Soru Telefonu almadan önce...

berkerbey

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Berker
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
1
Miui yazılımsal sorunlar birkaç aylık olur. Fazlasıyla güncelleme alır genelde. Geribildirimler ciddiye alınır. Note 9 ile ilgili ciddi bir sorun henüz yok. Sadece statusbarda bir gariplik var. Batarya yüzdesi ikonun yanında iken ekran dışına taşıyor (en azından bende öyle - ama tema kullanınca düzeliyor).
Note 9 u diğer telefonların önüne koyan öncelikle (bence) berrak ses (ahize sesi). Muhteşem pil performansı.
Öğrendiğim kadarıyla iyi bir Snapdragon işlemci iyi batarya verimliliği demek. 30W hızlı şarj da çok güzel bir artı. Eğer telefonu elime alma şansım olursa ekran ve hissiyatı bende olumsuz bir etki yaratmazsa daha Mi 9T'ye göre daha mantıklı bir seçim olabilir gibi. Teşekkür ediyorum yorumunuz için.
Tarih net belli değil sanırsam. Olur da mi 9 t alırsanız özelden mail adresinizi yollayın. 3 sayfalık bir ayar dosyası hazırladım word programında onu atabilirim size de işinize yarar mutlaka
Yorumlardan çıkardığım sonuca göre Note 9 Pro ve Mi 9T arasındayım, arada batarya farkından ziyade ekran farkını gözetiyorum. Elime alıp denediğimde gözüme batmaz ise Note 9 Pro'dan yana kullanabilirim tercihimi. Lakin görünüş olarak Mi 9T'yi daha şık buldum en azından fotoğraflardan. Kamera performansı yakındır diye düşünüyorum ama henüz karşılaştırmalarına bakmadım, onları da inceleyeceğim. Mi 9T alırsam muhakkak sizinle iletişime geçeceğim benim için çok faydası dokunur bu tip bir desteğin. Çok teşekkürler

A_R_K

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Tsubasa
Cihazım
Mi9t
Konular
9
Mi 9t kullanıyorum 1 aydır, önceki cihazım mate9 da tamirden geldi yaklaşık 4 yıllık cihaz.
Mi9t güncelleme yapmadım zira 10 buçuk saat ekran süresi alıyorum YouTube+netflixle bunu kaybetmek istemedim.
Cihaza gelirsek donanım olarak gayet iyi ekran çok güzel, kamerası sizi üzer özellikle videosu berbat.
Yazılım olarak hiç memnun değilim. Özellikle minin onlarca farklı uygulaması var cihaz içinde ve hiçbirini silemiyorsunuz açıkçası nereye ne bilgi gönderdiği veya saniyelik de olsa nerelerle bağlantı kurduğu konusunda endişelendiriyor insanı.
Bununla beraber cihazda Netflix sorunu yaşıyorum, galiba video oynatıcı sondan kaynaklı Netflix açıp bir şeyler izlemeye başlayınca bir iki dakika sonra kapanıyor ve tekrar açıyorum, sonrasında sorun olmuyor. Belki güncelleme ile düzelir ancak güncelleme sonrası da 2 3 saatlik ekran süresi kaybı yaşanacak o nedenle MIUI 11 e güncellemiyorum.
Yazılım konusunda Huawei mate 9'un gerisinde ki kendisi 4 yıllık bir teknoloji.
Parmak izi okuyucusu pek efektf çalışmıyor hele mate 9a kıyasla yanından yöresinden geçmez, menü basitliği konusu da aynı şekilde. Kamerası gündüz fotoğrafta iyi ancak çok fazla oynuyor fotoyla gerçekçiliğini yitiriyor.

berkerbey

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Berker
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
1
Note 9s 1080x2400 (FHD+) Piksel
Mi 9t 1080x2340 (FHD+) Piksel
Ciddi fark yok. İlginç bir ayrıntı sar değeri, ne hikmetse 9t iki kat sar değerine sahip. Ama bence daha kibar ve kaliteli duruyor.
Teşekkür ederim yorum için, bana da Mi 9T daha şık geldi fotoğraflardan.
Mi 9t kullanıyorum 1 aydır, önceki cihazım mate9 da tamirden geldi yaklaşık 4 yıllık cihaz.
Mi9t güncelleme yapmadım zira 10 buçuk saat ekran süresi alıyorum YouTube+netflixle bunu kaybetmek istemedim.
Cihaza gelirsek donanım olarak gayet iyi ekran çok güzel, kamerası sizi üzer özellikle videosu berbat.
Yazılım olarak hiç memnun değilim. Özellikle minin onlarca farklı uygulaması var cihaz içinde ve hiçbirini silemiyorsunuz açıkçası nereye ne bilgi gönderdiği veya saniyelik de olsa nerelerle bağlantı kurduğu konusunda endişelendiriyor insanı.
Bununla beraber cihazda Netflix sorunu yaşıyorum, galiba video oynatıcı sondan kaynaklı Netflix açıp bir şeyler izlemeye başlayınca bir iki dakika sonra kapanıyor ve tekrar açıyorum, sonrasında sorun olmuyor. Belki güncelleme ile düzelir ancak güncelleme sonrası da 2 3 saatlik ekran süresi kaybı yaşanacak o nedenle MIUI 11 e güncellemiyorum.
Yazılım konusunda Huawei mate 9'un gerisinde ki kendisi 4 yıllık bir teknoloji.
Parmak izi okuyucusu pek efektf çalışmıyor hele mate 9a kıyasla yanından yöresinden geçmez, menü basitliği konusu da aynı şekilde. Kamerası gündüz fotoğrafta iyi ancak çok fazla oynuyor fotoyla gerçekçiliğini yitiriyor.
Kamera konusunda benim seçenek olarak belirlediğim diğer telefonlarla en azından karşılaştırma videolarında çok bariz farklar göremedim, sanıyorum kamera biraz iyi olursa işlemci düşüyor, o iyi olsa ekran kalitesi. Hepsinin esasen bir arada olduğu bir model arayınca Mi 9T öne çıkmıştı benim için. Yazılım konusunda diğer Xiaomi telefonlarda da benzer sorunlar olduğunu varsaymak yanlış olmaz sanırım, diğer markalar da bu fiyatlarda bu performansı sunamadığından -ben göremedim- sanıyorum bunu kabul edip bilerek almak gerek. Aldığınız ekran süresi çok iyi, güncelleme yapmamak iyi bir seçenek olabilir bu açıdan. Telefonu satın alırsam bunu göz önünde bulunduracağım. Çok teşekkürler kıymetli yorumunuz için

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Değerli hocam, yeni bir cihaz olduğu için okuduğum haberler kadar bilgi edinebildim. Daha teknik olarak bilgiyi benim yapmam doğru olmaz. Yanlış yönlendirme yapmak istemem ama kullanıcılarından güzel yorumlar geldiğini okudum.

Benim gibi RN8 kullanip RN9 Pro'nun teknik özelliklerine aşina olduğunu düşündüğüm değerli yoneticilerim StreX hocam ve Ironsides hocam bunun karşılaştırmasını benden daha iyi bir şekilde yapabilirler diye dusunuyorum. :)

Herkese selamlar; konu biraz uzun oldu lakin kafamdaki her şeyi aktarmak istedim, zahmet edip okuyan, ilgi gösterip cevap yazan herkese sonsuz teşekkürler. Hemen konuya girmek istiyorum.
3 yıldır Samsung Galaxy S7-edge kullanıyorum, telefonumdan oldukça memnundum lakin tamamen durduk yere başlayan bir haftalık ağır kasma sorunundan sonra telefonum bir daha açılmamak üzere kapandı. Lokal teknik servise götürdüm ve anakart sorunu olduğunu, 2. el anakartın ha deyince bulunamayacağını ve güvenilirliği konusunda sıkıntı oalbileceğini söyledi. Bana kartların 450 Lira civarında olduğunu söyledi. Açtı kapattı söktü taktı derken 600 Lira gibi bir fiyata patlayacağını düşünüyorum. S7 kullanan bir arkadaşım birkaç ay önce anakart arızası için yetkili teknik servisten 1800TL fiyat aldı. Lokal bir teknik servis tanıdığına telefonu bıraktı, o vatandaş 2 ay uygun S7 telefon arayıp parçaları onun için 400 lira fiyata değiştirdi. Lakin benim yedek telefonum yok ve tanıdığım bir teknik servis de yok esasen yardımcı olacak. Yazılımın donanıma vurması kaynaklı bir sorun ise tekrar etmesi, aldığım ikinci el anakartın ne durumda olduğunun bilinmemesi gibi riskler üzerine bir yandan da yeni telefon almak için araştırma yapmaya başladım.
Öncelikle 3bin TL bandında bütçem var, telefonum bir anda bozulduğu için bu masraf da havadan gelmiş oldu bu yüzden de belki verdiğim kuruştan bile verim almak adına çok kafa patlattım telefon araştırması yaparken. Artık eskisi gibi değil, çok fazla model var aynı fiyat bandında ve kişisel tercihlere göre seçim yapmak gerekiyor. Benim kişisel telefon kullanımım sosyal medya, web browser ve kamera kullanımından oluşuyor. Oyun oynamıyorum, oynarsam da candy crush vari puzzle-eşleştirme oyunları oynuyorum lakin bu oldukça kısıtlı. Pubg gibi rekabetçi, donanımlara yüklenen oyunlar oynamıyorum, oynamayı da düşünmüyorum.
Bu çerçevede yaptığım araştırmalarda Redmi Note 8 Pro, Oppo Reno 2z, Realme XT ve Xiaomi Mi 9T modellerine yoğunlaştım. Note8 Pro hakkında bir çok iyi yorum duymuştum çevremden, üstüne araştırma yapınca pek çok kötü yorum da okudum esasen. Zannediyorum ki bu model oldukça iyi grafik işleme ve render gücüne sahip bunu yaparken ekrandan ve kasa malzemesinden ödün vermiş gibi gözüküyor. İşlemcinin Mediatek olması bir soru işareti, oyunlarda -fazla- ısındığını da okudum. Oyun oynamadığım için render ve grafik performansının çok yüksek olmasından ziyade ekranın ve malzemenin kalitesini ön planda tuttuğum için bu telefonu eledim.
Oppo Reno 2z şık bir telefon ve beğendim tasarımını. Lakin kullanılan Mediatek P90 işlemci bu seçenekler arasındaki en düşük işlemci. Esasen oyun oynamadığım için oyun performansı beklemiyorum fakat gerek dijital satış platformlarındaki yorumlar gerek bazı diğer platformlarda okuduğum kullanıcı yorumlarında telefonun web browserda ve sosyal medya uygulamalarında takılmalar yaşadığını öğrendim. Yeni alacağım telefonda bu tip takılmalar beni bir miktar üzer çünkü 3bin TL öğrenci adam için iyi para.
Realme XT yine tasarım olarak hoş bir telefon, işlemci olarak Reno 2z'den bir tık üst diğerlerinden ise alt seviyede. Super Amoled ekran olması benim için bir artı çünkü halihazırda Super Amoled ekranlı bir telefon kullanıyordum. Realme XT nin ön kamera çekimlerini daha iyi buldum fakat arka kamera video çekimleri -bu telefonların hiçbirinde iyi olmadığını biliyorum- gerçekten şoke edecek kadar kötüydü. 8 GB ram e sahip bu telefon lakin performans olarak diğer 2 Xiaomi cihazdan daha geride kalcağını düşünüyorum. Video çekim kalitesi çok önemli bir kriter değil benim için bu fiyatta bunu da beklemiyorum ama izlediğim karşılaştırma videosu gerçekten soğuttu beni bu telefondan. Öte yandan plastik kasa da kullanılmış. Xiaomi Mi 9T modeli esasen içime en çok sinen model oldu internet üstünde yaptığım araştırmalardan gördüğüm kadarıyla. Hem metal gövde hem tam ekran ve amoled panel olması benim için artılar. Bunları sağlarken işlemcide Snapdragon 730 kullanması bu sebeple performans konusunda çok bir ödün vermemesi bu telefondan yana tercih yapma sebeplerim oldu. Bu telefonların arka kameralarında fotoğraf çekme yönünden çok fark göremedim, kimisinde satürasyon farklı kimisinde daha doğal çıkıyor ama benzer sonuçlar veriyor diye düşünüyorum, forumda gezdiğim kadarıyla Gcam ile de iyi sonuçlar yakalanabiliyormuş. Bu da kamera konusunda da çok bir fire vermeyeceğim düşüncesini oluşturdu. Kafamdaki tek soru işareti sd kart desteği olmaması ve bugün itibarıyle 64Gb modelin internet üzerinde ortalama 3bin TL civarı olması fakat tüm aksamların aynı olduğu 128GB depolama sunan modelin ortalama 3500 TL olması oldu. Aradaki fiyat farkını yalnızca daha fazla depolama için verecek durumum yok. 64Gb olmasına razı olacağımı düşünerek bu soru işaretini silmiştim kafamdan.
Henüz yazı boyunca bahsi geçen telefonları elime alıp deneme şansım olmadı, yarın bir avmye gidip elime alıp denemek istiyorum. Mi 9T'nin amoled ekrana sahip olması nedeniyle beni çok üzmeyeceğini düşünüyorum. Super Amoled ekran kullanan S7-edge'den Note 8Pro'nun IPS ekranına geçmek beni rahatsız edebilirdi belki. Lakin okuduklarım çerçevesinde varsayım yapıyorum. Bu modelin bölümüne yazma sebebim de aslında karar vermiş olmam kendimce. (Bilişim ilgi alanım olsa da telefon hayatımda öncelik olmadığından bu alandaki gelişmeleri pek takip etmedim, yukarıda edindiğim bilgileri 2 gün içerisinde öğrendim ve yanlışlıklar olabilir, her ne kadar kendi kullanım tercihlerime göre bu modelde karar kılmış olsam da önerileriniz olursa çok çok mutlu eder beni.) Lakin foruma kayıt olup bu bölümdeki konuları okurken bazı soru işaretleri oluştu kafamda. Gördüğüm kadarıyla telefon Android 10 güncellemesini ve Miui 11 arayüz güncellemesini almış ve bu güncellemelerden sonra çeşitli yazılımsal problemler dile getirilmiş forumda. Bu konuların tarihleri 2-3 ay kadar eski. Ben telefonu ya bir teknoloji mağazasından ya da internet üzerinden Xiaomi Türkiye garantili alacağım, bu sebeple muhtemelen Android 9 ve arabirim olarak Miui 10 ile gelecek -anladığım kadarıyla-. Bu rapor edilen güncelleme sonrası oluşan hatalar hala devam ediyor mu? Miui kaynaklı sorunlar giderildi mi? Anlattığım kullanım tercihleri doğrultusunda sizce de Mi 9T tercih etmek en doğru seçenek midir, benim saydığım ya da saymadığım bu fiyat bandında başka bir telefon tavsiye eder misiniz? Eğer bu telefonu alırsam güncellemeleri yapmalı mıyım, sorunlar devam ediyorsa güncelleme yapmamak daha iyi bir seçenek olur mu? Bu soruların cevapları eğer sizde var ise yazarsanız minnettar olurum. Şimdiden çok teşekkürler!
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Konuyu düzenleyemediğim için yeni mesaj yazıyorum;
Bu konuyu Mi Topluluğunda da açtım, değerli bir üye yeni çıkan Redmi Note 9 serisini tavsiye etti. Bugün Note 9 Pro 64GB'ın internet fiyatı 3.3bin TL. Bu telefon henüz yeni tanıtılmış oldukça güncel bir telefon fakat benim kaygılarımdan biri olan IPS ekran ve platik çerçeve ile geliyor. Fakat öğrendiğim kadarıyla kullandığı SD 720G işlemcisi
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

daha güçlü imiş. Buna ek olarak 5000mah gibi büyük bir batarya kapasitesiyle geliyor. Bu telefon hakkındaki görüşlerinizi de iletebilirseniz çok sevinirim. Tekrar teşekkürler.

Merhaba, konuyu tam anlamiyla okuma fırsatım olmadı. Ama konu karsılastırma ise şunu diyebilirim.

Redmi Note 8,pro Note9,Pro, Mi9t bu cihazlardan secmem gerekirse direk Note 9 pro derim. Hem ozellik hemde yenilik. Mi9t kotu cihaz mi? Hayir. Ama zamani doluyor. Guncelleme destegi daha ne kadar olur bilinmez. Peki Ya note 8 pro güçsüz mü? Hayır aksine mi mix 2 ayarında yani sd835 ayarında bir cihaz. Ama MTK islemci :(

Son düzenleme:

berkerbey

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Berker
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
1
Merhaba, konuyu tam anlamiyla okuma fırsatım olmadı. Ama konu karsılastırma ise şunu diyebilirim.

Redmi Note 8,pro Note9,Pro, Mi9t bu cihazlardan secmem gerekirse direk Note 9 pro derim. Hem ozellik hemde yenilik. Mi9t kotu cihaz mi? Hayir. Ama zamani doluyor. Guncelleme destegi daha ne kadar olur bilinmez. Peki Ya note 8 pro güçsüz mü? Hayır aksine mi mix 2 ayarında yani sd835 ayarında bir cihaz. Ama MTK islemci :(
Teşekkür ederim tavsiyeniz için, Note 9 serisinin henüz birkaç gün önce çıktığını düşününce oldukça iyi bir seçenek. İzninizle şunu da sormak isterim, benim daha önce Xiaomi kullanım tecrübem Mi Band3 seviyesinde dolayısıyla markanın çıkardığı seri kodlarını çok anlayamıyorum. Forumda gördüğüm kadarıyla kimi üyeler Mi 9T'nin Mi serisine dahil olması sebebiyle Redmi serisinden öne konumlandırıyorlar. Bu seriler arasında fark nedir? Son kullanıcıya ne gibi bir yansıması olabilir? Tekrar teşekkürler.

berkerbey

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Berker
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
1
Herkese selamlar, bugün Xiaomi Mi 9T modelini 5M Migros mağazasından 2.8bin TL fiyatına Xiaomi Türkiye Garantili şekilde aldım. Bu süreçte tecrübelerini ve fikirlerini aktaran değerli forum üyelerine sonsuz teşekkürler. Yardımsever ve dost canlısı yaklaşımınız benim de yeni telefonumla bu forumu aktif kullanmama vesile olacak diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim, görüşmek üzere :)

Buse S. Ada

Nefsine öğretmen vicdanına öğrenci ol
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Buse
Cihazım
Redmi Note 11 P
Meslek
Satış Danışmanı
Konular
156
Sağlıklı, mutlu, huzurlu günlerde sorunsuz kullanın. Hayırlı uğurlu olsun inşallah hocam :) hoşgeldiniz, sefa getirdiniz.
Herkese selamlar, bugün Xiaomi Mi 9T modelini 5M Migros mağazasından 2.8bin TL fiyatına Xiaomi Türkiye Garantili şekilde aldım. Bu süreçte tecrübelerini ve fikirlerini aktaran değerli forum üyelerine sonsuz teşekkürler. Yardımsever ve dost canlısı yaklaşımınız benim de yeni telefonumla bu forumu aktif kullanmama vesile olacak diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim, görüşmek üzere :)

G1912

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökalp
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Müzisyen
Konular
9
Hayırlı ve iyi günlerde olsun :)

muhammed540

...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Samsung s20 FE
Konular
353
Garantisi Ritzy mi hocam?

berkerbey

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Berker
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
1
Sağlıklı, mutlu, huzurlu günlerde sorunsuz kullanın. Hayırlı uğurlu olsun inşallah hocam :) hoşgeldiniz, sefa getirdiniz.
Çok teşekkür ediyorum
Hayırlı ve iyi günlerde olsun :)
Çok teşekkür ederim, size bahsettiğiniz ayarlar konusunda ulaşacağım :)
Garantisi Ritzy mi hocam?
Merhaba, Ürün kutusundan çıkan Xiaomi Türkiye Garanti Belgesi adlı ufak kitapçıkta Genpa logosu var.

Üst Alt