tema silmek vs bölgesel ayarlar...

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91
Merhaba

2. el olarak hongmi td serisini aldım ve içinde orjinal çince ve ing rom vardı. forum ve siteleri dolaşarak 4.2.1 e at 17 serisi multirom u yükledim. yükleme adımı kolay oldu ama yüklemeyi öğrenmek 5 saati aldı. baktığımda o basit yükleme işlemini forumunuzda da herkes faydalansın diye detaylıca nlatılmış ve boğuyor birazda
şunuda tabi unutmamak gerek.
işe aşina olmayan kişiler kullandığınız teknik kelimeler ile boğulur. olayı bilgisayarlara format atmaya aşina olduğum şekilde yorumlayarak yaabildim desem doğrudur.

ben sd karta yükleyip power+ses tuşlarına basıp gelen ekrandan wipe ve sdcard2 den zip dosyayi göstererek çözdüm ama bu kısma kadar anlamayan da çok fazla
hatta indirdiğim AOSP_TD_RedMI_V2.0 yi de yükleyemedim. aynı şekilde yapmama rağmen hata verip reboot istiyor. dosya hatalı da inmiş olabilir tabiki.

bu arada miui nin updater programı ile olan anlatım daki ekran seçenekleri gelmiyor ekranıma
dolayısı ile o yazılım ile zip file dan rom yükleyemedim

gelelim yardım isteklerine
1) orjinal sitedeki ürünlere ait güncel rom ve farklı kurulum ve çıkabilecek hatalara ait basit içinde çok fazla teknik kelime olmadan anlatımlar yapabilirmisiniz ?
misal.. ben şuan 4.2.1 kurulu mui lang olarak. daha güncel versiyonu nasıl yüklerim

2) sitesinden tema yükledim denemek için. dolayısı ile tema dizini ve listesi şişti. kullanmıcaklarımı silmek için bir ekran seçenek göremedim

3) bölgesel değerler. kurulum aşamasından sonra dil seçenklerini yapıyoruz ama td-scdma için bahsediyorum) ama romdan olsa gerek yerel saat dilimi vs gibi değerleri mevcut network den alamadığı gibi üülke seçimi hala saat te çin. hava durumunu da değiştirmek istediğimde ise gelen liste çin şehir listesi
tamam TD hatalı bir seçim. şin halkı için üretilmiş cihaz.
şuan için ben 3g zaten düşünmüyorum. bu tür ucuz ve kaliteli bir telefondan da mahrum olmak istemiyorum. bu tür ayarları yapmak mümkün mü ve nasıl ? tabiki performansı güzel ve 5 inch altı kullanabileceğim en güzel tlf lardan birisi.

4) ingilizce iken antutu 18k üstü alırken. bu aynı android serisine sahip rom sonrası 16k civarında değer almaya ve ing de yaklaşık 500-560MB boş ram var iken boşta çalışma anında şimdi şimdilerde en fazla 490MB civarında olmakta.... tabi google play store vs nin ve eklentilerin getirdiği bir yük dür bunlar. ama farkları da belirtmek istedim

5) dahilisi 4gb ve yaklaşık 1.8gb boş olan bir diske ben usb vasıtası ile veya sd kartdaki herhangi bir dosyayı dosya yöneticisinden kopyalamak vs şeklinde yükleyemiyorum. yetersiz alan hatası alıyorum. aynı şekilde kamerayı açtığımda da kayıt için onay verdiğimde sd kartın olmasını istiyor yoksa kayıt yapamıcağını belirtiyor.. daha önce android cihaz olarak asus tableti kullanmış biri olarak onda bu tür hatalar ile karşılaşmadım. sorun veya anlamadığım güvenlik kısmı neresi ?

forum yönetimine ve paylaşımları ile yardımcı olan ve olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
Cvp: tema silmek vs bölgesel ayarlar...

Hocam öncelikle cihazınız hayırlı olsun.

1. Eğer multilang rom kullanıyorsanız yeni versiyonu aynı şekilde yani sıfırdan kurulum yapar gibi yüklemeniz gerekli. Eğer orjinal rom kullanırsanız gelen güncellemeler otomatik olarak yüklenecektir.

2. İndirmiş olduğunuz temaya tıklayın, sayfayı aşağıya kaydırın sil butonunu göreceksiniz.

3. WSM tools adındaki uygulama içerisinde mi-tools adındaki eklenti ile bu sorunu çözebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için : http://www.forum.miuiturkiye.net/konu-Wsm-Tools-ve-eklentileri.html

4. Zaten kendiniz farkı çözmüşsünüz hocam. Evet haklısınız aradaki bu farklar ram kullanımına etki ediyor.

5. Yine WSM tools içerisindeki xextstorage alı eklenti ile cihaz hafızası ve sd kart arasında değişim yaparak sorununuzu çözebilirsiniz. Bu sorun için başka çözümler de olabilir, çözüm için cihazı kullanan arkadaşların yorumlarını beklemek daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Oyla:

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91

çok teşekkür ederim hızlı cevap için

kurabileceğim sorunsuz bir rom var ise bildiğiniz onu hemen indirip recovery adımından yine sd kart üzerinden yüklemek isterim

tema ile ilgli de  :)
ya abicim bu nasıl bir ayardır böyle. kendime çok güldüm.. temanın içine girip sonra onu yukarı ittirip alttaki butonları meydana çıkartmak gerekiyormuş
saolasın.. baya güldüm kendime

ben liste ekranında tema üstüe basılı bekletip veya sürükleyerek silme işlemini aradım saatlerce. veya yazılımda o tür işlemler için settings bölmesi aradım
asus tablette miui tema kullanabilmek için launcher ların kendi settings kısmı var ya. ordan ezbere kaçtım. launcher daki gibi tema ekleme çıkartma vs bir ayar ekranı aradım bulamadım tabiki.. orjinal yazılımda ayarları da farklı doğal olarak

mi-tools u zaten bu forumdan indirip kurmuştum ama menülerde ve ayarlarda boğuldum. hem çok fazla seçenek var ve bazı kısımlar ingilizce
ingilizce ama sorun ordaki kullanılan tanımlarda. mantık olarak aşina olmadığım tanım ve kelimeler. ve program içinde de bölgesel tanımları değiştirecek bir alan da zaten bulmadım

biz normal şartlarda +2 saat dilimindeyiz ama bazı yerlerde bizi +3 listesinde gösteriyorlar. ve listeden buldum ama network deki ile bu tanımladığım arasında ne tür değişiklik olur zaman içinde göreceğiz

bu cihazı aktif olarak kullanan bir arkadaşımız var ise detaylı tanımlar vede offline gps konusunda da yardımcı olabilirse çok güzel bir başlık olabilir   :)

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

Hocam diğerlerini cihazı kullanan arkadaşların cevaplaması daha uygun yanlış yönlendirmek istemem ama mi tools içerisindeki ayarları da deneyerek bulmak en mantıklısı. Pek çok yerde yerelleştirme ayarları mevcut fakat mi tools yapımcısının da anadili ingilizce değil o nedenle ayarlar çinceden rusça'ya rusça'dan ingilizce'ye ingilizce'den de bizim dlimize çevriliyor dolayısıyla çeviride hatalar mevcut ya da tam olarak ayarın karşılığını veremiyor. Açıkçası ben de sadece ihtiyacım olanları kullanıyorum diğerlerini hiç karıştırmıyorum :)

Oyla:

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91

merhaba

uzun deneme ve incelemer sonunda

http://xiaomi.eu/community/threads/rom-xiaomi-hongmi-red-rice-redmi-unique-miui5-stable-16-3g-on-both-cards.24405/

rom u kullanmaya karar verdim
neden ?
sorunsuz bir bölge ayar ekranı yani reel bir multi dil desteği olduğu gibi benim yaptığım veya yapacağım bir çok ayar dahilinde geliyor. misal xpreia ait klavye ile geliyor. benim yükleyeceğim klavye programından bazı yönden daha iyi imiş
update vs konusunda içerisine birçok eklemeler yapmışlar

fakat dosya yöneticisinde komik bir tercüme gördüm. heralde kaydırma hatası olmuştur.
Phone Storage ile SD kart tam ters yerdeki dizini gösteriyor.  :)
yüklemek isteyebileceğim basit ve ücretsiz temalar dahilinde geliyor.
rom ile gelen update çalışmaya başlıyor ve bir süre sonra da takılıyor güncellemeye devam edemeyip sıfır döngüye giriyor. devam ettirmedim kırdım programı

daha detaylı inceleyemedim ama yüklediğim diğer romlardan bazıları TD için özel yapılmış ve onlarda multi idi ve içinde miui olmayan default android arabirimi olmasına rağmen miui nin beraberinde gelen yazılım ve ara birim rahatlığını diğer romlarda göremedim

şuan için miui destekli bir rom tercihim

ilerde yedekleme (backup/recovery) vs ile ilgli tecrübelerim oldukça paylaşa bilirim. ama tabiki bugün için bir düşünce

sorunsuz android li günler dileği ile

Oyla:
Üst Alt