Yardım Xiaomi 11s android 12 güncellemesi

oux35wq

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
oğuzhan
Cihazım
xiaomi note 6
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
miui 12
Telefon Modeli
redmi note 6 pro
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
öncellikle tüm herkesin bayramını kutlarım arkadaşlar kafama takılan birşey var 11s almayı düşünüyorum xiaomi'nin mağazasına gittiğim zaman 11s e baktığımda android 12 güncellemesi almadığını gördüm ve bende güncel bir telefon almak istiyorum sorum şudur (telefonu aldışım zaman android 12 güncellemesi alır mıyım? almaz mıyım? alırsam kaç gün sonra bu güncelleme telefonuma gelir?bunu çok merak ediyorum)

Khasimoff1

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nurlan
Cihazım
RN 10 5G
Konular
14
Merhaba, sizin de bayramınız mübarek olsun. Hocam bahsettiğiniz cihaza Miui 13 güncellemesi almış. Ama Miui 13 bazı cihazlara Android 11, bazılarına ise Android 12 ile gelmiş bulunmakta. Bu donanımla alakalı birşey. Sizin cihaz içinde Miui 13 Android 11 güncellemesi yayınlanmış. İlerki zamanlarda Miui 13.5'le bir ihtimal Android 12 gele bilir ama pek geliceğini sanmıyorum. Gelse bile büyük ihtimalle Android 13 gelmeyecektir. Uzun süre işletim sisteminiz güncel olsun istiyorsanız Google Pixel telefonlara yönele bilirsiniz. Hem beta (şuanki Android 13) gibi versiyonları deneye bilirsiniz hem de uzun bir süre güncelleme alırsınız. Umarım yardımcı ola bilmişimdir, iyi günler :)

Oyla:

burucu08

Ne olursan ol önce saygılı ol
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış
Cihazım
mi 10t, s23
Meslek
Tüccar
Konular
91
Sık Güncelleme alan bir telefon istiyorsanız Samsung,oneplus,iPhone vb alabilirsiniz
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Xioami işinizi görmez

Oyla:

oux35wq

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
oğuzhan
Cihazım
xiaomi note 6
Konular
1
Merhaba, sizin de bayramınız mübarek olsun. Hocam bahsettiğiniz cihaza Miui 13 güncellemesi almış. Ama Miui 13 bazı cihazlara Android 11, bazılarına ise Android 12 ile gelmiş bulunmakta. Bu donanımla alakalı birşey. Sizin cihaz içinde Miui 13 Android 11 güncellemesi yayınlanmış. İlerki zamanlarda Miui 13.5'le bir ihtimal Android 12 gele bilir ama pek geliceğini sanmıyorum. Gelse bile büyük ihtimalle Android 13 gelmeyecektir. Uzun süre işletim sisteminiz güncel olsun istiyorsanız Google Pixel telefonlara yönele bilirsiniz. Hem beta (şuanki Android 13) gibi versiyonları deneye bilirsiniz hem de uzun bir süre güncelleme alırsınız. Umarım yardımcı ola bilmişimdir, iyi günler :)
şey ama yani 11s in yani android 12yi alması gerekmiyor mu
yani miui 14 le fln gelmez mi Android 13 fln çğnki redmi 11s 22 model bir telefon

Oyla:

Khasimoff1

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nurlan
Cihazım
RN 10 5G
Konular
14
şey ama yani 11s in yani android 12yi alması gerekmiyor mu

yani miui 14 le fln gelmez mi Android 13 fln çğnki redmi 11s 22 model bir telefon
• Malesef kesin olarak birşey diyemem. Hiç bir kaynakta böyle bir bilgi yok. Benim şahsi görüşüm Miui 14 çıkınca sizin cihaza geliceğini bile sanmam. Çünkü Xiaomi genellikle 2 güncelleme verdikden sonra desteği kesiyor. Benim telefonumdada aynı şey olmuştu ilk aldığımda Miui 11 idi. Sonra Miui 12 ve 12.5 geldi. Sizin cihazda ilk başlar Miui 12 idi, şu anda ikinci güncelleme gelmiş bulunmakta yani Miui 13. Bundan sonra gelse gelse Miui 13.5 gelir. Xiaomi Redmi serilerinde güncellemeye pek önem vermiyor, Mi serisi yine düşünüle bilir fakat Redmi serisinin güncelleme desteği pek uzun sürmüyor. Benim ve diğer hocalarımın dediği gibi uzun süre güncelleme almak istiyorsanız başka modellere yönelin derim.

• Tabi bir diğer seçenek ise bir süre sonra custom rom kullanmaya başlamanız. Custom rom nedir diye sorarsanız orijinal Android Open Source Project'i (AOSP) sizin cihaza uyumlu hale getiriyorlar. Bunu yapan bir çok rom yapımcısı var. Örnek: Nusantara, crDroid, Arrow OS, Havoc OS, Lineage OS ve s.
Bu romları kullanırsanız hiç bir şirketin size sunmayacağı güncelleme desteğini sunucaklar. Şuanda 2014 cihazlarında bile custom rom sayesinde Android 12 kullanan kişiler var. Benim cihaz (RN7) için son güncelleme Miui 12.5.7 Android 10 oldu, şuan Derpfest rom ile sorunsuz bir şekilde Android 12 kullanıyorum, ve büyük ihtimalle Android 13 desteğide gelecektir. Bu romların bir diğer artısı ise Miui dan çok daha hızlı olmalaları. 2019 cihazımda şuan ilk günküne yakın performans alıyorum.

Bu bölmeyi (RN10S) ve konuyu incelemenizde fayda var.

• Eğer "ben custom rom kullanmam orijinal sistem isterim" derseniz o zaman kesinlikle başka bir cihaza yönelin derim. Güncelleme desteğinin kesilmesi bir yana, artık bu cihazlara Android güvenlik yaması dahi gelmediği için her türlü saldırıya açık hale geliyorsunuz. Yani sizin için neden güncellemenin en az telefonun donanımı kadar önemli olduğunu anlaya biliyor ve hak veriyorum. Peki custom rom'ların nasıl güvenli olduğunu bile bilicez ? Diye soruyorsanız cevab çok basit. Bilemezsiniz malesef. Sadece sizde insanlar tarafından kullanılan ve onaylanmış rom'ları kullanarak içinizi rahat etdire bilirsiniz. Anladığınız kadarıyla bu güncelleme işi iki ucu ***** değnek malesef. Firmalar doğru düzgün güncelleme vermiyor ve 1-2 senenin sonunda güvensiz bir telefon kullanmış oluyorsunuz, alternatif yöntemler denersenizde zira aynı şekilde yine güvenlikten emin olamıyorsunuz.

En sonunda karar yine sizin. Kendiniz için en uygun olanı düşünüp karar verin. İyi günler :)

Son düzenleme:
Oyla:

oux35wq

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
oğuzhan
Cihazım
xiaomi note 6
Konular
1
• Malesef kesin olarak birşey diyemem. Hiç bir kaynakta böyle bir bilgi yok. Benim şahsi görüşüm Miui 14 çıkınca sizin cihaza geliceğini bile sanmam. Çünkü Xiaomi genellikle 2 güncelleme verdikden sonra desteği kesiyor. Benim telefonumdada aynı şey olmuştu ilk aldığımda Miui 11 idi. Sonra Miui 12 ve 12.5 geldi. Sizin cihazda ilk başlar Miui 12 idi, şu anda ikinci güncelleme gelmiş bulunmakta yani Miui 13. Bundan sonra gelse gelse Miui 13.5 gelir. Xiaomi Redmi serilerinde güncellemeye pek önem vermiyor, Mi serisi yine düşünüle bilir fakat Redmi serisinin güncelleme desteği pek uzun sürmüyor. Benim ve diğer hocalarımın dediği gibi uzun süre güncelleme almak istiyorsanız başka modellere yönelin derim.

• Tabi bir diğer seçenek ise bir süre sonra custom rom kullanmaya başlamanız. Custom rom nedir diye sorarsanız orijinal Android Open Source Project'i (AOSP) sizin cihaza uyumlu hale getiriyorlar. Bunu yapan bir çok rom yapımcısı var. Örnek: Nusantara, crDroid, Arrow OS, Havoc OS, Lineage OS ve s.
Bu romları kullanırsanız hiç bir şirketin size sunmayacağı güncelleme desteğini sunucaklar. Şuanda 2014 cihazlarında bile custom rom sayesinde Android 12 kullanan kişiler var. Benim cihaz (RN7) için son güncelleme Miui 12.5.7 Android 10 oldu, şuan Derpfest rom ile sorunsuz bir şekilde Android 12 kullanıyorum, ve büyük ihtimalle Android 13 desteğide gelecektir. Bu romların bir diğer artısı ise Miui dan çok daha hızlı olmalaları. 2019 cihazımda şuan ilk günküne yakın performans alıyorum.

Bu bölmeyi (RN10S) ve konuyu incelemenizde fayda var.

• Eğer "ben custom rom kullanmam orijinal sistem isterim" derseniz o zaman kesinlikle başka bir cihaza yönelin derim. Güncelleme desteğinin kesilmesi bir yana, artık bu cihazlara Android güvenlik yaması dahi gelmediği için her türlü saldırıya açık hale geliyorsunuz. Yani sizin için neden güncellemenin en az telefonun donanımı kadar önemli olduğunu anlaya biliyor ve hak veriyorum. Peki custom rom'ların nasıl güvenli olduğunu bile bilicez ? Diye soruyorsanız cevab çok basit. Bilemezsiniz malesef. Sadece sizde insanlar tarafından kullanılan ve onaylanmış rom'ları kullanarak içinizi rahat etdire bilirsiniz. Anladığınız kadarıyla bu güncelleme işi iki ucu ***** deyenek malesef. Firmalar doğru düzgün güncelleme vermiyor ve 1-2 senenin sonunda güvensiz bir telefon kullanmış oluyorsunuz, alternatif yöntemler denersenizde zira aynı şekilde yine güvenlikten emin olamıyorsunuz.

En sonunda karar yine sizin. Kendiniz için en uygun olanı düşünüp karar verin. İyi günler :)
Bu goca vee büyük yazı için çok ve çok teşekkür ederim rommun ne olduğunu biliyorum sorunda 11s in bunun için rom bulmak

Oyla:

Khasimoff1

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nurlan
Cihazım
RN 10 5G
Konular
14
Bu goca vee büyük yazı için çok ve çok teşekkür ederim rommun ne olduğunu biliyorum sorunda 11s in bunun için rom bulmak
Rica ederim. Haklısınız cihazınızın işlemcisi MTK olduğu için işleri biraz zorlaştırıyor. Bir çok geliştirici uzak duruyor fakat hiç rom yok diye birşeyde yok. Biraz araştırma sonucu doğru rom'u bula bileceğiniz düşüncesindeyim. Ama imkanınız varsa her halükarda MTK işlemciden uzak durun derim. Bir kere kullandım ve bir daha kullanmama kararı aldım. Şuanda bir cihaz alırken tüm herşeyi bir kenara koyup ilk önce işlemcisi ne diye bakıyorum. MTK gerçekten çok başa bela, tabi sorunsuz kullan arkadaşlar vardır fakat ben yinede uzak dururum (kendi tercihim).

Oyla:
Üst Alt