilirler.

Cihazda root yok ise gizli alanları inceleyip, kontrol edemeyeceğimiz için şuan aklıma format data dan başka çözüm gelmiyor.
Hocam muhtemelen benim telefonda dediğiniz gibi data/data klasöründe ciddi oranda birikmiş dosya var.
Log verilerini nereden görebilirim?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam dediğiniz data bölümünü buldum sanırım. Bunları silsem sorun olur mu?

Son düzenleme:
Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Hocam, eğer kullandığınız bir uygulamanınsa, silseniz bile tekrar gelecektir, yok eski bir uygulamanınsa sile bilirsiniz. Genelde klasör isimleri uygulama paketlerinin adlarından oluşur. Örneğin com.whatsapp vs. gibi inceleme yapabilirsiniz.

Oyla:

AET_95

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ahmet Emre
Cihazım
Mİ9T
Konular
8
Hocam, eğer kullandığınız bir uygulamanınsa, silseniz bile tekrar gelecektir, yok eski bir uygulamanınsa sile bilirsiniz. Genelde klasör isimleri uygulama paketlerinin adlarından oluşur. Örneğin com.whatsapp vs. gibi inceleme yapabilirsiniz.
Hocam baktım da hepsi kullandığım uygulamalar. Bu uygulamalar kendi verileriyle birlikte 16 GB yer kaplıyor. Geri kalan 10 GB da fotoğraf video belgeler gibi veriler oluyor. Peki geriye kalan 36 GB neye ait? (Telefonumun şu an için 52 GB'ı dolu görünüyor.)

Son düzenleme:
Oyla:

iLK3R!

Premium Üye
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
- łŁКΞЯ -
Cihazım
Mi9T
Konular
100
Mümkün ise cihazınıza hard reset atın tabi öncesinde dosyalarını yedeklemeyi unutmayın..

Oyla:
Üst Alt