Haber Vergi Muafiyeti Kaldırılması Sonrası Vahim Durum!

Bugün yurtdışından takipli gelen bir kargomu almak için postaneye gittim. Ürün gelmiş ama dağıtmayı kimse düşünmemiş 30.05.2019 tarihinden itibaren.

Herneyse soruna gelelim...

Almış olduğum ürün 1$ bandında bir ürün, zaten etiketinde de mevcut. Ama vergiler toplamı 7.32₺ olarak hesaplanmış ve bugün ödemek durumunda kaldım.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Almış olduğum ürün Redmi Note 7 için telefon kılıfıydı. Alınan vergi %100'den fazla dolar kuruna baktığımızda.

Şimdi bütün bunlardan sonra birşey diyeceğim ama siyaset yapıyor diyecekler, kınayacaklar.

Kısacası hay ben böyle işin, hay ben böyle hesap kitabın, hay ben böyle gümrük anlayışının, hay ben böyle....alnından öpeyim. :@punch~~
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Son düzenleme:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
1.0$ yazıyor, arada 0 var sayın yöneticim. Daha net çekmek isterdim, ancak yüklenmiyor boyut büyük olduğu için. Ayrıca ben şimdiye dek kayıtlı/kayıtsız yani takipli/takipsiz yüzlerce alışveriş yaptım, bakınız yüzlerce diyorum. Hiçbirinde böyle bir vergi hatta hiç vergi alınmadı. Çünkü maksimum 10-15 doları geçmemiştir aldığım şeyler. Ya şimdiye kadar benden alınmaması büyük bir kazanç benim adıma, ya da artık alınması büyük kayıp millet adına.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Şöyle daha net görünecektir sanırım 1.0$ olduğu...

Herhalde daha önce gümrükte kontrol edilen hiç ürününüz olmamıştı... Maalesef belirttiğiniz gümrük sunma ücreti ve damga vergisi gümrük kontrolüne giren her paketten alınıyordu. Daha önce 22 euro sınırını geçmediğinde "Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri" adı altında gümrük kontrolü yapılmadığı için direk kapımıza geliyordu fakat son yapılan değişiklikle beraber bu muafiyet kaldırıldı ve 1 liralık bir ürün de alınsa ürün gümrüğe giriyor dolayısıyla gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi adı altında bu ek ücret alınıyor. Ayrıntı için :

Diğer yandan 22 euro altındaki ürünlerde vergi de uygulanmıyordu fakat artık vergi de alınıyor. Vergi miktarını ise ürün fiyatı+ayakbastı parasının üzerinden hesaplamışlar. Yani sadece ürüne değil gümrük sunma ücretine ve damga vergisine de vergi veriyoruz artık punch~~

NUCAR44

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
NUMAN UÇAR
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Hemşir(e)
Konular
18
Herhalde daha önce gümrükte kontrol edilen hiç ürününüz olmamıştı... Maalesef belirttiğiniz gümrük sunma ücreti ve damga vergisi gümrük kontrolüne giren her paketten alınıyordu. Daha önce 22 euro sınırını geçmediğinde "Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri" adı altında gümrük kontrolü yapılmadığı için direk kapımıza geliyordu fakat son yapılan değişiklikle beraber bu muafiyet kaldırıldı ve 1 liralık bir ürün de alınsa ürün gümrüğe giriyor dolayısıyla gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi adı altında bu ek ücret alınıyor. Ayrıntı için :

Diğer yandan 22 euro altındaki ürünlerde vergi de uygulanmıyordu fakat artık vergi de alınıyor. Vergi miktarını ise ürün fiyatı+ayakbastı parasının üzerinden hesaplamışlar. Yani sadece ürüne değil gümrük sunma ücretine ve damga vergisine de vergi veriyoruz artık punch~~
İşte ne olduysa bu son değişiklikle oldu.(15.05.2019) Bugün ptt yetkilisi ile görüştüm, kayıtsız yani takipsiz üründen birşey alınmıyor, sadece takiplilerden alınıyor dedi. Alırsam da takipsiz seçeneği varsa onu seçip alırım artık, yapacak birşey yok. 5 liralık mala 7 lira da şu-bu-o adı altında para vermeye gerek yok. :D

biroltopall

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Birol
Cihazım
Mi 8 Lite
Konular
23
Bende bi saat aldım 24 mayısta acaba benim üründe ülkeye geldi de dağıtıma mi çıkmadı ya

NUCAR44

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
NUMAN UÇAR
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Hemşir(e)
Konular
18
Bende bi saat aldım 24 mayısta acaba benim üründe ülkeye geldi de dağıtıma mi çıkmadı ya
Takipli veyahut değil midir, duruma göre kontrol edebilirsiniz ancak. Takipli değilse şayet, posta dağıtım merkezine ara ara uğramanız lazım. O da yakınsa tabi. Yoksa el mecbur bekleyeceksiniz. :/

biroltopall

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Birol
Cihazım
Mi 8 Lite
Konular
23
Takipli veyahut değil midir, duruma göre kontrol edebilirsiniz ancak. Takipli değilse şayet, posta dağıtım merkezine ara ara uğramanız lazım. O da yakınsa tabi. Yoksa el mecbur bekleyeceksiniz. :/
takipli kargo hocam 2 3 sefer uçağa yüklendi diyip durdu ama hala gelmedi

magicli

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Pocophone F1
Konular
3
Faturaya bakmıyorlar kargo içeriğine göre gümrük alıyorlar çünkü çinden 20dolarlık bir üründe alsak satıcıya söyleyip faturaya 2 dolar yazdırabiliyoruz onlar için sorun teşkil etmiyor.Bizim gümrükte bunu bildiği için kargo içeriğine göre vergi alıyor.Amerikadan bi kulaklık aldım arkadaşın kanada'da ki evine gönderdim.O da 2 parça kıyafetle birlikte bana kargoladı fatura filan yok üstüne 15$ yazdı sonuç 58₺ gümrük ödedim.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Faturaya bakmıyorlar kargo içeriğine göre gümrük alıyorlar çünkü çinden 20dolarlık bir üründe alsak satıcıya söyleyip faturaya 2 dolar yazdırabiliyoruz onlar için sorun teşkil etmiyor.Bizim gümrükte bunu bildiği için kargo içeriğine göre vergi alıyor.Amerikadan bi kulaklık aldım arkadaşın kanada'da ki evine gönderdim.O da 2 parça kıyafetle birlikte bana kargoladı fatura filan yok üstüne 15$ yazdı sonuç 58₺ gümrük ödedim.
Eğer kontrol memuru kargoyu açtığında beyan edilen ücret ve kargo içeriği arasında fiyat farkı olduğuna kanaat getirirse kargo içeriği için araştırma yaparak bir fiyat belirleme yetkisine sahip. Bu gibi durumlarda söylediğiniz gibi bir vergi çıkabiliyor. Kılıf, kablo vs. alındığında uğraşmıyorlar direk üzerindeki fiyat üzerinden hesaplanıyor ancak sizin söylediğiniz gibi kıyafet+kulaklığa 15$ yazılırsa kargo içeriğindeki gerçek değer üzerinden vergi verilyor. Geçtiğimiz yıl fan buluşması için çinden gönderilen etkinlik hediyelerine 20$ yazmışladı, 200 TL vergi ödemiştim.

Kadyr

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
kadir
Cihazım
mi6
Konular
2
aşırı vergi çıkınca kabul etmeme durumunda nasıl oluyor ürün direkt geri mi gidiyor ?

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
İçinde yaşamasak çok komik durumdayız aslında.

Üst Alt