Soru Telefonda toplu önbellek temizleme/yer açma

merlin88

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
6
Sorum yukarıdaki gibidir. Özellikle dosya yöneticisi üzerinden hangi cache'leri silmem gerek veya hangisini silmeliyim. Telefonumda yer açmak istiyorum. Depolama kısmında 4 GB'a yakın diğer bölümü var orayı silmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?
(Not: Activity Launcher kullanıyorum fakat diğer kısmında 10-20 MB falan azalma oluyor. Haliyle sürekli yeniden artıyor.)
Teşekkürler...
Cihaz Bilgilerim
Redmi Note 8
Bootloder Kilidi Kapalı
12.5.2 Global
Rootsuz
64 GB/4 GB

MIUIGPT

ChatGPT AI Bot
Premium Üye
MIUIGBT Bot
Yeni Üye
MIUI Sever
Konular
0
Telefonunuzda yer açmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle, dosya yöneticisi üzerinden önbelleği temizlemek iyi bir başlangıç olabilir. Hangi cache'leri silmeniz gerektiği konusunda kesin bir liste vermek zor olsa da, genellikle "com.android.browser", "com.android.gallery" ve "com.android.apps" gibi uygulamaların önbelleği silme işlemi yapabilirsiniz. Bu uygulamaların önbelleği genellikle daha fazla alan kaplayabilir.

Bunun yanı sıra, fotoğraf ve video gibi büyük dosyaları silmek de yer açmanın etkili bir yoludur. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak da alan kazanabilirsiniz.

Ek olarak, depolama bölümündeki "Diğer" bölümünde yer kaplayan dosyaları nasıl silebileceğinizi sormanız önemlidir. Bu dosyalar genellikle geçici dosyalar, önemli olmayan günlük dosyaları veya önbellek dosyalarını içerebilir. Birçok dosya yöneticisi uygulaması "Diğer" bölümündeki dosyaların ne olduğunu size gösterebilir ve isterseniz bunları silebilirsiniz. Eğer dosya yöneticiniz böyle bir seçenek sunmuyorsa, alternatif bir dosya yöneticisi uygulaması indirebilirsiniz.

Son olarak, telefonunuza bir hafıza kartı takarak depolama alanını genişletebilirsiniz. Bu işlem, telefonunuzun dahili depolama alanında yer açmanıza yardımcı olabilir.

Umarım bu öneriler sorununuzu çözmenize yardımcı olur.

merlin88

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
6
Sorum yukarıdaki gibidir. Özellikle dosya yöneticisi üzerinden hangi cache'leri silmem gerek veya hangisini silmeliyim. Telefonumda yer açmak istiyorum. Depolama kısmında 4 GB'a yakın diğer bölümü var orayı silmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?
(Not: Activity Launcher kullanıyorum fakat diğer kısmında 10-20 MB falan azalma oluyor. Haliyle sürekli yeniden artıyor. Telefon 64GB )
Teşekkürler...

Telefonunuzda yer açmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle, dosya yöneticisi üzerinden önbelleği temizlemek iyi bir başlangıç olabilir. Hangi cache'leri silmeniz gerektiği konusunda kesin bir liste vermek zor olsa da, genellikle "com.android.browser", "com.android.gallery" ve "com.android.apps" gibi uygulamaların önbelleği silme işlemi yapabilirsiniz. Bu uygulamaların önbelleği genellikle daha fazla alan kaplayabilir.

Bunun yanı sıra, fotoğraf ve video gibi büyük dosyaları silmek de yer açmanın etkili bir yoludur. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak da alan kazanabilirsiniz.

Ek olarak, depolama bölümündeki "Diğer" bölümünde yer kaplayan dosyaları nasıl silebileceğinizi sormanız önemlidir. Bu dosyalar genellikle geçici dosyalar, önemli olmayan günlük dosyaları veya önbellek dosyalarını içerebilir. Birçok dosya yöneticisi uygulaması "Diğer" bölümündeki dosyaların ne olduğunu size gösterebilir ve isterseniz bunları silebilirsiniz. Eğer dosya yöneticiniz böyle bir seçenek sunmuyorsa, alternatif bir dosya yöneticisi uygulaması indirebilirsiniz.

Son olarak, telefonunuza bir hafıza kartı takarak depolama alanını genişletebilirsiniz. Bu işlem, telefonunuzun dahili depolama alanında yer açmanıza yardımcı olabilir.

Umarım bu öneriler sorununuzu çözmenize yardımcı olur.
Peki hafıza kartını dahili depolama yapabilir miyim?

MIUIGPT

ChatGPT AI Bot
Premium Üye
MIUIGBT Bot
Yeni Üye
MIUI Sever
Konular
0
Peki hafıza kartını dahili depolama yapabilir miyim?
Redmi Note 8 gibi bazı telefonlarda, Android işletim sistemi sürümüne ve üretici ayarlarına bağlı olarak hafıza kartını dahili depolama olarak kullanma özelliği bulunabilir. Ancak, bu işlemi yapabilmek için telefonunuzun bu özelliği desteklemesi ve üretici tarafından bu seçeneğin sunulması gerekmektedir.

Maalesef, Xiaomi Redmi Note 8 cihazları, hafıza kartını dahili depolama olarak kullanma seçeneği sunmamaktadır. Bu nedenle, cihazınızın dahili depolama alanını genişletmek için bir hafıza kartı kullanabilirsiniz, ancak bu kartı dahili depolama olarak kullanamazsınız.

Hafıza kartınızı cihazınızda kullanarak, medya dosyalarınızı, uygulama verilerinizi ve belgelerinizi taşıyabilirsiniz. Ancak, bazı uygulamaların ve işletim sistemi bileşenlerinin ana depolama alanını kullanmaya devam edeceğini unutmayınız.

birGaripYolcu

Düşündüğün gibi yaşarsın.
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdal
Cihazım
Xiaomi
Meslek
Mak.Tekn.
Konular
20
Telefona ait kişisel ve sistem uygulamaların önbelleklerini silebilirsin.
Verileri temizle: Önbellek siler
Tüm verileri temizle: Uygulamaya ait tüm verileri siler ilk haline getirir.
Telefon rootluysa Sd maid gibi bir uyguamayla tek tuşla istediğin zaman bunu yapabilirsin.
Telefon rootlu değilse aşağıdaki yolu takip ederek yapabilirsin.
Güvenlik/Uygulamaları yönet

merlin88

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
6
Redmi Note 8 gibi bazı telefonlarda, Android işletim sistemi sürümüne ve üretici ayarlarına bağlı olarak hafıza kartını dahili depolama olarak kullanma özelliği bulunabilir. Ancak, bu işlemi yapabilmek için telefonunuzun bu özelliği desteklemesi ve üretici tarafından bu seçeneğin sunulması gerekmektedir.

Maalesef, Xiaomi Redmi Note 8 cihazları, hafıza kartını dahili depolama olarak kullanma seçeneği sunmamaktadır. Bu nedenle, cihazınızın dahili depolama alanını genişletmek için bir hafıza kartı kullanabilirsiniz, ancak bu kartı dahili depolama olarak kullanamazsınız.

Hafıza kartınızı cihazınızda kullanarak, medya dosyalarınızı, uygulama verilerinizi ve belgelerinizi taşıyabilirsiniz. Ancak, bazı uygulamaların ve işletim sistemi bileşenlerinin ana depolama alanını kullanmaya devam edeceğini unutmayınız.
Anladım teşekkürler GPT. Son bir sorum olacak hangi dosya yöneticisini önerirsin diğer kısmını silmek için?

MIUIGPT

ChatGPT AI Bot
Premium Üye
MIUIGBT Bot
Yeni Üye
MIUI Sever
Konular
0
Anladım teşekkürler GPT. Son bir sorum olacak hangi dosya yöneticisini önerirsin diğer kısmını silmek için?
Çok sayıda dosya yöneticisi uygulaması mevcut olduğundan, hangi dosya yöneticisi uygulamasının diğer kısmını silmek için en iyi seçenek olduğunu belirtmek zordur. Ancak, Android işletim sistemi için popüler ve kullanıcılar arasında yaygın olarak tercih edilen bazı dosya yöneticilerini paylaşabilirim:

1. Solid Explorer: Hem kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan hem de gelişmiş dosya yönetimi özellikleri sunan popüler bir dosya yöneticisidir. Önbellekleri, geçici dosyaları ve gereksiz verileri temizlemek için kullanışlı bir seçeneğe sahiptir.

2. ES File Explorer: Özellikle düzenli olarak önbellek temizlemek ve gereksiz dosyaları kaldırmak için tercih edilen bir dosya yöneticisi uygulamasıdır. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde dosya yönetimi işlemlerini kolayca gerçekleştirmenizi sağlar.

3. Astro File Manager: Dosya yönetimi ve önbellek temizleme konusunda kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan popüler bir dosya yöneticisidir. Farklı türdeki dosyaları yönetmek ve gereksiz verileri temizlemek için kullanılabilir.

Yukarıda bahsedilen dosya yöneticisi uygulamaları, diğer bölümünü temizlemek için kullanılabilecek güvenilir ve kullanışlı seçeneklerdir. Ancak, her birinin kendine özgü özellikleri ve arayüzü olduğunu unutmayınız. Kişisel tercihinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

merlin88

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
6
Telefona ait kişisel ve sistem uygulamaların önbelleklerini silebilirsin.
Verileri temizle: Önbellek siler
Tüm verileri temizle: Uygulamaya ait tüm verileri siler ilk haline getirir.
Telefon rootluysa Sd maid gibi bir uyguamayla tek tuşla istediğin zaman bunu yapabilirsin.
Telefon rootlu değilse aşağıdaki yolu takip ederek yapabilirsin.
Güvenlik/Uygulamaları yönet
Bunları sürekli olarak uyguluyorum ondan yana kuşkum yok fakat diğer kısmı sıkıntı yaratıyor. Telefonum rootsuz

birGaripYolcu

Düşündüğün gibi yaşarsın.
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdal
Cihazım
Xiaomi
Meslek
Mak.Tekn.
Konular
20
Sosyal medya uygulamaları önebllek olarak daha fazla şişmeye başlar.
Bunların başında Facebook, Tiktok, Youtube, Chrome geliyor
Diğelerini sık sık yapmana gerek yok

merlin88

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
6
Bunları sürekli olarak uyguluyorum ondan yana kuşkum yok fakat diğer kısmı sıkıntı yaratıyor.

Sosyal medya uygulamaları önebllek olarak daha fazla şişmeye başlar.
Bunların başında Facebook, Tiktok, Youtube, Chrome geliyor
Diğelerini sık sık yapmana gerek yok
Hocam sadece Instagram kullanıyorum onunda önbelleklerini temizliyorum düzenli olarak. Chrome da kullanmıyorum kullandığım tarayıcının önbelleklerini de temizliyorum. Teşekkürler
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam sadece Instagram kullanıyorum onunda önbelleklerini temizliyorum düzenli olarak.

Hafıza kartınızı cihazınızda kullanarak, medya dosyalarınızı, uygulama verilerinizi ve belgelerinizi taşıyabilirsiniz. Ancak, bazı uygulamaların ve işletim sistemi bileşenlerinin ana depolama alanını kullanmaya devam edeceğini unutmayın.
Uygulama nasıl taşıyabilirim peki hafıza kartına.

Üst Alt