Yardım Telefonlarda darboğaz?!!!

asfadam

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Meslek
Öğrenci
Konular
19
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI 12.0.2
Telefon Modeli
Pocophone F1
Bootloader Kilidi
Kapalı
Genel olarak tüm Xiaomi cihazlarda mi var bilmiyorum ama iki cihazdan da test ettim cihazlar oyunlarda darboğaz yapıyor yani cihazın ne Rami ne işlemcisi ne ekran kartı sözde zorlanmasına rağmen oyunlar iğrenç ötesi bir performans veriyorlar bunun nedeni ne bilerek mi yapıyor?

Ekli dosyalar

• IMG_20210101_221558.jpg
    IMG_20210101_221558.jpg
    493,5 KB · Görüntüleme: 73
  • IMG_20210101_221547.jpg
    IMG_20210101_221547.jpg
    736,5 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20210101_221526.jpg
    IMG_20210101_221526.jpg
    721,5 KB · Görüntüleme: 72

asfadam

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Meslek
Öğrenci
Konular
19
ben f2 pro 8/256 kullanıyorum böyle bir sıkıntı hiç yaşamadım belki rom kaynaklıdır ben OneOS kullanıyorum. Telefon ısındığında donanımı korumak için güç azaltması yapıyor olabilir. İlk oyuna girdiğinizde de bu tarz sorun varmı ısınmaya başlayıncamı oluşuyor
Galiba işlemcinin kendini kısamsı ilk başta gayet akıcı.

Oyla:

gkhntsdmr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
gökhan
Cihazım
Poco F2 Pro
Konular
31
Galiba işlemcinin kendini kısamsı ilk başta gayet akıcı.
olabilir oyun esnasında sıcaklıkları kontrol edin ben grafik olarak hdr 60fps te oynuyorum kılıfsız şekilde hafif bir ılıma oluyor tabi full parlaklık açınca rahatsız edecek derecede ısınıyor ama kasma vs oluşmadı şimdiye kadar

Oyla:

Enesim880

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Enes
Cihazım
Redmi K30 Pro
Konular
6
Dostum eğer tahmin ettiğim şeyden bahsediyorsan darboğaz falan değil.
Tahmin ettiğim şu şu, sürekli benim de gördüğüm şey olan oyundayken game turbo çubuğunu indirdiğimde ilk 3 saniye doğru fps değerlerini göstermiyor 3 saniyeden sonra kendine gelip 60 fpsye sabitleniyor.
Eğer sen çubuğu indirdiğinde fps sürekli düşüp yükseliyorsa dediğin darboğaz oluyordur ama ilk 3 saniyeden sonra normale dönüyorsa darboğaz falan sözkonusu değil.

Oyla:

gkhntsdmr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
gökhan
Cihazım
Poco F2 Pro
Konular
31
Tahmin ettiğim şu şu, sürekli benim de gördüğüm şey olan oyundayken game turbo çubuğunu indirdiğimde ilk 3 saniye doğru fps değerlerini göstermiyor 3 saniyeden sonra kendine gelip 60 fpsye sabitleniyor.
Eğer sen çubuğu indirdiğinde fps sürekli düşüp yükseliyorsa dediğin darboğaz oluyordur ama ilk 3 saniyeden sonra normale dönüyorsa darboğaz falan sözkonusu değil.
o zaman emin olmanın en kolay yolu karakteri koştururken gameturbo çubuğunu indirmek veya geliştirici seçeneklerinde yenileme hızını göster diye bir seçenek olması gerek onu açınca fps sürekli ekranın sol üst kısmında görünüyor o şekilde de test edilebilir

Oyla:

asfadam

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Meslek
Öğrenci
Konular
19
Darboğaz derken kaynak kullanımın baya hatalı olduğundan bahsetmek istemiştim ha bu arada dediğin şeyi biliyorum o değil oyun da belli çok rahat belli oluyor FPS düşüşü ve bu arada diğer bir Xiaomi cihazımda da aynı olayı gözlemledim şunu kapatmayı deniyecem alta resim de belli ettim...

Ekli dosyalar

• IMG_20210102_024845.jpg
    IMG_20210102_024845.jpg
    192,4 KB · Görüntüleme: 12
Oyla:

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
Ne kadar süre oynamada oluyor bu durum

Oyla:

asfadam

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Meslek
Öğrenci
Konular
19
Ne kadar süre oynamada oluyor bu durum
5 -10 dk arası, işin sıkıntısı aynı soc a sahip başka cihazlar da olmazken hep Xiaomi cihazlarında gözlemledim yani o kadar çöp yazılım nda olmaz di mi? Gidip cihazlara kernel rom atsak ne olacağı belli değil... Yani ürünü aldığımız gibi neden kullanamıyoruz anlamıyorum zaten en iyisini üretici bilmez mi?

Oyla:

sezer1907

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sezer
Cihazım
iPhone 13 256GB
Konular
68
Telefonda darboğaz diye bir olay kolay kolay olmaz. Yüzlerce testten geçiyor. Bazı oyunlar işlemci ve gpu'yu farklı yüzdelerde kullanılır. Bazı oyunlar daha çok işlemciye yüklenir bazıları gpu'ya. Minik bir araştırma ile rahatça görürsünüz bu durumu. Ayrıca pubg mobile oyunu marketteki en özürlü uygulama. Optimizasyon sıfır hatta sıfırın altında. Hex editör uygulaması ile 60fps'i root olmadan 2-3 adımda halledebilirsiniz aşağıya video linki bırakıyorum. Ben mix2 kullanıyorum yaklaşık 3 yıldır en ufak sorun yaşamadım. Oyunuda daha beta aşamasındayken oynamaya başladım şu sıralar oynamasamda arada bir bakıyorum.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Oyla:

gkhntsdmr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
gökhan
Cihazım
Poco F2 Pro
Konular
31
Telefonda darboğaz diye bir olay kolay kolay olmaz. Yüzlerce testten geçiyor. Bazı oyunlar işlemci ve gpu'yu farklı yüzdelerde kullanılır. Bazı oyunlar daha çok işlemciye yüklenir bazıları gpu'ya. Minik bir araştırma ile rahatça görürsünüz bu durumu. Ayrıca pubg mobile oyunu marketteki en özürlü uygulama. Optimizasyon sıfır hatta sıfırın altında. Hex editör uygulaması ile 60fps'i root olmadan 2-3 adımda halledebilirsiniz aşağıya video linki bırakıyorum. Ben mix2 kullanıyorum yaklaşık 3 yıldır en ufak sorun yaşamadım. Oyunuda daha beta aşamasındayken oynamaya başladım şu sıralar oynamasamda arada bir bakıyorum.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız
herkes nedense xiaomiyi suçluyor ama fotoğraflardan bariz belli oyun donanımı kullanmıyor bile kullansa bu cihazdaki donanımla sabit 90fps çok rahat oynanır.
Telefon oyuna göre üretilmez oyun telefona göre üretilir optimize edilir. Pubg zaten baştan sona optimizasyon sorunlarıyla dolu

Oyla:

cilgingitar

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İlker
Cihazım
Redmi Note9 Pro
Konular
25
herkes nedense xiaomiyi suçluyor ama fotoğraflardan bariz belli oyun donanımı kullanmıyor bile kullansa bu cihazdaki donanımla sabit 90fps çok rahat oynanır.
Telefon oyuna göre üretilmez oyun telefona göre üretilir optimize edilir. Pubg zaten baştan sona optimizasyon sorunlarıyla dolu
Hocamın söylediğine kesinlikle katılıyorum. Pubg resmen telefon firmalarıyla anlaşma yapmış şu telefonda kasma yapsın bunda yapmasın diye. Ben note 9 pro kullanıyorum eğer programla kilidi açmazsam bana en fazla HD ayarda 40 FPS veriyor. Ama ben programla kilidini açıp HDR 60 FPS oynayabiliyorum ve 1 saniye bile takılma yaşamadım şu ana kadar. E o zaman neden kilitliyorsun bunu. Hatta bilenler bilir androidde genel olarak Çözünürlük standart VGA olarak gelir 950x540. Ben bunu 1080p ye bile çekiyorum yine canavar gibi kasma donma yok ama haliyle ısınıyor. Tabi ki tüm suç pubgde de değil MIUI genel olarak telefon ısındığında performansı düşürme yönünde yönünde çalışıyor. Eski mi5'imde çok yaşadım. Verse aslında performansı bu kadar ısınmayacak kasmayacak ama düşürdüğü için daha çok kasıyor ısınıyor. İşin özeti oyun ve telefon firmaları arasındaki sıkıntı. Çok fazla android telefon var ve hepsini optimize edemiyorlar.

Oyla:
Üst Alt