Rehber Xiaomi 11T GSI CrDroid ROM

deezy154

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
yigit
Cihazım
xiaomi 11t
Konular
3
merhaba arkadaşlar. 2013 yılına kadar galaxy s3 kullanıp neredeyse her gün rom değiştiren biriydim. daha sonra iphone aldım. birkaç ay önce yeniden android cihaza geçtim. fakat sonradan öğrendim ki xiaomi 11T işlemcisi MediaTek(mtk) ve mtk kaynak kodlarını açık yayınlamadığı için geliştiriciler bizim telefonumuza özel rom yayınlayamıyorlar. geçenlerde GSI romları yükleyebileceğimizi öğrendim ve rehberini hazırlamak istedim.

GSI nedir?
- Treble projesi(Treble project) adı altında Generic System Image (GSI) adlı paket dosyalarıdır. google bu projeyi henüz yayınlanmamış android sürümlerini test etmek ve daha hızlı yaymak için başlattı (günümüzde örneği android 13) fakat geliştiriciler farklı custom romları GSI haline getirip birden fazla telefonda kullanılabilir hale soktular. basitçe, tamamen bir rom değil, sadece sistem görüntüsü flashlıyoruz.

fakat sizi uyarmam gereken birkaç nokta var! lütfen burayı okuyun.

XIAOMI 11T dışında farklı telefonlara da GSI yüklenebiliyor fakat bazı farklı detayları var. XIAOMI 11T kullanıcısı değilseniz bu rehbere bakarak rom YÜKLEMEYİN.

eğer stock rom nasıl yüklenir bilmiyorsanız GSI rom'lara bulaşmayın bile! bundan sonrasını halihazırda zaten bir şeyleri bildiğinizi varsayarak anlatmaya başlıyorum. daha önce root atmamışsanız, yine bu işe bulaşmayın. bildiğinizi varsayarak anlatıyorum. bu işlem biraz ileri seviye bir işlem.

1- GSI romlar, birden fazla telefon için hazırlanmış sürümlerdir. içerisinde birden çok hata olabilir (hatta muhtemelen olacaktır) örneğin telefon takılmaları, donmaları, bluetooth sorunları. şarj problemleri. daha deneyimlemediğim bir sürü problem daha olabilir.

bu yüzden günlük kullandığınız cihazınıza yüklemenizi tavsiye etmem!
benim telefonla pek işim olmadığı için ve yeni romlar denemeye bayıldığım için bu konuyu açıyorum. şu anda performans sorunları haricinde tüm problemleri çözmüş olsam da, yarın başka bir sorun çıkmayacağının garantisini veremem.

2- custom rom olduğu için xiaomi gallery gibi uygulamalar yok. haliyle xiaomi cloud verilerini indiremiyoruz. eksik uygulamaları kendiniz tamamlamaya çalışacaksınız. (galeri, dosya yöneticisi, tarayıcı vs.)

3- imei atılmış cihazlarda durum ne olur, bozar mı bilemiyorum.

4- bu yöntemle farklı farklı GSI romları yükleyebilirsiniz. ben android 12 sürümlü GSI romu yükledim. siz başka sürümlere de bakabilirsiniz fakat bununla birlikte;

* aşağıda bazı sorunlara vereceğim çözümler işe yaramayabilir,
* bahsettiğim problemler haricinde problemler çıkabilir,
* BAZI ROMLAR DİREKT OLARAK HİÇ AÇILMAYABİLİR.
* 15'e yakın rom denedim, 7-8 tanesi hiç açılmadı bile. bir problem olmadı ama oluşabilecek herhangi bir problemde sorumluluk size ait. ben sadece nasıl yapılacağını gösteriyorum.
*üstünkörü denediğim romlar arasında daha fazla özelleştirme sunması sebebiyle crDroid'i kullanmaya karar verdim. farklı romlar daha iyi/kötü deneyim verebilir, bilemiyorum. konu crDroid GSI sürümü baz alınarak yazıldı.

5- telefonun bootloader kilidinin açık olması gerekmektedir. lütfen bu konularda bilgi sahibi değilseniz devam etmeyin. tekrar tekrar üzerine basa basa söylüyorum.

özetle; telefon günlük olarak sizin için aşırı önemli değilse, telefonda yeni özellikler ve romlar test etmeyi seviyorsanız gsi romlar size göre olabilir. gerçekten bazen kasıyor ve takılıyor. mesela twitter takılabiliyor ve donabiliyor. lütfen bunu bilerek devam edin.

*telefonda geliştirici ayarlarına gidin. USB hata ayıklamayı ve OEM kilit açma seçeneklerini aktif hale getirin.
*telefonu bilgisayara yedekleyin. içindeki her şey silinecek. fotoğraflar, uygulamalar, her şey.
*mevcutta yüklü olan stock rom sürümünüzü indirin. mesela benimkisi V13.0.2.0.SKWTRXM sürümüydü. içerisindeki boot.img dosyasına sonra root atmak için ihtiyacınız olacak. (buradaki konuya bakarak sürümünüzü öğrenebilirsiniz, fakat zaten bunu öğrenmeyi bildiğinizi varsayıyorum)

* gidin. birkaç gündür takipteyim sürekli güncelliyorlar.
* Unoffical android 12/12L kategorisi altında crDroid'i bulun. karşısındaki download tuşuna basın.
* Xiaomi 11T, arm64 olduğu için arm64 seçeceğiz. a64 değil!
* bgn ve bvn sürümleri olduğunu fark etmişsinizdir.

ilk harf:
b = a/b (xiaomi 11T a/b hafızaya sahip olduğu için, her zaman b sürümünü seçeceğiz)
a = a-only

ikinci harf:
g = bütün google uygulamaları
o = gapps-go
v = vanilla (google uygulamaları yüklü değil, google play bile yok)
f = floss (google uygulamalar yerine f-droid alternatifleri)

üçüncü harf:
N = superuser yok
S = superuser var

benim önerim bgn. yani isimli dosya.
* indirdikten sonra winrar ile açıp içindeki .img dosyasını masaüstüne çıkartın.
* kolaylık olması açısından adını crdroid.img olarak değiştirin.
* SDK platform tools'u indirip masaüstünde bir klasöre çıkartın.
* platform-tools adlı klasörü açın, arama çubuğuna cmd yazıp enter tuşuna basın
-
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

*ardından cmd ekranı açılacak. bu noktada telefonu yedeklediğinizden emin olun çünkü az sonra içindeki her şey silinecek.

*telefonu fastboot moduna alın (telefonu kapattıktan sonra ses açma tuşuna basılı tutarken aynı anda güç tuşuna da basılı tutun) ekrana fastboot yazısı gelince bırakın. telefonu bilgisayara bağlayın ve şu satırları sırayla cmd ekranına yazın.

1- fastboot reboot fastboot (biraz bekleyin. telefon yeniden başlayacak ve fastbootd yazacak)

1a-fastboot getvar current-slot komutu ile current-slot a mı yoksa b mi öğrenin. bunu aklınızda tutun. daha sonra ihtiyacımız olacak.

2- fastboot erase userdata (telefondaki her şeyi silecek)

3- fastboot flash system_a ya da system_b yazıp (1a'daki current-slot'unuza göre, ikisine birden flashlamayın) masaüstündeki crdroid.img dosyasını cmd ekranına sürükleyin. şu şekilde görünecek;

4- biraz bekleyin. donmuş gibi gözükebilir ama yüklüyor. 15 dakika kadar sürebilir.

5- bittikten sonra fastboot reboot komutuyla telefonu yeniden başlatın. telefon açıldıktan sonra kurulumunuzu yapın.

6- magisk dosyası ile daha önce indirmenizi söylediğim stock romunuzun (yani üzerine kurulum yaptığınız romun) boot.img dosyasını magisk yükleyerek patchleyin.
6a-(buradaki konu'yu rehber olarak alabilirsiniz)

7- patchlediğiniz dosyası masaüstüne atın

8- telefonu fastboot moduna alın

9- tekrar platform-tools adlı klasörü açın, arama çubuğuna cmd yazıp enter tuşuna basın

10- fastboot reboot fastboot yazın

11- fastboot flash boot yazıp patchlediğiniz boot.img dosyasını cmd ekranına sürükleyin

12- telefonu açın. rootlanmış olması gerekiyor.

AŞAĞIDAKİ PROBLEMLER İÇİN ÇÖZÜMLER

- bluetooth kulaklıklardan ses gelmiyor sorunu
+ bir root dosya yöneticisi yardımıyla (ben xplore kullandım, :@plore ayarlarından Root erişimi'ni aktif hale getirin) /vendor/etc/a2dp_audio_policy_configuration.xml isimli dosyayı silin.
+ ayarlar > Phh Treble Settings > Misc features > Use alternate way to detect headsets ayarını açık hale getirin.
+ ayarlar > Phh Treble Settings > Misc features > Force-disable A2DP offload ayarını açık hale getirin.
+ magisk ile flashlayın, telefonu yeniden başlatın

- ekran kilitliyken çift dokunmayla ekran açılmıyor
+ ayarlar > Xiaomi features > Enable DT2W ayarını aktif hale getirin.

- dolby atmos yüklü değil
+ Audio Modification Library dosyasını indirin.
+ DolbyAtmosUIOnly-MagiskModule.zip dosyasını indirin.
+ Audio Modification Library dosyasını magisk ile flashlayın, fakat yeniden başlatmayın. hemen ardından Dolby dosyasını flashlayıp telefonu yeniden başlatın. Dolby uygulamalar arasına gelecek. başlarda çalışmazsa birkaç kere kapat aç düğmesine basınca düzeliyor.

- ekran fazla yuvarlak, saatin yarısı gözükmüyor
+ ayarlar > Phh Treble Settings > Misc features > "Set rounded corners diameter ve Set forced/faked rounded corners diameter" ayarlarını 25 yapıp telefonu yeniden başlatın. 25 değeri benim yazı boyutum küçük olduğu için oldu. sizde olmazsa olana kadar deneyin. arttırın, azaltın.

- fps değiştirme
+ ayarlar > Phh Treble Settings > Misc features > Force Fps değerini değiştirin.

- bazı ekran görüntüleri
+

anlatım bozukluğum varsa, anlaşılmaz bir dil kullandıysam kusura bakmayın. yorumlarda belirtirseniz düzeltirim. onun dışında müsait oldukça elimden geldiğince yardımcı olmaya da çalışırım. dediğim gibi pek vaktim yok. sürekli custom rom değiştirmek beni heyecanlandırdığı, hastalık haline geldiği için bu konuyu benim gibi kişiler için paylaşıyorum.

Son düzenleme:

Yoshino

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Fatih
Cihazım
Xiaomi 11T
Konular
2
Eline sağlık.Farklı arayışlar içinde olanlar için güzel bir rehber olmuş.

deezy154

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
yigit
Cihazım
xiaomi 11t
Konular
3
ana konuyu düzenlememe izin vermiyor. modlardan birisi yardımcı olursa sevinirim.

+ bir root dosya yöneticisi yardımıyla (ben :@plore kullandım, :@plore ayarlarından Root erişimi'ni aktif hale getirin) /vendor/etc/a2dp_audio_policy_configuration.xml isimli dosyayı silin.
+ ayarlar > Phh Treble Settings > Misc features > Use alternate way to detect headsets ayarını açık hale getirin.
+ ayarlar > Phh Treble Settings > Misc features > Force-disable A2DP offload ayarını açık hale getirin.

+ Audio Modification Library dosyasını magisk ile flashlayın, fakat yeniden başlatmayın. hemen ardından Dolby dosyasını flashlayıp telefonu yeniden başlatın. Dolby uygulamalar arasına gelecek. başlarda çalışmazsa birkaç kere kapat aç düğmesine basınca düzeliyor.

+ ayarlar > Phh Treble Settings > Misc features > "Set rounded corners diameter ve Set forced/faked rounded corners diameter" ayarlarını 25 yapıp telefonu yeniden başlatın. 25 değeri benim yazı boyutum küçük olduğu için oldu. sizde olmazsa olana kadar deneyin. arttırın, azaltın.

- fps değiştirme
+ ayarlar > Phh Treble Settings > Misc features > Force Fps değerini değiştirin.

- bazı ekran görüntüleri
+

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
ana konuyu düzenlememe izin vermiyor. modlardan birisi yardımcı olursa sevinirim.

+ bir root dosya yöneticisi yardımıyla (ben :@plore kullandım, :@plore ayarlarından Root erişimi'ni aktif hale getirin) /vendor/etc/a2dp_audio_policy_configuration.xml isimli dosyayı silin.

- fps değiştirme

- bazı ekran görüntüleri
+

İlk mesajınızı düzenledim. Mesajlarınızı düzenleme yetkisi için SMS onayı almanız gerekmektedir.

beracan214

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Berat Can
Cihazım
Mi 10T
Konular
20
Hocam crdorid kuracağım pil performansı nasıl size göre iyi mi ve de aşırı can sıkan hatalarla karşılaştınız mı bu rom da ona göre yükleme yapacağım ileride kapanma olursa IMEI atma durumu hala geçerli olurmu

deezy154

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
yigit
Cihazım
xiaomi 11t
Konular
3
Hocam crdorid kuracağım pil performansı nasıl size göre iyi mi ve de aşırı can sıkan hatalarla karşılaştınız mı bu rom da ona göre yükleme yapacağım ileride kapanma olursa IMEI atma durumu hala geçerli olurmu
hocam ben telefonla pek ilgilenmediğim için şarj durumu hakkında bir şey söyleyemiyorum ama pek fark yok gibime geliyor. can sıkan hatalar var, çözümlerini yazdım. onun dışında genel bir performans problemi var. bazen ekran hızı düşüyor gibime geliyor. twitter bazen donuyor, takılıyor. bu romda bazı oyunlar için 120hz aktif etme var ben onun için kullanıyorum. wild rift 120hz oynuyorum ve donma ya da takılmayla karşılaşmadım. ben telefona yeni özellikler gelsin, görünümü değişsin, bir de custom rom aşığı olduğum için yükledim.

imei hakkında hiçbir bilgim yok maalesef. sıfır bilgiliyim bu konuda.

abdullahkan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Konular
1
hocam ben telefonla pek ilgilenmediğim için şarj durumu hakkında bir şey söyleyemiyorum ama pek fark yok gibime geliyor. can sıkan hatalar var, çözümlerini yazdım. onun dışında genel bir performans problemi var. bazen ekran hızı düşüyor gibime geliyor. twitter bazen donuyor, takılıyor. bu romda bazı oyunlar için 120hz aktif etme var ben onun için kullanıyorum. wild rift 120hz oynuyorum ve donma ya da takılmayla karşılaşmadım. ben telefona yeni özellikler gelsin, görünümü değişsin, bir de custom rom aşığı olduğum için yükledim.

imei hakkında hiçbir bilgim yok maalesef. sıfır bilgiliyim bu konuda.
öncelikle emeğinize sağlık ,oyun performansı ilgimi çekmedi değil,pubg oyununu normal rom dan daha iyi oynatır derseniz ilgilenebilirim.Teşekkürler...

deezy154

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
yigit
Cihazım
xiaomi 11t
Konular
3
öncelikle emeğinize sağlık ,oyun performansı ilgimi çekmedi değil,pubg oyununu normal rom dan daha iyi oynatır derseniz ilgilenebilirim.Teşekkürler...
maalesef pubg oynamadığım için bir şey söyleyemeyeceğim.. bir ayar var, telefonu başka bir telefon gibi gösteriyor. o yüzden oyun ayarlarından 90 ya da 120 fps seçeneği aktifleşiyor. ama genel anlamda performansı nasıldır bilemiyorum

beracan214

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Berat Can
Cihazım
Mi 10T
Konular
20
Hocam selamlar yükleyemiyorum hata veriyor

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    32,2 KB · Görüntüleme: 30

beracan214

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Berat Can
Cihazım
Mi 10T
Konular
20
bir de bu hatayı veriyor

Üst Alt