İnceleme Xiaomi Akıllı Ev Güvenlik Sistemi

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Kutu İçeriği

• 1 Adet Gateway
  • 1 Adet Kapı/Pencere Sensörü
  • 1 Adet Hareket Sensörü
  • 1 Adet Akıllı Buton
  • 1 Adet Akıllı Priz

Gateway :

Aslında bu aygıt için setin beyni diyebiliriz. Gateway olmadan diğerlerini kullanamıyoruz. Temel olarak bu cihazı prize bağlıyoruz ve diğer tüm cihazlar ve telefonunuz arasındaki bağlantıyı Gateway sağlıyor. Sadece bağlantı değil üzerinde yer alan ışıklı ve sesli uyarılar ile bildirimleri almanız da bu cihaz sayesinde mümkün oluyor.

Aynı zamanda yanlarda bulunan ışıkları ile gece lambası olarak da kullanılabiliyor. 16 Milyon renk desteği sunan LED ışıkları oldukça güzel bir görüntü oluşturuyor.

Online Radyo desteği de bulunuyor. Yani dilerseniz gerekli programlamaları yaparak sabah alarm olarak veya evde müzik dinleme amacı ile de kullanılabiliyor.

Gateway sadece bu set içerisindeki aygıtlarla değil diğer tüm Xiaomi akıllı ev aletleriyle de bağlantılı olarak çalışabiliyor. Örneğin bir IP kamera alıp Gateway'e bağlayabilir ve herhangi bir anda kayıt yapabilirsiniz.

Kapı/Pencere Sensörü :

İki parçadan oluşan bu mıknatıslı sensörün bir parçasını kapının/penceresin pervazına diğerini ise kapıya/pencereye yerleştiriyoruz. İki parça birbirinden uzaklaştığında kapının/pencerenin açıldığını, yakınlaştığında ise kapandığını algılıyor ve Gateway'e bildiriyor.

Eğer evinizde riskli olarak belirlediğiniz her hangi bir kapı veya pencere var ise bu sensörü oraya takıp siz evde yokken veya uyurken açıldığında uyarı vermesini sağlayarak hırsızlara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Veya ışığa bağlayarak kapı açıldığında ışığın yanmasını kapatıldığında ise ışığın kapanmasını sağlamanız mümkün.

Hareket Sensörü :

Bu parça ise bildiğimiz hareket sensörü. Gateway ile bağlantısını sağladıktan sonra hareket algılandığında ne yapılmasını istediğinizi belirliyorsunuz. Örneğin yatağınızın veya komodininizin bir kenarına takıp hareket algıladığında ışığı yakmasını isteyebilir ve gece su içmeye kalktığınızda gece lambasının otomatik olarak yanmasını sağlayabilirsiniz. Veya evinizin giriş kapısına yerleştirip siz evde yokken her hangi bir hareket algıladığında Gateway'den ışıklı ve sesli uyarı verilmesini ve size bildirim gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Ya da içeride her hangi bir hareket olmadığında oda içerisindeki elektrikli aletlerin kapanmasını sağlamanız mümkün...

Akıllı Buton :

Bu butonu ise kullanımınız tamamen hayal gücünüze kalmış. Set içerisindeki diğer tüm aygıtlar gibi bu buton da son derece şık dizayn edilmiş. Ben bu butonu asıl olarak evin çıkış kapısına koymayı planlamıştım. Evden çıkarken dokunacak ve tüm alarmları devreye alacaktım ancak babamın rahatsızlığından dolayı onun yanına yerleştirdim. Bir süre yerinden kalkmaması gerekli. Her hangi bir ihtiyacı olduğunda yatağının kenarında son derece rahat ulaşabileceği yerde bulunan bu butona dokunuyor ve Gateway ışıklı ve sesli uyarı veriyor. Bizler de yanında giderek ihtiyacını öğrenebiliyoruz. Tabii bunlar benim kullanım amacıma hizmet ediyor. Dilediğiniz her hangi bir işlevi bu butona atayabilirsiniz.

Akıllı Priz

Bu ise set içerisinde belki de en çok beğendiğim cihaz. Wifi ile bağlantı kuruyor ve isterseniz zamanlayıcılı olarak isterseniz uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Yani yazın eve geldiğinizde serin olmasını istiyorsunuz. Klimanızı bu prize bağlıyorsunuz ve eve gelmeden 10-15 dakika önce telefonunuzdan prizi açıyorsunuz. Eve geldiğinizde klima 15 dakikadır çalışıyor olacak ve serin bir eve girmiş olacaksınız. Ya da ayı şeyi kışın elektrik sobası için yapmak mümkün. Veya gece lambasını bu prize bağlayıp her gece belirli saatler arasında çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ya da televizyona bağlayıp gece sizde kalmaya gelen misafirinizi televizyonlu odada misafir edebilir ve gece o uyurken televizyonu açıp kapatarak bir daha istenmeyen yatılı misafirlerin önüne geçebilirsiniz :D

Sonuç olarak set pek çok amaçla kullanılabilecek bir çok fonksiyona sahip. Biz adına güvenlik sistemi dedik ama hayatınızı kolaylaştırmak için ne yapmak istiyorsanız bu set ile yapabiliyorsunuz.

Kurulum

Kurulum ise son derece basit. Öncelikli olarak Google Play üzerinden uygulamasını indiriyoruz. Uygulamayı açtığınızda sizden onay isteyecek. Onay vererek bölgemizi Çin olarak belirliyoruz. (Eğer daha önce Mi hesabı almadıysanız bu aşamada bir Mi hesabı oluşturunuz) Daha sonra Gateway'i prize bağlıyoruz. İlk bağlantıda üzerinde sarı renkli ışıklar yanıp sönüyor. Bu aşamada Mi Home Uygulamasına giriyor ve bir süre bekliyoruz. Uygulama kendisi Gateway'i bulacaktır. Gateway'e tıkladığınızda .sizden WiFi şifrenizi girmenizi isteyecek. WiFi şifresini girdiğinizde telefonunuz ve Gateway bağlantısı yapılmaya başlanıyor. İlk kurulumda biraz süre geçiyor ve firmware güncellemesi yapılıyor. Bu aşamada sabırla beklememiz gerekli. Kurulum ve güncelleme tamamlandığında seti kullanmaya hazırsınız demektir.

Kullanım

Setin kullanımını ise tamamen telefonumuz vasıtasıyla yapıyoruz. Telefonunuzda bulunan Mi Home uygulamasına girdiğinizde Gateway'e tıklayarak hangi aygıtın ne iş yaptığını, ne zaman çalıştığını veya çalışacağını görebilir ve değiştirebilirsiniz. Ya da dilerseniz yeni işlevler atayabilirsiniz.

Varsayılan olarak butonun işlevi sistemi alarm durumuna geçirmek veya çıkartmak. Kapı/Pencere Sensörü ise varsayılan olarak sistem alarm durumundaysa kapı/pencere açıldığında sesli ve ışıklı uyarı veriyor, alarm durumunda değilse kapı zili çalıyor, Hareket sensörünün görevi ise hareket algıladığında telefonunuza bildirim gönderiyor..

Son olarak bir de tavsiye vereyim. Elinizde bir adet de Google Çeviri yüklü telefon bulunursa Gateway'de konuşan tatlı sesli hanım kızımızın ne dediğini anlayabilir, uygulama içerisinde ve kullanma kılavuzunda bulunan Çince yazıları resim çekerek çevirebilirsiniz. :) Aslında Google çeviri neredeyse olmazsa olmaz çünkü aygıtlara atanacak olan görevler uygulama içinde çince olarak görünüyor ve çeviri çok çok işe yarıyor.

Satın Almak İçin : Xiaomi Akıllı Ev Güvenlik Sistemi - 5'li Set

Yurt dışından satın almak için :

Son düzenleme:

ilyasirmak

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
5
Cevap alamayacağımı biliyorum ama yine de yazacağım sorunumu.
dx.com dan gateway den aldım.
Xiaomi Smart Home Multifunctional GateWay - White
Upgraded Version Alarm System Socket (zigbee) Temperature Door Sensor

Ürün geldi. pize taktım. Mi Home uygulamasından cihazı arıyor ama bumaıyor. Bir türli bağlantı kuramıyorum.

Sebep ne oabilir. Bölgeyi China seçtim. Diili İngilizce yaptım.

Ama hiçbirşekilde bağlanmıyor.

alpkaa

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
SMART HOME
Cihazım
smart home
Konular
1
SMART HOME TÜRKİYEDE Kİ RADYO KANALLARINA GÖRE NASIL AYARLARIZ ?

PURE

PORTAKAL
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Buğra Çağlar
Cihazım
Mi 9T - DaVinci
Meslek
Tekniker
Konular
87
SMART HOME TÜRKİYEDE Kİ RADYO KANALLARINA GÖRE NASIL AYARLARIZ ?
aynen bende meak ediyorum

Konuyu derin bir uykudan uyandırıyorum galiba ama belki hala bilmeyen vardır diye paylaşmak istedim;

Video'daki anlatımları yaptıktan sonra Türkiye'deki bazı radyo kanallarına sahip olabilirsiniz.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

exper26

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Sedat
Cihazım
Xiaomi note4
Konular
1
Bina dışında da uyarı veren bir ünite olsaydı, ev güvenlik alarmı olarak çok iş görürdü, sadece ev içinde alarm vermesi bence yeterli değil.

PURE

PORTAKAL
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Buğra Çağlar
Cihazım
Mi 9T - DaVinci
Meslek
Tekniker
Konular
87
Bina dışında da uyarı veren bir ünite olsaydı, ev güvenlik alarmı olarak çok iş görürdü, sadece ev içinde alarm vermesi bence yeterli değil.

Bina dışında da yakında çıkarırlar diye düşünüyorum. Fakat boyutuna göre, fiyatına göre yaptığı işlevsellik fazlasıyla yeterli.
Ben kullanıyorum tek yapamadığım nokta ise; cep telefonu bildirimi. Onu da çözersem tadından yenmez (:

Üst Alt