Soru Tüm Super Amoled-Amoled Ekranlardaki Siyah-Gri Sorunu

equuleus

Sun Wukong.
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre Can
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Yazılım Mühendisi
Konular
75
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global EEA v10.3.9
Telefon Modeli
MI 9 SE
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba. MI 9 SE kullanıyorum.Ekranda siyah gri geçişinde mürekkep gibi birşey akıyor ekranın içinden ve çok kötü görünüyor.
Özellikle karanlık mod açıkken bildirim çubuğunu indirince,ses tuşuna basıp paneli genişletince çok belli oluyor ve çok kötü görünüyor.
Sırf bunu için mağazaya gittim ve sonuç şok.Tüm amoled xiaomilerde bu sorun var,sadece derecesi değişiyor.
Asıl sıkıntı kimsenin farketmiyor oluşu.Çoğu kişi ben söyledikten sonra farketti.
Denemek isteyen dark mode açsın.parlaklığı 10/3 yapsın ve bildirim çubuğunu indirdikten sonra yavaşça genişletsin,parlaklık kaydıracına odaklansın.
Bunun bir çözümü yok mu? Ekran değişimi işe yaramıyor çünkü yine aynı ekran takılıyor.
Tüm Amoledlerde var aslında ama xiaomilerdeki bariz belli ve ekran dans ediyor bildiğin. Samsun S9 ve A50de de vardı ama çok azdı.

IPS ekranda bu sorun yok.IPS kullananlar bende yok yazmayınız. SADECE AMOLED

Çözümden kastım yazılımsal olarak azaltmak.Donanımsal kronik amoled sorunu olduğunun farkındayım ama az da olsa azaltacak birşeyler olabilir :D

equuleus

Sun Wukong.
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre Can
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Yazılım Mühendisi
Konular
75
Araştırdım ve ne olduğunu gördüm hocam evet black ghost diyorlar. Amoled ekranlar kullanılmayan alanları(tam siyah) yani ledleri kapattığı için geçişlerde tekrar ledlerin yanma süresindeki gecikmeden dolayı oluyormuş. Samsun bazı modellerinde bu durumu engellemek için ledlerin tamamen kapatılmasını engelliyormuş fakat bu durumda da amoled ekranın bir anlamı kalmıyor.

Hiç lafı bile edilmeyecek bir dezavantaj, bu dezavantaj sayesinde hem pil tasarrufu hem gerçek siyah renkler görebiliyoruz.
Aslında takıldığım konu şu.siyahtan pembeye,maviye ,sariya geçerken herhangi bir sorun yok sadece gride oluyor.

Oyla:

Alperon

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alp
Cihazım
Poco F2 Pro
Konular
0
Aynı sıkıntıyı poco f2 pro da yaşıyorum çok inceleyince farkediliyor ama Xiaomi adına çok kötü bir olay bu sorunu hala halletmemeleri.

Oyla:

equuleus

Sun Wukong.
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre Can
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Yazılım Mühendisi
Konular
75
Aynı sıkıntıyı poco f2 pro da yaşıyorum çok inceleyince farkediliyor ama Xiaomi adına çok kötü bir olay bu sorunu hala halletmemeleri.
Bu olay amoled panelin doğasında var hocam,yani donanımsal.Sorun sayılmaz aslında, xiaomi birşey yapamaz.

Oyla:

Alperon

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alp
Cihazım
Poco F2 Pro
Konular
0
Bu olay amoled panelin doğasında var hocam,yani donanımsal.Sorun sayılmaz aslında, xiaomi birşey yapamaz.
Bazı markaların bu olayı yeni panellerle çözdüğünü duydum ve test ettim.Panel değişikliği ile giderilebilir herhalde.

Oyla:

equuleus

Sun Wukong.
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre Can
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Yazılım Mühendisi
Konular
75
Bazı markaların bu olayı yeni panellerle çözdüğünü duydum ve test ettim.Panel değişikliği ile giderilebilir herhalde.
Doğrudur,yeni Amoled paneller daha hızlı tepki veriyorsa o paneller kullanılarak giderilebilir.Şuan Xiaomi'deki en iyi paneller Mi 11 ve K40(Poco F3) serisinde mevcut.Samsung üretimi.Belki bu telefonlarda da sorun çözülmüştür.

Oyla:
Üst Alt