Haber Türkiye'nin 680 bin çekirdekli süper bilgisayarı MareNostrum 5 kullanıma açıldı

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Türkiye'nin 2019'dan bu yana üyesi olduğu "Avrupa Yüksek Performanslı Hesaplama Ortaklık Girişimi" (Euro HPC) kapsamında kurulan "MareNostrum 5" isimli süper bilgisayarının açılışı yapıldı. Süper bilgisayar, Şubat ayında genel kullanıma açılarak bilimsel çalışmalarda kullanılacak.

Avrupa Birliği'ne bağlı EuroHPC Joint Undertaking'in finansman desteğiyle kurulan MareNostrum 5'in konsorsiyumunda Türkiye, İspanya ve Portekiz yer alıyor. Bu ülkelerin bilimsel çalışmalarında MareNostrum5 bilgisayarı kullanılacak.

MareNostrum 5 süper bilgisayarı 680 bin 960 adet çekirdeğe ve 314 petaflop performansa sahip. Finlandiya'da bulunan Lumi, İtalya'da bulunan Leonardo'nun ardından Avrupa'nın en güçlü üçüncü, dünyanın sekizinci süper bilgisayarı olarak kayıtlara geçti.

Bu süper bilgisayar, yapay zekadan iklim değişikliğine, yenilenebilir enerjiden sağlık bilimlerine kadar geniş bir alanda bilim insanlarımıza ve endüstrimize hizmet edecek. MareNostrum 5, Şubat ayında genel kullanıma sunulacak.

rastalgun

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
RasAlghun
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
25
Hocam kasmadan YouTube girer mi :D