Uygulama TWRP Üzerinden Flashlanabilir Talkback ve Google TTS

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Selam arkadaşlar,
Biz görme engelliler için Android işletim sistemlerinde kullanılan ekran okuyucu yazılımlarından biride Google'ın Talkback uygulamasıdır. Nitekim Miui tabanlı dağıtımı yapılan özel rom dağıtımlarında Talkback uygulaması sistemden çıkarılmış oluyor ve bu tür romların yüklemesinden sonra sistem kurulumunu tek başımıza yapabilmemiz imkansız. En son OneOS romunu cihazıma kurduktan sonra yine böyle bir durumla karşı karşıya gelince, Android 11 uyumlu Gaps pakedi bulup özelliştirerek yalnızca Talkback ve Google TTS uygulamalarından oluşan bir paket oluşturdum. Sonrasında zip dosyasını TWRP üzerinden flash ettim ve cihazı yeniden başlattıktan sonra ses açma / kısma seslerine aynı anda üç saniye boyunca basılı tutunca Talkback konuşmaya başladı. Bu şekilde custome rom kurup kullanmak isteyen ancak bu sebepten dolayı maduriyet yaşayan arkadaşlar için ilgili zip dosyasını paylaşıyorum.
Talkback ve Google TTS TWRP kurulum dosyası:

Kurulum:
1. Dosyayı indirin ve TWRP açıkken dahili depolama içerisine kopyalayın. Eğer ki TWRP açıldığında cihazınızın dahili depolama birimini görüntüleyemiyorsanız, adb aracılığı ile dosyayı cihaza göndermek için dosyayı adb çalıştırdığınız klasöre kopyaladıktan sonra
adb push talkback_tts.zip /sdcard/talkback_tts.zip
yazın.

Eğerki dosya başarıyla dahili depolama birimine kopyalanmışsa, twrp açıkken cihazı bilgisayarınıza bağlayınız ve adb üzerinde sırasıyla aşağıdaki komutları yazın:
adb shell
cd sdcard
twrp install talkback_tts.zip
İşlem tamamlanınca
twrp reboot system
komutunu yazarak cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz.
Ayrıca rom kurulumları sonrası
twrp wipe dalvik
twrp wipe cache
twrp wipe data
komutlarını kullanarakta wipe işlemlerinizi yapabilirsiniz.
TWRP içerisine de bir gün talkback entegre edilenceye kadar adb shell aracını kullanmak durumundayız malesef...

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Ellerinize, emeğinize sağlık hocam, teşekkürler. clap~~

mehmet.akif

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Akif
Cihazım
Mi-10 256/8 Gb
Meslek
Sağlık Memuru
Konular
19
Verdiğin bu değerli bilgiler ve paylaştığın tecrüben için teşekkür ederim Uğur. .

Üst Alt