Ana Başlık Taze Taze Redmi Note 10 İnceleme Yazısı

trsalgado

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
ali
Cihazım
s4
Konular
19
benim hoşuma giden, bildirim geldiği zaman ekranın yanlarında oluşan mavi bildirim ışıkları çok hoş duruyor. bildirim ledi yok ama ekranda beliren mavi ışık çok hoş, diğer redmilere uygulama imkanı var mıdır?a

sin

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sinan
Cihazım
Redmi Note 10
Konular
15
Merhabalar.
5.ay editini bırakıyorum:
- Pokemon Go oynamaya başlayınca telefondan soğudum. Arama gelse uygulama kapanıyor, konuşma bitince uygulmaya geri döndüğümde sıfırdan açılıyor. Miui 12.5 tanıtılırken şu kadar az ram harcayacak bu kadar yüksek işlemci performansı olacak gibi vaatler vardı, resmen neticelerinde uydurmuş çinli daykolar. kendileri de çıkıp özür dilediler ve prestij modelleri için enhanced versiyonu duyurdular. Tabi ki biz fakirler kaderine terkedildi.
- Miui'dan tamamen soğuyup nefret ettiğim için custom rom arayışına girdim. xda'da Crdroid konusunda baya yorum ve detay bilgi gördüm. Örneğin oled burn-in korumasının bile olduğu yazıyordu. Crdroid romuna geçtim ve dünya varmış dedim. Ben bir hata-problem farketmedim şuan en kullanılabilir rom bu gibi duruyor. /Dot OS daha iyi.
- Bu arada Pokemon Go'da uzun vakit geçirince ya da gcam ile çok fazla çekim yapınca, tavuk pişirmeye uygun bir sıcaklığa gelen telefon Crdroid romuyla 40 derecenin üstünü görmüyor. Genelde Miui romlarda ısınma sorunu olmazdı, custom romlarda olurdu fakat durum bu sefer tersine dönmüş. Miui romu resmen telefonun potansiyelini yarıya indiriyor. Şu fiyatlara ve miui'ın bu kadar rezilleşmesi sonrasında Redmi Note 10 önermiyorum kimseye. Şimdi ki aklım olsa benzer fiyatlı Oppo Reno5 Lite'ı alırdım.

Son düzenleme:

RosseN

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
m
Cihazım
Yok
Konular
1
Ben almayi düşünüyorum. 6.4 6.43 inch civari küçük ve amoled ekranlı yani telefon bakıyorum oyun oynamıyorum buyuk ekran kullanmasi rahat değil x3 pro gibi telefonları istemiyorum yani. Sosyal medya kullanicisiyim oyun pek oynamam sence almalı mıyım?
Günlük kullanımda bile çok ısındığını söyleyenler var doğru mu?
Xiaomi yaziliminin surekli hatalar verdigini söylüyorlar. Alsam 3 yıl üzmeden götürür mü beni?
Aynı klasmanda aradigim ozelliklerde a32 var ama suya toza dayanikliligi yok ve islemcisi mediatek

sin

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sinan
Cihazım
Redmi Note 10
Konular
15
Ben almayi düşünüyorum. 6.4 6.43 inch civari küçük ve amoled ekranlı yani telefon bakıyorum oyun oynamıyorum buyuk ekran kullanmasi rahat değil x3 pro gibi telefonları istemiyorum yani. Sosyal medya kullanicisiyim oyun pek oynamam sence almalı mıyım?
Günlük kullanımda bile çok ısındığını söyleyenler var doğru mu?
Xiaomi yaziliminin surekli hatalar verdigini söylüyorlar. Alsam 3 yıl üzmeden götürür mü beni?
Aynı klasmanda aradigim ozelliklerde a32 var ama suya toza dayanikliligi yok ve islemcisi mediatek
Merhabalar.

Bende nispeten küçük, ince ve hafif olmasını istiyordum fakat şuan pişmanım bu telefonu aldığım için.

İşlemci normal kullanımda ısınmıyor bunu kim uyduruyor bilmiyorum ama kamera kullanımında özellikle gcam ya da video çekimleri gibi senaryolarda evet telefon ısınıyor.

Miui 12.5.4.0 geldi en son. Pek bir problemi yok ama düzgün mü dersen o da değil. Ani takılmalar oluyor bazen birde dotos kurunca pili 3 gün giden telefonun miui ile pili anca 1 gün gidiyor. Sinir bozucu kısmı bu miui'ın. Ben mecburen miui'a döndüm çünkü custom romlarda mutlaka beklenmedik hatalar oluyor. DotOS'da videoda ses kaydı yapmıyor mesela. Bazı romlarda wifi casting çalışmıyor. Olmadık bi anda ihtiyacınız oluyor böyle şeylere ve kullanamıyorsunuz, miui'dan daha da sinir bozucu oluyor.

Performansı net kötü. 4gb ram özellikle kabus gibi çökmüş cihazın üstüne. çıktığınız her uygulamayı anında kapatmaya çalışıyor telefon. Hele ki oyun falan oynarsanız telefon gelse oyun kapanıp baştan açılıyor. Ben westcoast kernel kurdum onunla biraz daha iyi oluyor bu konuda ama hala çok yetersiz.

Ön kamerası gündüz çok iyi fakat gece bir anda kullanılmaz hale geliyor. Hani biraz loş bir ortam olsa tamamen yağlı boya tabloya dönüyor görüntü. Gcam falan da kurtarmıyor. Omnivision OV13B10 kodlu kamerası var önde, yeni bir modül gibi sunuluyor ama taş devrinden kalma direk. Bundan önce Redmi Note 6 Pro kullanıyordum ön kamerası fersah fersah iyidir bundan, hatta ondan önce lg v30 kullanıyordum onun 5mp ön kamerası bile gcamle toparlanıyordu, redmi note 10'nun ön kamerasını toplamak mümkün değil karanlıkta. Sadece gündüz iş yapıyor.

Arka kamera rüştünü ıspatlamış bir kamera. 1/1.5" ve altı sensörler hariç pek yanına yaklaşabilen yoktur sanırım.

Alternatif olarak 10s var, mediatek işlemci benim biraz midemi bulandırıyor, kamerası 64mp yazıyor ama imx 582 - imx 586 farkı ciddi bir fark değil, sonuçları yakın olur. Mtk işlemciden dolayı rom ve root için çok alternatif çıkmaz diye düşünüyorum.

Diğer alternatif Oppo Reno 5 Lite, 8gb ram en büyük avantajı. Bunda da mtk var ama zaten oppoların kilitleri açılmıyor, root rom işleri mümkün değil. Stok kullanmak için güzel bir cihaz. İşlemci performansı redmi note 10 gibi düşük olsa da en azından arka planda açık kalan hesap makinesini bile kapatmaya çalışmaz. Kamera için oppo'nun güzel yazılımlar yaptığı da söyleniyor. İnce ve hafifte bir telefon

Bir diğer alternatif Poco x3 Pro. Kasa kalınlığını ve ağırlığı bi kenara atabiliyorsan bu fiyat aralığının en güzel telefonu. Açıkçası sürekli ofisteyim elimde taşımıyorum cihazı çok fazla, neden bu ağırlığı dert ettim bilmiyorum. Benim için uygun bir cihaz çünkü. Performans olarak yeni piyasaya giren 778g işlemcilerden daha iyi performansı. 855'in geliştirilmiş hali, 7nm işlemcisi var. 120hz ekran var. Kamera performansının 64mp poco x3 nfc ye göre daha iyi olduğunu söylüyorlar çünkü üst seviye görüntü işleme çipi olduğu için alt seviye işlemcilerin aynı görüntüyü işlemesiyle bir olmuyor. Kasa dışında tek eksisi ekran parlaklığı, mi store da kendi telefonumla yanyana baktım ekran parlaklığının düşük olduğu bariz belli oluyor ama kötü değil gibi. Şu da var tabi, redmi note 10'nun amoled ekranı kırılsa yeni ekran fiyatı 1000tl civarında, poco x3 pro'nun ekranın fiyatı 320tl idi en son baktığımda. Redmi note 6 pro kullanırken hayvan gibi kullanıyordum kelimenin tam anlamıyla, oraya buraya fırlatıyodum sürekli düşürüyodum, umrumda değildi ekranının fiyatı 200tl'nin altındaydı çünkü, poco x3 pro'yu aynı bu rahatlıkla kullanabilirdim aslında diye düşünüyorum.

fiyatı yukarı çıkarınca a52, mi 11 lite, m52 5g, 11 lite 5g gibi modellerde var. Çok video çeken biri için a52 mantıklı olabilir, mi 11 lite bence gereksiz pahalı, m52 5g ve 11 lite 5g'nin performansı da yaklaşsa da poco x3 pro'yu geçemiyor ve x3 pro dan biri 1000tl diğeri de 1500tl daha pahalı. Performansla çok işim yok ince olsun hafif olsun diyen için mi 11 lite ve a52 olabilir, yüksek hz ekrana da ihtiyacım yok diyen için de Realme 8 Pro olabilir. Ne olursa olsun Redmi Note 10 almayın net olan tek şey bu.

Üst Alt