Haber Twitter, Instagram, YouTube, Facebook ve TikTok'a 30 milyon TL ceza!

Ülkemizde geçtiğimiz aylarda bir sosyal medya düzenlemesi hazırlanıp yasalaştırılmıştı. Bu yasa çerçevesinde sosyal medya uygulamaları yerine getirmeleri gereken kurallara ve gerekliliklere uymadıkları için yeniden ceza aldı. Bu sosyal medya şirketleri arasında Twitter, Instagram, YouTube, Facebook ve TikTok bulunuyor.

Sosyal medya uygulamaları kabul edilen teklifin yasalaşması ile birlikte ülkemizde sosyal medya uygulamalarının bir temsilci atamaları gerekiyordu. Instagram, YouTube, Twitter, TikTok, Periscope ve Facebook ülkemizde bir temsilci atamadıkları için 10 milyon TL para cezası ile karşılaşmıştı. 1 ay içerisinde temsilci atamamaları halinde 30 milyon TL daha ceza ödemeleri gerekecekti.

Bu 1 aylık süre tamamlandı ve Twitter, Instagram, YouTube, Facebook ve TikTok'a temsilci atamadıkları için 30 milyon TL ceza kesildi. Eğer önümüzdeki 1 ay içerisinde temsilci atanmazsa, Türkiye'deki vergi mükelleflerinin bu platformlara reklam vermesi yasaklanacak. Eğer hala temsilci atanmazsa ise BTK, bu sosyal medya platformlarının bant genişliğini yüzde 50 oranında kısacak ve bu oran yüzde 90'a kadar çıkabilecek.

cw34

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
fxy
Cihazım
Mi10T
Konular
2
Bir şekilde orta yolu bulacaklardir

savioranqel68

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ugurcan
Cihazım
Mi 9T PRO
Meslek
Sağlık Teknikeri
Konular
42
Ben Devletimizi bu konuda destekliyorum tüm yasa dışı alışverişler, dolandırıcılık bu platformlar üzerinden gerçekleşiyor. Yalan haberler ahlak kurallarına uymayan paylaşımlar vs. vs. 30 milyon tl az gelir bunlara

toptanci

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
Mi 8 Lite
Konular
0
Biraz konu dışı olacak belki ama bu sitelerin yarattığı ortamlardan dolayı mesela ben bazı Youtube ya da Tiktok videolarını gibi siteleri kullanarak kendi bilgisayarıma indirirsem bunun yasal bir sonucu olur mu acaba?

Bu sitelerin kesinlikle haksız rekabet ve tekelleşme ortamı oluşturduğuna da ayrıca katılıyorum. Rakiplerini var etmemek için her türlü etik dışı işlem yapabilirler.

Üst Alt