Yardım Touchpal Klavye Sorunu

burcu_aksu

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Burcu
Cihazım
Xiomi
Konular
2
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
14.0.5
Telefon Modeli
Redmi Note 12
Bootloader Kilidi
Kapalı
Merhaba arkadaşlar,
Yeni bir Xioami kulanıcısıyım ve ben de bazılarınız gibi Touchpal konusunda mağdur oldum.
Telefonu alalı yaklaşık 2 ay oldu ve yeni telefon almamın sevincini bile yaşayamadım bu sorun yüzünden.
En az 10 yıl, belki de daha fazla zamandır bu klavyeyi kullanıyordum. Yılların alışkanlığı var ve ister istemez yeni bir klavyeye alışmaya çalışmak zor geliyor.
Aylardır araştırma yapıyorum. Birçok farklı kaynaktan farklı yöntemler denedim ama nafile… Bana bir çözüm olamadı.
Telefonum Redmi Note 12 ve Sürümü 14.0.5
Bulduğum yöntemler de çoğunlukla 12 ve13 sürümü için sanırım.
Ama ben yine de topladığım bu yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum. Belki sizden birine çözüm olabilir.

Yöntem 1:
İlk yöntemi bu forumda görmüştüm. Baya bir kişi bu yöntemle çözüme kavuşmuş. Ati04 arkadaş baya güzel dualar almış oldu.
"Merhaba sorunun çözümünü buldum bende note 8 pro kullanıyorum miuı 12.5 güncellemesinden sonra açılmamıştı klavye . Çözüm temalar uygulamasına girin üstteki arama çubuguna font yazın aratın istediğiniz fontu indirin uygula deyin uyguladıktan sonra telefon yeniden başlatılacak açıldıkdan sonra touchpal klavyeyi kurun sorun ortadan kalkacaktır. Sistemin kendi yazı tipinden kaynaklı bir sorun gibi duruyor."

Yöntem 2:
Bu yöntem de Mahmut7227 tarafından yeni yazılmış. Deneyip de çözüm olan arkadaşlar hangi apk sürümünü kullandıklarını yazarlarsa sevinirim.

"Arkadaşlar uzun zamandır yeni telefona geçtikten sonra sıkça kullandığım herkesin de genelde bilip kullandığı TouchPal klavye bilindiği gibi Android 13 te çalışmıyordu ve çözümü buldum ve paylaşmak istedim öncelikle cihaz geliştirici ayarlarına girip çoklu uygulama penceresinde boyutlanamayan uygulamalara izin ver seçeneğini aktif edip ardından klavye ye girip ayarlardan animasyon ve normal seçimi yerine hiçbiri seçiyoruz kaydet çıkıp klavyeyi sorunsuz kullanabilirsiniz bilgi paylaştıkça güzeldir. "

Yöntem 3:
Birkaç yerde sorunu şu şekilde çözenler olduğunu da gördüm.
Ayarlar-Görünüş ve İzlenim-Tuşa Basılır Açılır Penceresi-Kapalı
Ya da
Ayarlar-Görünüş ve İzlenim-Tuşa Basılır Açılır Penceresi-İleri Düzey Animasyonlar

Yöntem 4:
Eğer Touchpal Bulut’a giriş yapabiliyorsanız “Bulut verisini temizle” yapmak da ayrı bir çözüm olarak yazılmış.

Yöntem 5:
Ayarlar-Yardım&Destek-Kişisel Bilgileri Sil

Yöntem 6:
“Ayarlar-Genel Ayarlar bölümünde en alttaki keyboard recommend tikini kaldırın.”
Bir arkadaş da böyle yazmış ama ben bahsettiği kısmı bulamadım.

Benim bulabildiğim tüm yöntemler bunlar arkadaşlar.
Maalesef hiçbiri benim için bir çözüm olamadı.
Telefonun sürümünü 12’ye mi düşürsem diye düşünmeye başladım artık. Sürüm düşüklüğü yapıp da klavye sorunu çözebilen varsa yazabilir mi?
Ve lütfen bu yöntemleri deneyip olumlu sonuç alan olursa paylaşsın.

burcu_aksu

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Burcu
Cihazım
Xiomi
Konular
2
En çok alıştınız nesi var mesela ? Play Store'dan baktım da emojiler sanırım
İnternette bir yorum vardı.
"öğrenebilir oluşu gerçekten takdire şayan leb demeden çorum un tarihçesini demografik özelliklerini filan sıralıyor ses tanıma fonksiyonu da çok başarılı."
Kesinlikle öyle. Nasıl yapıyor bilmiyorum ama siz iki harf yazınca bile hemen devamını getiriyor. Yazma sürenizi baya kısaltıyor yani.

Oyla:

Yolcu34

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Aykut
Cihazım
Note 8 pro
Konular
34
İnternette bir yorum vardı.
"öğrenebilir oluşu gerçekten takdire şayan leb demeden çorum un tarihçesini demografik özelliklerini filan sıralıyor ses tanıma fonksiyonu da çok başarılı."
Kesinlikle öyle. Nasıl yapıyor bilmiyorum ama siz iki harf yazınca bile hemen devamını getiriyor. Yazma sürenizi baya kısaltıyor yani.
Gboard da kız arkadaşıma iyi geceler mesajı attım ertesi gün aynı şekilde kelime önerilerinde kelime kelime önerdi. Bence gboard da bu konuda çok gelişmiş durumda. Yazma şeklimede alıştı. iPhone dan alışamayıp androide geri döndüm. İphone klavye gerçekten çok rezaletti. Şuan herhangi bir android klavye çok iyi durumda

Oyla:

Ati04

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Hami Atilla
Cihazım
redmi note10 5G
Konular
2
Zaten bu sorunu çözemezsem mecbur kalabilirim 😁
Bende sizin gibi bayağı alışmıştım touhpalsız yapamıyordum ama xperia klavyeye alıştım hemen hemen aynı touchpalden sonra en rahatı diyebilirim.

Oyla:

burcu_aksu

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Burcu
Cihazım
Xiomi
Konular
2
Bende sizin gibi bayağı alışmıştım touhpalsız yapamıyordum ama xperia klavyeye alıştım hemen hemen aynı touchpalden sonra en rahatı diyebilirim.
Onu denedim ama çok sevemedim.
Şu an Tamo Klavye kullanıyorum. Fakat onda da ingilizce için t9 yok. Ve kelime kayıt etme özelliği sıkıntılı. Öğrenince rahat ama öğrenene kadar verem ediyor.

Oyla:

Ati04

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Hami Atilla
Cihazım
redmi note10 5G
Konular
2
Onu denedim ama çok sevemedim.
Şu an Tamo Klavye kullanıyorum. Fakat onda da ingilizce için t9 yok. Ve kelime kayıt etme özelliği sıkıntılı. Öğrenince rahat ama öğrenene kadar verem ediyor.
Tamo tuşların yerini değiştirme özelliğini kullanıcıya bıraksa çok harika olur tuş dizaynı kötü sırf ondan kullanmıyorum bide kelime öğrenmesi ve kaydetmesi t9 açıp kapatma tusu yok.

Oyla:

burcu_aksu

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Burcu
Cihazım
Xiomi
Konular
2
Tamo tuşların yerini değiştirme özelliğini kullanıcıya bıraksa çok harika olur tuş dizaynı kötü sırf ondan kullanmıyorum bide kelime öğrenmesi ve kaydetmesi t9 açıp kapatma tusu yok.
Aynen. Benim de sıkıntılarım bunlar. Diğer yandan silme tuşunun yukarıda olmasını seviyorum. Çünkü touchpal da öyleydi ve benim elim öyle alıştı. Bu yüzden xperia ya alışamadım zaten. Hızlı hızlı yazarken silmem gerektiği zaman ister istemez üst tuşa basıyorum ve yazı birbirine giriyor. Ama onun da tahmini çok iyi.
Yani diğer klavyelerin artıları da eksileri de var. O yüzden hangisine alıştırayım kendimi bilemiyorum.
Şu touchpal a bir çözüm bulsalardı 😔

Oyla:

Ati04

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Hami Atilla
Cihazım
redmi note10 5G
Konular
2
Aynen. Benim de sıkıntılarım bunlar. Diğer yandan silme tuşunun yukarıda olmasını seviyorum. Çünkü touchpal da öyleydi ve benim elim öyle alıştı. Bu yüzden xperia ya alışamadım zaten. Hızlı hızlı yazarken silmem gerektiği zaman ister istemez üst tuşa basıyorum ve yazı birbirine giriyor. Ama onun da tahmini çok iyi.
Yani diğer klavyelerin artıları da eksileri de var. O yüzden hangisine alıştırayım kendimi bilemiyorum.
Şu touchpal a bir çözüm bulsalardı 😔
o gitti artık yapmaz kimse

Oyla:

burcu_aksu

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Burcu
Cihazım
Xiomi
Konular
2

Klavye sorunu olanlar bu dosyaları deneyebilirler. Bende sorunsuz bir şekilde çalıştı. Umarım ihtiyacı olanlarda da işe yarar 😊

Oyla:

Ati04

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Hami Atilla
Cihazım
redmi note10 5G
Konular
2

Klavye sorunu olanlar bu dosyaları deneyebilirler. Bende sorunsuz bir şekilde çalıştı. Umarım ihtiyacı olanlarda da işe yarar 😊
Bu dosyaları nereye kayıt edeceğiz

Oyla:
Üst Alt