Sohbet Telefonsuz bir hayat mümkünmü?

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283

Akıllı telefon kullanmayı bırakırsanız beyninizde ve vücudunuzda neler olur?

lar günümüzde hayatımızın bir parçası haline geldi. İnsanlar günde ortalama 2.617 kez akıllı telefonun ekranına dokunuyor. Kimileri bu bağımlılığı kabul reddederek kullanımı azaltmaya çalışıyor, kimileri ise kabul ederek hayatına devam ediyor. Peki bir gün akıllı telefon olmadan uyanırsanız neler hissedebileceğinizi düşündünüz mü?

Teknolojik aletler hayatın her alanında kendisine yer edinmeyi başardı. Özellikle akıllı telefonlar olmadan bir hayat düşünmek bazıları için imkansız bir hale geldi. İnsanların akıllı telefon kullanımının günden güne artmasıyla birlikte araştırmalar da çoğaldı. Bir kişinin en az bir hafta boyunca telefonu olmadan hayatı yaşarsa neler olabileceğini bilim insanları araştırdı.

KORKU

Akıllı telefon bağımlılığı olan kişilerin bu durumu terk etmesi onların daha öfkeli ve depresif hissetmesine neden olur. Gün içerisinde önemli işler nedeniyle telefonu bıraktığınızda bu hissi yaşamazsınız. Ancak ondan tamamen kopmak bazı durumları tetikleyebilir. Bu duruma psikoloji de nomofobi ismi verilir. Temelde, insanların cep telefonlarından kopma korkusu olması psikolojik bir durumdur. Bu kişiler cep telefonuyla beraber hayattan ve dünyadan koptuklarını hissederler.

HAYALİ TİTREŞİM SENDROMU

Telefonu kullanmadığınızda bağımlılık derecesine bağlı olarak yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu semptomlar içerisinde mide bulantısı ve baş ağrısı yaşanabilir. Hatta şiddetli durumlarda hayali titreşim ve çınlama durumları olabilir.

FARK ETME

İnsanlar iyi ve pratik şeyleri hayatlarına çok basit bir şekilde adapte etme eğilimi içerisindedir. Bu adaptasyon sürecinde aslında hiçbir sorgulama yapılmaz. Telefonunuzla bağlantınız kesildiği anda bazı şeyleri analiz etmeye ve keşfetmeye başlayabilirsiniz.

RAHATLAMA

Bir bağımlılıktan kurtulma sürecinin en önemli aşaması ödüldür. Kendinizi yalnız hissedebilirsiniz ancak bu hissi de bir süre sonra kolayca alışırsınız. Alışmanın yanında yeni koşullar beraberinde bir rahatlama hissini de getirir. Hayatınızda zaman ayırmadığınız eylemler için vaktiniz olduğunu anlarsınız. Akıllı cihazlar üzerinden gazete ve kitap okuyorsanız; eski alışkanlıklarınıza geri dönerek onların sayfalarını hissetmek sizi daha güvende hissettirir.

DAHA İYİ UYKU

Beynimiz ışığa karşı çok hassastır ve akıllı telefonlardan gelen mavi ışık melatonin üretimini geciktirir. Sonuç olarak, melatonin eksikliği uyumayı zorlaştırabilir. Onu dışladığınızda uykunuz normalleşebilir.

Sevgili arkadaşlar, telefonsuz bir gün durabilirmiyiz, hele 1 hafta? Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Ben şahsen şu an her gün Torunlarımı görebilmek için Telefonsuz yapmam mümkün değil...

Kaynak:Mynet

Gesendet von meinem Schajomi Mi Max3 mit Tapatalk

casibao

Her türlü halı kilim turistlik gezi..
Yönetici
Admin
Satış Sorumlusu
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hüseyin
Cihazım
MI 5
Konular
124
uzun zamandır sektörün içinde olduğum için bir bıkkınlık oldu, zaman zaman telefonumu bırakıp uzaklaşıyorum o yüzden de bana ulaşmakta zorluk çekilmekte ve etrafımdan serzenizşler var.

Mix 4 ne zaman çıkacak acaba?

OGSKY

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Lavender & 9S
Konular
8
Ben yaklaşık 1.5 ay kullanmadım geçen sene, bile isteye. Açıkçası ilk bir hafta on gün zorlayıcı oldu ama zaten ufak bir şehirdeydim ve gündelik olarak görüştüğüm herkes sürekli yanımdaydı. Telefona ihtiyacım olmuyordu yani. İstemsiz olarak uyku saatinde ki revizyonu canlı canlı görüyorsunuz zaten yaşayarak. Daha temiz bir uyanışa sahip oluyorsunuz. Bence herkesin yılda bir kez yapması gereken bir şey haline gelebilecek bir şey telefon detox'u

Kaan_M

°¯\_(ツ)_/¯°
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Öğrenci
Konular
56
Zor olur bırakması. Eskiden bayağı bağımlısıydım teknolojik aleterin. Şimdi daha iyi durumdayım. Olmasa da idare edebilirim. İnternete bağlanmak güven veriyor, bırakınca oluşan korku sebebi olabilir. Kullanmak zorundayım aslında. İstesem de bırakamam. :)

gmdelite18

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emirhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Meslek
Siber Güvenlik Uzm
Konular
25
Telefonsuz bir hayatın mümkün olması için herkesin telefonu bırakması lazım. Başka türlü imkanı yok. Şu dönemde çalışanını arayıp 2 dk ulaşamayan adamlar işten çıkartıyor. İş yerinden eve gidene kadarki acil mail trafiği yine telefon üzerinden halloluyor. Pandemi döneminde görüşemediğimiz insanları bile bu lanet cihazlarla görebildiğimiz için telefonsuz hayat imkansız diyorum :D

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Açıkcası hayalini kurduğum bir dünya. Telefonlar bir günde kullanılamaz hale gelse diye düşünüyorum. Elbette sağladığı faydalar yoksa sayılamaz. Kimi zaman hayat kurtarır, kimi zaman özlemlerimize çare olur. Daha sonra düşüncelerim şöyle şekilleniyor ; Biz telefonsuz bir dünya değil, ikili ilişkileri, yüz yüze olan arkadaşlığı, mahalle arası dostlarımız ile zaman geçirmeyi özlemişiz. Bu cihazlar bizleri körleştiriyor.

Bir gün telefonumuzdan tüm sosyal medya uygulamalarını silmek ve telefonu sadece telefon gibi kullanmak ümidiyle.. Alexander Graham Bell'e selamlar.

nihaterim

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
nihat
Cihazım
RN3-6pro-5Splus
Konular
3
Sadece işler için kullanmak lazım aslında ama çogu insan günde 5-6 saat zaman harcıyor maalesef.

rayhan33

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ömer Talat
Cihazım
Xiaomi Mi Max
Meslek
Öğrenci
Konular
3
Neden olmasın. Bazen haftada 1-2 kez evde bırakıyorum telefonu.

MamiMustiSaydam1903

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M.Mustafa
Cihazım
Poco F5 Pro, MI
Meslek
Grafiker
Konular
24
Bilerek şarjı bitik bırakıp, tuşlu telefonuma sim kartı takıyorum. ne bir bildirim geliyor ne bişey. Arayan soranımız da yok ben sormaktan bezdim. Hem bu dönemlerde kpss ye çalışmak için bana iyi oluyor. *Mezun olunca çalışmak istemiyorsun sınava hevesin yok yani*

İlave yapayım: Evde iki külüstür pc var. İkisinin ram toplamı benim telefon kadar. Çoğu işimi buradan yapıyorum mesala photoshop olsun, Word'de yaptığım ödevler falan

Üst Alt