Yardım Telefon Şebekesi Gidiyor

erenkaraa

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 6PRO
Konular
27
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI Global 12.0.1
Telefon Modeli
Xiaomi Redmi Note 6 Pro
Bootloader Kilidi
Kapalı
Xiaomi Redmi Note 6 Pro telefonunu babama verdim ve onun hattını taktım. Telefonu ona verdiğimden beri telefonun kendi kendine şebekesi kopuyor ve uçak modunu kapatıp açmadıkça düzelmiyor. Genelde telefonu cebine koyduktan sonra bu sorunu yaşadığını söyledi. Sim yuvasına baktım bir sorun yok gibi duruyor. Uçak modunu kapatıp açınca geldiğine göre sorun muhtemelen yazılımsal. Ne yapabiliriz bu sorun için? Genel bir sorun mu, yaşayan var mı?

erenkaraa

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 6PRO
Konular
27
Lütfen cevabı olmayan sorular sormayın biz nereden bilebiliriz nasıl kopyalanmış? Ben yapmadım sadece ona eminim :) sms gelip gelmemesine çok takılmayın zaten. 'sms göndermediniz hatttımı kapatamazsınız' gibi bir işlem, başvuruda söz konusu değil. Çözüm belli repair yapılması gerekiyor..
kardeşim niye garip cevaplar veriyorsun bilmiyorum ben sadece konu hakkında hiçbir bilgim olmadığı için belki bir fikrin var diye sana sormuştum.. ben sms gelmedi derken hattımı kapatmayacaklar gibi bir şey de iddaa etmedim size, sadece sms'in gelmediğini söyledim siz görmemişsiniz dediniz.

Oyla:

H.kadioglu

Xiaomi_Satış_Teknik
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9t Pro
Konular
7
Çünkü garip sorular soruyor ve gereksiz detaylara takılıyorsunuz.. -Garip soru; kim ve nasıl yapmış - - Gereksiz detay; SMS gelmedi - inanın bunlar çözüme etki edecek faktörler olsa zaten açıklamada yapılır hatta forumda rehberi bile bulunur.. Ben sizi bu işin içinde olan birisi olarak direk çözüme yönlendiriyorum.. Dikkat ederseniz ilk soruda nokta atışı sorununuza da tespit ettik.. Daha sizin için ne yapabiliriz.. Cihazınızın çözümü mevcut.. Ücretli Onarımlar bu linkten destek alabilirsiniz.

Oyla:

erenkaraa

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 6PRO
Konular
27
Çünkü garip sorular soruyor ve gereksiz detaylara takılıyorsunuz.. -Garip soru; kim ve nasıl yapmış - - Gereksiz detay; SMS gelmedi - inanın bunlar çözüme etki edecek faktörler olsa zaten açıklamada yapılır hatta forumda rehberi bile bulunur.. Ben sizi bu işin içinde olan birisi olarak direk çözüme yönlendiriyorum.. Dikkat ederseniz ilk soruda nokta atışı sorununuza da tespit ettik.. Daha sizin için ne yapabiliriz.. Cihazınızın çözümü mevcut.. Ücretli Onarımlar bu linkten destek alabilirsiniz.
ben sadece güvenlik açısından endişe duymuştum. o zaman endişe duymamı gerektirecek bir şey yok herhalde? bu endişeyi de mazur görmeniz lazım ilk kez böyle bir şey ile karşılaşıyorum

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
ben sadece güvenlik açısından endişe duymuştum. o zaman endişe duymamı gerektirecek bir şey yok herhalde? bu endişeyi de mazur görmeniz lazım ilk kez böyle bir şey ile karşılaşıyorum
Her iki cihazda da kopyalanmış ise cihazlara erişimi olan biri sadece size zarar vermiş olmak için IMEI'lerini kopyalayıp başka cihazlara yazmıştır.

SMS bazı durumlarda gönderilmeden de IMEI kapatılabiliyor, hatta kapandıktan sonra bile o cihazda kullanılmış her hangi bir numaraya SMS gönderilebiliyor. çok güvenilir bir sistem değil yani.

Sonuç olarak telefonunuz kapanmış ve H.kadioglu hocam en mantıklı çözüm önerisini sunmuş. Eğer yasal olan yol ile ilerlemek istiyorsanız cihazınızın faturası üzerinde yer alan satıcı firma ile veya garanti belgesi üzerinde yer alan ithalatçı firma ile iletişime geçerek durumunuzu anlatıp BTK'dan SIM kartınızın IMEI ile eşleştirilmesi için işlem yapmalarını talep ettiğinizi belirtebilirsiniz. İthalatçı firma BTK'ya başvurup IMEI numaranızı kullanmış olduğunuz SIM kartla eşleştirir ve IMEI değişikliği olmaksızın cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer ileride cihazı satmak veya bir başkasına vermek isterseniz kendi e-devletiniz üzerinden SII tanımlamasını değiştirerek cihazı başkalarının da kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Oyla:

erenkaraa

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 6PRO
Konular
27
Her iki cihazda da kopyalanmış ise cihazlara erişimi olan biri sadece size zarar vermiş olmak için IMEI'lerini kopyalayıp başka cihazlara yazmıştır.

SMS bazı durumlarda gönderilmeden de IMEI kapatılabiliyor, hatta kapandıktan sonra bile o cihazda kullanılmış her hangi bir numaraya SMS gönderilebiliyor. çok güvenilir bir sistem değil yani.

Sonuç olarak telefonunuz kapanmış ve H.kadioglu hocam en mantıklı çözüm önerisini sunmuş. Eğer yasal olan yol ile ilerlemek istiyorsanız cihazınızın faturası üzerinde yer alan satıcı firma ile veya garanti belgesi üzerinde yer alan ithalatçı firma ile iletişime geçerek durumunuzu anlatıp BTK'dan SIM kartınızın IMEI ile eşleştirilmesi için işlem yapmalarını talep ettiğinizi belirtebilirsiniz. İthalatçı firma BTK'ya başvurup IMEI numaranızı kullanmış olduğunuz SIM kartla eşleştirir ve IMEI değişikliği olmaksızın cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer ileride cihazı satmak veya bir başkasına vermek isterseniz kendi e-devletiniz üzerinden SII tanımlamasını değiştirerek cihazı başkalarının da kullanmasını sağlayabilirsiniz.
Şuanlık sorunu sim kartını diğer yuvaya takarak çözdük gibi duruyor. Açıklayıcı cevaplar için çok teşekkür ederim ama aklıma bir şey yatmıyor. Ben cihazları değişeli neredeyse 1 hafta oldu. Cihazı ben kullanırken hiç şebeke sıkıntısı çekmedim. IMEI'nın kopyalanmasının da son 1 hafta içerisinde olması hiç aklıma yatmıyor. Eğer böyle ise gerçekten tesadüf olur. Peki benim IMEI'nın kopyalanmasında bir endişem olmalı mı? veya kopyalanan IMEI ile yapılan bir işlem bana sıkıntı yaratabilir mi? Buna nasıl erişmiş olabilirler? Verilerim güvende mi sizce? Bunları soruyorum çünkü IMEI hakkında yeterli bir bilgim yok. Cihaza erişen biri varsa bunun kontrol etme şansım var mı bunu da bilmiyorum. Ayrıca ek olarak şunu da belirteyim: evde 3 tane daha telefon var bunların IMEI'sını kontrol ettiğimde herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Genel olarak çok umursanacak bir durum da değil sanırsam. Cihazları tarattığımda bir sorun çıkmıyor. Zaten hard reset atalı 1 hafta bile olmadı.

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Şuanlık sorunu sim kartını diğer yuvaya takarak çözdük gibi duruyor. Açıklayıcı cevaplar için çok teşekkür ederim ama aklıma bir şey yatmıyor. Ben cihazları değişeli neredeyse 1 hafta oldu. Cihazı ben kullanırken hiç şebeke sıkıntısı çekmedim. IMEI'nın kopyalanmasının da son 1 hafta içerisinde olması hiç aklıma yatmıyor. Eğer böyle ise gerçekten tesadüf olur. Peki benim IMEI'nın kopyalanmasında bir endişem olmalı mı? veya kopyalanan IMEI ile yapılan bir işlem bana sıkıntı yaratabilir mi? Buna nasıl erişmiş olabilirler? Verilerim güvende mi sizce? Bunları soruyorum çünkü IMEI hakkında yeterli bir bilgim yok. Cihaza erişen biri varsa bunun kontrol etme şansım var mı bunu da bilmiyorum. Ayrıca ek olarak şunu da belirteyim: evde 3 tane daha telefon var bunların IMEI'sını kontrol ettiğimde herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Genel olarak çok umursanacak bir durum da değil sanırsam. Cihazları tarattığımda bir sorun çıkmıyor. Zaten hard reset atalı 1 hafta bile olmadı.
Tesadüf olma ihtimali yüksek gibi duruyor hocam. Eğer kast ettiğiniz şey cihazdaki bir virüs veya casus uygulama ise zannetmiyorum. Bu tarz bir uygulama ile telefonunuzda çalınabilecek çok daha değerli binlerce şey var. Böyle bir uygulama ile cihazınıza sızan kişi IMEI ile uğraşmaz bile. Bence bu ihtimali aklınızdan çıkartın. IMEI no çalınması genellikle yazılımsal bir şekilde değil de fiziksel olarak cihaz ele alındığında gerçekleşir. Bu numara bir kaç yerde yazar. Telefonunun kutusunun üzerinden, çağrı ekranında *#06# yaptığınızda, ayarlar/telefon hakkında altından ya da telefonun bataryası söküldüğünde bu numaraya erişebilirsiniz. Yani bir başkası da erişebilir. Eğer sizin dışınızda bu şekilde numaralara erişme ihtimali olan biri varsa rahatlıkla numaraları not edip farklı bir cihaza da yazabilir ve cihazlar kullanıldığında numaralar klona düşer. Eğer bu ihtimal yok ise tesadüftür diyebiliriz.

Oyla:

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
İnşallah cihazları aynı yerden almadınız.

Oyla:

erenkaraa

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 6PRO
Konular
27