Çözüldü Uygulama Güncellemesi

Anaconda1725

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi Mi Max 2
Konular
14
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI Global 11.0.2
Telefon Modeli
Mi Max 2
Bootloader Kilidi
Kapalı
Şimdi örneğin 10 mb boyutunda bir uygulamamız var diyelim. Bu uygulamaya 3 mb boyutunda bir güncelleme geldiğinde, bu uygulama benim telefonumda 13 mb'lık bir yer mi kaplar yoksa 10 mb'lık dosyanın içindeki 3 mb'lik kısmı değiştirerek (yani üzerine yazarak) yine 10 mb mı yer kaplar?

Çözüm
Çok basitçe söylemek gerekirse uygulamalarınızın cihazınızda kapladığı alan temelde 3 farklı bileşenden oluşur. Birincisi uygulamanın kendi boyutu yani apk olarak yüklenen kısım, ikincisi uygulama verileri ve üçüncüsü de uygulama önbelleği.

Uygulamaya güncelleme geldiğinde sadece bu ilk bölüm değiştirilir. Yani siz 10mb'lık bir uygulama yüklemiştiniz yeni sürüm 13mb olarak yayınlanmış. Bu alan 13mb olur.

Androist

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
androist
Cihazım
Mi Max 2/3
Meslek
Serbest
Konular
57
Şimdi örneğin 10 mb boyutunda bir uygulamamız var diyelim. Bu uygulamaya 3 mb boyutunda bir güncelleme geldiğinde, bu uygulama benim telefonumda 13 mb'lık bir yer mi kaplar yoksa 10 mb'lık dosyanın içindeki 3 mb'lik kısmı değiştirerek (yani üzerine yazarak) yine 10 mb mı yer kaplar?
Her ikiside olabilir. Azaltabilir veya çoğaltabilir. Ancak Update denilince mutlaka boyutun artması anlamına gelmiyor. Geliştirici bir önceki yazılımın gereksiz kısımlarını atabilir, onun yerine daha kısa bir yazılım koyabilir.

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Çok basitçe söylemek gerekirse uygulamalarınızın cihazınızda kapladığı alan temelde 3 farklı bileşenden oluşur. Birincisi uygulamanın kendi boyutu yani apk olarak yüklenen kısım, ikincisi uygulama verileri ve üçüncüsü de uygulama önbelleği.

Uygulamaya güncelleme geldiğinde sadece bu ilk bölüm değiştirilir. Yani siz 10mb'lık bir uygulama yüklemiştiniz yeni sürüm 13mb olarak yayınlanmış. Bu alan 13mb olur.

Oyla: Çözüm

Anaconda1725

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi Mi Max 2
Konular
14

Ama burda şöyle bi hata olduğunu düşünüyorum sizin dediğinizde. Mesela uygulama apksı 100 mb. Gelen güncelleme 5 mb. 100 mb'lik uygulama apksı 5 mb'ye mi düşüyor?

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Ama burda şöyle bi hata olduğunu düşünüyorum sizin dediğinizde. Mesela uygulama apksı 100 mb. Gelen güncelleme 5 mb. 100 mb'lik uygulama apksı 5 mb'ye mi düşüyor?
Tabii ki hayır hocam. ilk mesajınızda siz yazdığınız için ayrıca belirtmedim. Eski verideki değiştirilmesi gereken ilgili alan değiştirilir.

Burada geliştirici ek ya da eksiltme yapmış olabilir. Gelen 5mb'lık güncelleme eski verideki 10mb yerini alıp uygulama verisi 95mb olabilir ya da tam tersi 1mb yerini alıp 104mb'a çıkabilir. Değişiklik olacağı için -bir kaç byte bile olsa- birebir aynı olmayacaktır.

Oyla:

Androist

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
androist
Cihazım
Mi Max 2/3
Meslek
Serbest
Konular
57
Hayır, ya 100 MB' ın biraz üzerine, yada 100 MB' ın biraz altına düşüyordur. 5 MB 'a kesinlikle düşmez, düşemez !

Oyla:
Üst Alt