Yardım Xiaomi Bilgilerimizi Çalıyor mu?

alppppp

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alp
Cihazım
Meizu Pro 7
Konular
5
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
?
Telefon Modeli
Herhangi bir Xiaomi modeli
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Sizce Xiaomi verilerimizi çalıyor mu? xiaomiye güvenebilir miyiz? (Gizlilik takıntılı bir insanım)

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Başlığı okuyunca iki şey farkettim.

1- Bu kadar miui kullanıcısının bulunduğu forumda miui şeytanından kimsenin haberi yok.

2- Bu kadar kullanıcının hiçbiri verilerinin çalınmasını engellemek, durdurmak en azından sistemi gözetlemek için ciddi bir program kullanmıyor. (çünkü bu tür programlar ile bu şeytan hemen farkedilebiliyor.)

miuidaemon.apk (türkçesi tam olarak "miui şeytan uygulaması" her miui rom ile birlikte gelir sisteme entegredir. Bu ismi hangi aklıevvel vermiş bilmiyorum :P
Görevi bir saniye bile durmaksızın xiaomi sunucularına sizin telefonu kullanım şekliniz neler yaptığınız ile ilgili veri göndermektir. Xiaomi ye göre miuidaemon anonim istatistik veri topluyor ve siz bir xiaomi alarak bunu peşinen kabul etmiş sayılıyorsunuz. Ancak ekranın en çok neresine tıkladığınızdan tutun hangi siteleri gezdiğinizi neler ile ilgilendiğinizi neleri gizlediğinizi vs her şey raporlanır ve sunucu ile doğrudan sürekli bağlantı halinde olup sunucu üzerinden her isteğini bu şeytan yerine getirebilir. Yani adını fazlası ile hakediyor.

Bu sadece miuiye özgü bir durum değil tabi. Custom rom aosp rom vs farketmez. Kaynak bizzat google a ait onun verdiği kodlar üzerine hepsi inşa ediliyor. Gapps kurmanız yeterli. Google play hizmetleri oluyor google şeytanı ve oda veri toplamaya başlıyor ancak onlarınki biraz usta işi. miuidaemon gibi aşikarane yapmıyor. Daha gizli saklı.

Şimdilik herkes anonim veri topladığını iddia ediyor ama kimse bunu ispat edemiyor. Ancak henüz büyük yazılım firmaları kimsenin banka şifresini çalmış değil. Zaten redmi telefon kullanan birini hesabında kaç para olurki sizce (kızmayın bana zülfiyare dokunuyorum) Yada o para şirketi ilgilendirecek bir meblağmıdırki. İstatistik verileriniz binlerce kişinin banka hesabından daha değerli.

Android sisteminde gizlilik güvenliği için ciddi bir vpn, ciddi bir antivirus, bilinçli bir root ve hallice sistem bilgisi olmalı kullanıcının. Vpn bütün internet verilerinizi şifreler. Tabi burda bedava vpn hizmeti adı altındaki başka şeytanlardan bahsetmiyorum. Paraya kıyacaksınız. Antivirus derkende basit özellikle bedava veya ucuz şeylerdende bahsetmiyorum. Uygulamalar, wifi ağları, güvenlik protoktolleri vb konusunda ciddi programlardan bahsediyorum.

Gelelim sadade. Dünya üzerinde gelişmiş, gelişmekte olan ve üçüncü dünya ülkeleride dahil olmak üzere yaşayan insanlar bir günde yaklaşık 7 km dijital iz bırakır. Gün geçtikçe bu mesafe uzuyor ve uzayacak.

Kasmayın takmayın bile. İşiniz ile ilgili ticari sırlar vs gibi şeyler gizlemek istiyorsanız uğraşın, böyle bir durum yoksa hadi rom yüklemeye devam. dance~~
Root yöntemi ile devre dışı bırakmaya çalıştığınızda he he ben devre dışı kaldım tamam rahatla sen diyor ama hala arka planda çalışmaya devam ediyor.
Ciddiyim sistemde devre dışı gözüktüğü halde çalışabiliyor bu illet.

Boşuna şeytan demiyorlar.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Oyla:

alppppp

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alp
Cihazım
Meizu Pro 7
Konular
5
Başlığı okuyunca iki şey farkettim.

1- Bu kadar miui kullanıcısının bulunduğu forumda miui şeytanından kimsenin haberi yok.

2- Bu kadar kullanıcının hiçbiri verilerinin çalınmasını engellemek, durdurmak en azından sistemi gözetlemek için ciddi bir program kullanmıyor. (çünkü bu tür programlar ile bu şeytan hemen farkedilebiliyor.)

miuidaemon.apk (türkçesi tam olarak "miui şeytan uygulaması" her miui rom ile birlikte gelir sisteme entegredir. Bu ismi hangi aklıevvel vermiş bilmiyorum :P
Görevi bir saniye bile durmaksızın xiaomi sunucularına sizin telefonu kullanım şekliniz neler yaptığınız ile ilgili veri göndermektir. Xiaomi ye göre miuidaemon anonim istatistik veri topluyor ve siz bir xiaomi alarak bunu peşinen kabul etmiş sayılıyorsunuz. Ancak ekranın en çok neresine tıkladığınızdan tutun hangi siteleri gezdiğinizi neler ile ilgilendiğinizi neleri gizlediğinizi vs her şey raporlanır ve sunucu ile doğrudan sürekli bağlantı halinde olup sunucu üzerinden her isteğini bu şeytan yerine getirebilir. Yani adını fazlası ile hakediyor.

Bu sadece miuiye özgü bir durum değil tabi. Custom rom aosp rom vs farketmez. Kaynak bizzat google a ait onun verdiği kodlar üzerine hepsi inşa ediliyor. Gapps kurmanız yeterli. Google play hizmetleri oluyor google şeytanı ve oda veri toplamaya başlıyor ancak onlarınki biraz usta işi. miuidaemon gibi aşikarane yapmıyor. Daha gizli saklı.

Şimdilik herkes anonim veri topladığını iddia ediyor ama kimse bunu ispat edemiyor. Ancak henüz büyük yazılım firmaları kimsenin banka şifresini çalmış değil. Zaten redmi telefon kullanan birini hesabında kaç para olurki sizce (kızmayın bana zülfiyare dokunuyorum) Yada o para şirketi ilgilendirecek bir meblağmıdırki. İstatistik verileriniz binlerce kişinin banka hesabından daha değerli.

Android sisteminde gizlilik güvenliği için ciddi bir vpn, ciddi bir antivirus, bilinçli bir root ve hallice sistem bilgisi olmalı kullanıcının. Vpn bütün internet verilerinizi şifreler. Tabi burda bedava vpn hizmeti adı altındaki başka şeytanlardan bahsetmiyorum. Paraya kıyacaksınız. Antivirus derkende basit özellikle bedava veya ucuz şeylerdende bahsetmiyorum. Uygulamalar, wifi ağları, güvenlik protoktolleri vb konusunda ciddi programlardan bahsediyorum.

Gelelim sadade. Dünya üzerinde gelişmiş, gelişmekte olan ve üçüncü dünya ülkeleride dahil olmak üzere yaşayan insanlar bir günde yaklaşık 7 km dijital iz bırakır. Gün geçtikçe bu mesafe uzuyor ve uzayacak.

Kasmayın takmayın bile. İşiniz ile ilgili ticari sırlar vs gibi şeyler gizlemek istiyorsanız uğraşın, böyle bir durum yoksa hadi rom yüklemeye devam. dance~~
çok haklısınız kasmamak lazım bu kadar peki iphone hakkinda bi bilginiz var mi xiaomiye benzer birsey yapiyorlar mi? bunu tamamen meraktan soruyorum mi9se almaya kararliyim

Oyla:

alppppp

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alp
Cihazım
Meizu Pro 7
Konular
5
Ciddi bir bilgim yok. iPhone o minik telefonları ve insani aptal yerine koyan tek tuşu ile hiçbir zaman bende alma isteği bile uyandirmadı. Hiçte ilgilenmedim. Ancaaak basit mantıkla.
Xiaomi bunları yapabiliyorsa, kendi anayasa ve kanunlarına göre ülke ve kamu güvenliği adına her türlü oportünist tedbiri almaya yetkili ve her milletin her devletin işine burnunu sokmayı görev sayan bir ülkede üretilen o iphone'da neler olabilir siz hesap edin artık.
En azından android açık kaynak, onlarda öyle bir şeyde yok.
Tamam teşekkür ederim

Oyla:

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Ciddi bir bilgim yok. iPhone o minik telefonları ve insani aptal yerine koyan tek tuşu ile hiçbir zaman bende alma isteği bile uyandirmadı. Hiçte ilgilenmedim. Ancaaak basit mantıkla.
Xiaomi bunları yapabiliyorsa, kendi anayasa ve kanunlarına göre ülke ve kamu güvenliği adına her türlü oportünist tedbiri almaya yetkili ve her milletin her devletin işine burnunu sokmayı görev sayan bir ülkede üretilen o iphone'da neler olabilir siz hesap edin artık.
En azından android açık kaynak, onlarda öyle bir şeyde yok.
CİA İPhone ile çok uğraştı zamanında hocam.
Şifreli telefonları İPhone'a kırdıramıyor Apple asla yapmayız diyor. Hatta CIA, İPhonelara ulaşamadığı için cihazları hacklıyor inanması zor ama gerçek. haha--
ABD, yasaları bu tür konularda çok sağlam.
Bir tek Google dokunulmaz o da giydiğimiz donun rengini bile biliyor artık. Bir şey saklamaya gerek yok ondan.

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Sorunun cevabı evet çalıyor. Ama zaten herkes çalıyor, herkeste var bu veriler o yüzden çalması pek problem değil.

Asıl problem bu verilerle ne yapıyor... Yani facebook çalıyor, whatsapp çalıyor, google çalıyor ve biz bunları reklam olarak görüyoruz. Yeri geliyor SMS mesajlarıyla taciz ediliyoruz. Öğlen yemekte pizza yemelisin diye dayatılıyor falan. Yani diğerleri çalıyor ve satıyor bu da bize reklam olarak dönüyor.

Ama Xiaomi bunları çalıp ne yapıyor onu bilmiyoruz işte... Reklamlar google reklamları oradan ayrıca kazanıyor yani reklam amacıyla kullanmıyor. Peki benden çaldığı verileri ne amaçla kullanıyor? Ürün geliştirme, hata giderme falan bahaneleri var da külliyen yalan. Yalan olmasa, hata gidermek için kullansalar bu forumda bu kadar mesaj, bu kadar konu olur muydu..

Oyla:

Mi6kullanicisi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren Karakur
Cihazım
Mi 6
Konular
141
"Telegram founder Durov listed seven reasons why every user should pay attention to the App Store and impose a 30% tax on every app

As early as 2017, reports surfaced, involving the control center in iOS 11. Although it appears to be closed, the iPhone is not actually disconnected from wifi and Bluetooth. - Even if location services are disabled, Apple still tracks you

Even though the screen is off and I'm snoring, the app has been providing countless private information about me to companies I have never heard of. Your iPhone may be doing the same thing. --- It's midnight, do you know who your iPhone is talking to?"

Kısacası iphonelar vs wifi, bluetooth, konum kapalı gösterince bile aslında veri toplayıp anlaşmalı şirketlere yollamaya devam ediyor arkada diyor

Oyla:

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
Sizce Xiaomi verilerimizi çalıyor mu? xiaomiye güvenebilir miyiz? (Gizlilik takıntılı bir insanım)
kısaca evet bazı bilgiler toplanır bunların içinde kişisel bilgi olmayabilir yani banka şifreler vs olmaz bu tüm marka telefonlar için geçerlidir şu marka bu marka diye ayıramayız genelde abi ayfon yha kitlesi apple marka telefonarın daha güvenilir oldugu hakkında biraz atıp tutarlar " " link ten okuyabilirler ve yüzlerce bu tür olayları gösterebilirim ben şu marka yapmaz diyemem ama aşırı özel bilgileri zaten herhangi intenete baglı cihazda tutmam iyi forumlar

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Hocam veriler bilişim reklam mühendisliği ve endüstriyel mühendislik için kullanılıyor. Herkesin en basit şekilde çalışan ve güncel mail hesap adresleri ellerinde. Yanlış anlamayın mailiniz ile ilgilenmiyorlar şifresinide istemiyorlar onların ilgilendiği faal mail adresi. Birkaç milyonluk mail adresi listesi değeri ne kadardır sizce. Bir reklam firması bunlar için ne ücret öder. İnsanların telefonu nasıl kullandıkları en fazla takıldıkları site adreslerini bilmek önemsizmidir? Başka yere reklam vereceğine en fazla kullanılan yerlere reklam vermek için o şirketlerde neler dönüyordur?

Miui gibi başka rom gördünüzmü ayarlar sekmesinde bile reklam yayınlayan. Bütün mevzu aman müşteriye en iyi deneyimi yaşatalım değil, reklam gelirinden pay elde etmektir. Telefonu bir kere satarsınız ama o telefona yüzbinlerce reklam gönderebilirsiniz.

Hocam anlaşamadık :D

Aynı şeyi söylüyoruz fakat ben biraz daha şüpheci yaklaşıyorum... Verilerimizi evet alıyorlar ve kullanıyorlar. Bunu tartışmaya dahi gerek yok. Diğer firmaların nasıl kullandıkları açık. Google diyor ki konumunu alırım, nereye gittiğini, nerede ne kadar kaldığını tespit ederim. AVM'ye girdin LCW'de bir saat geçirdiysen ama marks&spencer'a girmediysen benim gözümde fakirsin. Sana pahalı ürün göstermem reklamlarda ve senin tıkladığın reklamdan reklam gösterene az para aktarırım hatta bunu genişletir ülkeden gelen tıklara göre ülke puanını düşürürüm falan yapıyor. Benim takıldığım nokta google bunları bana söylüyor ve ben de kabul ederek bu servisleri kullanıyorum. Hatta anket doldurup 10 kuruş alıyorum mutlu oluyorum falan.

Aynı şey diğerleri için de geçerli... Arka planda avast gibi gizli işler çevrimiyorlar mı? Evet çeviriyorlar tabii ama güzelce üstünü örtüyorlar, tespit etmek çok zor. Avast salak yakalandı, diğerleri daha zeki yakalanmıyor. Oysa Xiaomi'nin hiç böyle bir kaygısı yok. Ne bir açıklaması var, ne nerede kullandığına dair bir kanıtı, ne de üstünü örtme çabası. Verilerimi alıyor ve kullanıyor. Ama ne için kullanıyor bunu kimse bilmiyor. Asıl sorun burada bence.

Bahsettiğim benim kıytırık 5k limitli kartımın şifresi ya da ömür boyu çalışsam da 100k'yı geçmeyecek banka hesabım falan değil. Bunlara zaten ulaşmak isterse ulaşırlar... Ama şu arka planda yaptıkları dinlemeler, konumlarım, kız arkadaşımla yazışmalarım, tuvalette geçirdiğim süre, gece uyurkenki horlamalarım falan bunların hepsini daemon alıyor ve gönderiyor. Günlük veri aktarımı yüzlerce mb... Bu basit bilgiler sadece log gibi txt dosyaları ile aktarılıyor ve bunların yüzlerce mb tutması mümkün değil. Xiaomi çok daha fazla veri alıyor ve işliyor... Umarım kaygımın nedenini anlatabilmişimdir.

Oyla:

Mi6kullanicisi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren Karakur
Cihazım
Mi 6
Konular
141
Bildiğim kadarı ile miui tabanlı romlar içinde xiaomiye veri göndermeyi ve deamonu kapatan tek rom mi globe. Zaten kendiniz romu yapıyorsunuz ve isterseniz deamonun çalışmasını sunuculara veri göndermesini kesiyorsunuz.
revos kullanıyorum. bu romda da yok

Oyla:
Üst Alt