Rehber TWRP Temizle/Wipe Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)

polata44

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
zafer
Cihazım
mi
Konular
4
Temiz bir kurulum denemenizi tavsiye ederim. Verilerinizi yedekleyin ve kurulumu gerçekleştirin. Sistem üzerinde majör değişiklikleri adım adım uygulayarak minör değişiklikleri test edebilirsiniz.
Temiz kurulum için hangilerinin işaretlenmesi lazım
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Temiz kurulum için hangilerinin işaretlenmesi lazım
10.2.1 stabil rom yüklü 10.2.2 ye geçmek istiyorum sistemi temizlemeden yüklesem olur mu? Ayrıca önce temizleyip 10.2.2 yi öyle mi kuruyoruz yoksa kurduktan sonra mı temizliyoruz?Yazılanmalrı okudum bu bilgiyi göremedim(Gözümden de kaçmış olabilir)

Son düzenleme:

nediyonlasen

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
Mi8 lite
Konular
58
suan eu rom kullanıyorumda mi roma geçicem twrpden herşeyi seçip silsem daha sonra zip dosyasını pcden telefona atsam roma atsam daha sağlıklı olmazmı?

Apo0404

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Adım
Cihazım
Mi max 2
Konular
0
Wipe işlemini bu şekilde yaparsam imei uçar mı?
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

theozturk

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Xiaomi Note3
Konular
14
Arkadaşlar Mi Room 9.6.27 kullanıyorum android 9. Daha önce aynı romun android 8.1 versiyonunu kullanıyordum. O sürüm hala yerel depolamamda duruyor. Mevcut android 9'lu sürümde hatalar olduğu için aynı romun eski sürümünü kurmak istiyorum android 8.1 olan. Ne yapmalıyım bilgisayarım yok sadece twrp ile işlem yapabilirim. Yeni temiz rom kurar gibi kurmam yeterli olur mu yoksa başka bir işlem gerekiyor mu ?

mesut_um

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
mesut
Cihazım
xioami mimax
Konular
2
özellikle acemiler için çok faydalı,açıklayıcı,ayrıntılı ve tamamen anlaşılır bir anlatım olmuş.emeği geçen herkeze teşekkürler

Arthur61

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Samet
Cihazım
mi6
Konular
3
Arkadaşlar ben twrp üzerinden and. 9 a geçtim ama twrp yi açtığımda desen istiyor ama girdiğim doğru deseni kabul etmiyor bunun çözümünü bilen varmı .

reisbey37

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
turgay
Cihazım
redmi pro
Konular
2
TWRP Temizle (Wipe) Seçenekleri Rehberi

Merhaba Arkadaşlar

Bu Rehber çoğumuzun severek kullandığı ve rom root işleri le uğraşan arkadaşların olmazsa olmazı olan TWRP adlı Costum Recovery (Düzenlenmiş Kurtarma) aracında cihaz temizleme (Device Wipe) araçları ve seçenekleri hakkında olacaktır.

Görsel 1

Öncelikle TWRP ana menüsünde "Temizle /Wipe" seçeneklerine nereden girildiğine bakalım.

Görsel 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 2

Temizle (wipe) menüsünde karşımıza gelen seçenekler şöyle olacaktır

Görsel2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Bu seçenekler arasından aşağıdaki şekilde seçersek

Görsel 2-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Görsel 2-2​

Şöyle bir ekran ile karşılaşırız​

Bu ekranda “Evet” veya “Yes” seçeneğini uygularsak​

1-Sistemimiz telefonu elimize aldığımız ilk gün ki gibi temizlenir. (İşletim Sistemi Temizlenir)
2-Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), SİLİNECEKTİR!!!
(yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.

4-Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez.
5-Telefonumuza bir şey yüklemeden yeniden açabiliriz.
. . : : DİKKATLİ OLUN : : . .

Görsel 2-2​

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Aşşağıdaki gibi “Gelişmiş Temizlik” “Advanced Wipe”Seçeneğini Seçersek​

Görsel 3​

Görsel 3​

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-1​

Karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir.​

Sırasıyla anlatmaya devam edelim.​

İlk Olarak
Aşağıdaki Dalvik ve Cache seçeneklerini seçersek Olacaklar Şunlardır​

1-Sistem üzerinde bulunan Ön bellek ve temp dosyaları silinir
2- Uygulamaların ön belleği ve çöp dosyaları silinir
3- Telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı çalışır bir vaziyette açılır.
4- Arada bir yapmak cihaz açısından faydalı olacaktır.
5-Sistem üzerinde değişiklik yapmadığından herhangi bir veri kaybı yaşanmadan sistem açılacaktır.

Görsel 3-1​

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-2​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek ve Sistem seçilirse olacaklar​

1-Bu işlem ile Telefonumuzun İşletim Sistemini (Operating System) Yani “Rom” silmiş oluyoruz.
2-Verilerimiz güvende: Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları Silinmez
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
4 Bu Seçenekler ile telefonumuzdan sildiğimiz Rom yerine:
  • Aynı Romu (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Güncellemesi (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Alt sürümü (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Costum Halini (Tam Zip Rom Paketi) Yükleyebiliriz
5- Dikkat Yüklenecek Rom Paketi Aynı Tabanda olmalı
Örnk: Miui Sürümünü sildiysek tekrar Miui Sürüm Rom Yüklemeliyiz.

Görsel 3-2​

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-3​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem ve Data seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-3​

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-4​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data ve Dahili Depolama seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı) (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) SİLİNECEKTİR!!!
  • TELEFONDA SİZE AİT HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAKTIR!!!
  • Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-4​

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-5​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data, Dahili Depolama ve USB-OTG seçilirse olacaklar​

• Bir üstteki maddeye ek olarak bağlı depolama cihazınız varsa (flash Bellek, dışarıdan takılı Hafıza kartı, Taşınabilir HDD) içeriği silinecek ve cihazınız formatlanacaktır.

Görsel 3-5​

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-6​

Birde bu görsellerde olmayan fakat “Hafıza Kartı Destekli” cihazlarda yeralan “Harici Bellek (External Storge)” seçeneği seçilirse cihaz içinde takılı olan Hafıza kartı Formatlanır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Katkılarından Dolayı

Skorpi Mkalkan21 TaunMilitary, sahinsah52 ozgrcvdr Hocalarıma teşekkür ederim.
Emeğiniz için teşekkür ederim çok yararlı oldu

Üst Alt