Çözüldü Selinux nedir? Zorlanmamışı neden riskli

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MİUİ GLOBAL 12.5.4.0
Telefon Modeli
Redmi 9
Bootloader Kilidi
Açık
Viper4 çalıştırmak için selinux'u izinliye ayarlıyorum yabancı forumlarda risklidir deniyor sebebi nedir

Son düzenleme:
Çözüm
SELinux Linux'un ana güvenlik modülüdür. Bir anti-virüs gibi ama denetimleri çok daha sıkı. Sistemin baştan sona ne yaptığını teker teker kontrol ediyor.

Kullandığın MIUI ya Android 10 yada 11 kullanıyor. Android 10 ve sonraki sürümlerden birini kullanıyorsan ve SELinux devre dışıysa bir zararlı yazılım bu sürümlerde bulunan bilinmeyen bir özelliği kullanarak telefonu rootlayabilir ve cihazın iki saniyede amel defterini kapatabilir. Ama bunu yapabilmesi için SELinux'un kapalı olması gerekiyor.
O yüzden ya hiç kapamayın yada kapadıktan sonra dikkatli olun.

Hitmantextil

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış
Cihazım
poco f2 pro
Konular
11
Telefonda açık oluşturuyor hacklenmeye daha müsait hale geliyor telefon

Oyla:

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101
Telefonda açık oluşturuyor hacklenmeye daha müsait hale geliyor telefon
Nasıl bir açık? Bu açığa karşı önlem alınabilir mi? viper rootsuz çalışmaz cihazın rootlu olması zaten en büyük açık değil mi?

Oyla:

Hitmantextil

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış
Cihazım
poco f2 pro
Konular
11
Oyla:

Canny1913

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Canny
Cihazım
Redmi Note 8 Pr
Konular
2
SELinux Linux'un ana güvenlik modülüdür. Bir anti-virüs gibi ama denetimleri çok daha sıkı. Sistemin baştan sona ne yaptığını teker teker kontrol ediyor.

Kullandığın MIUI ya Android 10 yada 11 kullanıyor. Android 10 ve sonraki sürümlerden birini kullanıyorsan ve SELinux devre dışıysa bir zararlı yazılım bu sürümlerde bulunan bilinmeyen bir özelliği kullanarak telefonu rootlayabilir ve cihazın iki saniyede amel defterini kapatabilir. Ama bunu yapabilmesi için SELinux'un kapalı olması gerekiyor.

Oyla: Çözüm

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101

selinux sadece belirli bir uygulama için izinli olsa diğer uygulamalaraysa zorunlu olsa mümkün mü böyle birşey

Oyla:

Gullu83

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Rom root
Cihazım
Redmi note 8
Meslek
Grafiker, Office
Konular
1
Merhaba arkadaşlar selunix u cihazımda nasıl kontrol edebilirim zorlayıcı mı serbest mi diye acaba?

Oyla:
Üst Alt