Soru SD kartı dahili hafıza yapamadım artık SD kartı okumuyor

ahmetkrmn

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
8
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI 12.5.8 Global
Telefon Modeli
Redmi Note 8 Pro
Bootloader Kilidi
Kapalı
cihazıma sd card takmıştım bir süre harici olarak kullandım fakat Spotify müziklerim SD karta kayıtlı oluyordu ve arada saçma sapan hatalar verip SD kartı görmüyordu aynı hata tekrar tekrar olunca SD kartı dahili yapmaya karar verdim biçimlendir dedim fakat sonra hiçbir şey olmadı SD kartı telefon görmüyor kapattım açtım taktım çıkardım hiç bir şekilde görmüyor yardım ederseniz sevinirim

kasimtmc

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
kasim
Cihazım
Redmi Note9 Pro
Meslek
Öğretmen
Konular
25
Bende de aynı sorun olmuştu ve Windows pc'ler görmüyordu kartı.
Şöyle ki ubuntu kurulu kendi desktop'ım da kartı takınca uyarı sesi veriyor ancak hiç bir şekilde karta ulaşamıyordum. Ben de gparted ile formatlarım dedim ama gparted'de de görünüyor ama diske işlem yaparken kalıyordu. Ubuntu ya da debian çalıştıran bir bilgisayarda.
Diskleri ve bölümleri listelemek için terminalde
Kod:
lsblk
Diski ayırmanız lazım bu adımda (unmount)
Kod:
df
sudo umount /dev/s???
Soru işaretli yeri listlediğinizde hafıza kartı hangi bölüme bağlanmış görünüyorsa s'den başlayarak onu yazarak doldurun.
Sonra da şu şekilde formatlayın.
Normalde USB flash bellek ve bu tip bellekler FAT32 formati ile geldiğinden ben de direkt FAT32 ile formatladım.
Kod:
sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/s???
Bunu yaptığımda cihazı çıkarıp tekrar takınca gördü ve açtı ama 1 kaç ay sonra yine aynısı oldu ve bir daha da kullanamadım çünkü kart bozulmuş. İçine önemli veri atmadan önce uzun bir süre stabilitesini kontrol edin. Gerçi ben son 5 yılda 3. HDD'mi kullanıyorum, belki de sorun bendedir :/

Oyla:

ahmetkrmn

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
8
Markası neydi acaba?
böyle markasız bişi sanırım evde bulmuştum.
SD kart olarak ne önerirsiniz a101 de falan Sandisk satılıyor galiba onlardan almayı düşünüyorum
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bende de aynı sorun olmuştu ve Windows pc'ler görmüyordu kartı.
Şöyle ki ubuntu kurulu kendi desktop'ım da kartı takınca uyarı sesi veriyor ancak hiç bir şekilde karta ulaşamıyordum. Ben de gparted ile formatlarım dedim ama gparted'de de görünüyor ama diske işlem yaparken kalıyordu. Ubuntu ya da debian çalıştıran bir bilgisayarda.
Diskleri ve bölümleri listelemek için terminalde
Kod:
lsblk
Diski ayırmanız lazım bu adımda (unmount)
Kod:
df
sudo umount /dev/s???
Soru işaretli yeri listlediğinizde hafıza kartı hangi bölüme bağlanmış görünüyorsa s'den başlayarak onu yazarak doldurun.
Sonra da şu şekilde formatlayın.
Normalde USB flash bellek ve bu tip bellekler FAT32 formati ile geldiğinden ben de direkt FAT32 ile formatladım.
Kod:
sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/s???
Bunu yaptığımda cihazı çıkarıp tekrar takınca gördü ve açtı ama 1 kaç ay sonra yine aynısı oldu ve bir daha da kullanamadım çünkü kart bozulmuş. İçine önemli veri atmadan önce uzun bir süre stabilitesini kontrol edin. Gerçi ben son 5 yılda 3. HDD'mi kullanıyorum, belki de sorun bendedir :/
hocam verdiğiniz değerli bilgi için teşekkür ederim. SD kart ve içindekiler değersiz olduğu için acele etmem ama kenara koydum PC ye virtual machine kurup yaparım bi ara
en garanti çözüm yenisini almak şuan SD kart öneriniz varsa dinlerim.

bu arada 5 yılda 3 HDD cok korkunc bi masraf Seagate öneririm 8 yıldır kullanırım hiç sıkıntısını görmedim umarım işinize yarar
tekrar teşekkürler

Ekli dosyalar

• 16584357289718618227429116246519.jpg
    16584357289718618227429116246519.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
Oyla:

Exfat

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
Lenovo P2
Konular
0
SD kart olarak ne önerirsiniz a101 de falan Sandisk satılıyor galiba onlardan almayı düşünüyorum

hocam verdiğiniz değerli bilgi için teşekkür ederim. SD kart ve içindekiler değersiz olduğu için acele etmem ama kenara koydum PC ye virtual machine kurup yaparım bi ara

bu arada 5 yılda 3 HDD cok korkunc bi masraf Seagate öneririm 8 yıldır kullanırım hiç sıkıntısını görmedim umarım işinize yarar
tekrar teşekkürler
Markasını öğrendiğime göre artık kötüleyebilirim :). Sd kartların dahili hafızalar gibi sürekli okuma yazmaya dayanabileceklerini sanmıyorum o yüzden de harici hafıza olarak hiç sorun çıkartmayan samsung hafıza kartlarımdan öneremiyorum. Ama sandisk kartım da bozulmadı kingston ise bozulmuştu. Yine de dahili hafızam 16 gb olmadığı sürece hafıza kartını dahili yapmazdım. Bu arada uygulamalar hızlı çalışıyor mu diye de merak etmekteyim. Uzun mesaj için üzgünüm. Bir daha sorun çıkmaması dileğiyle hoşçakalın.

Oyla:

ahmetkrmn

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
8
Markasını öğrendiğime göre artık kötüleyebilirim :). Sd kartların dahili hafızalar gibi sürekli okuma yazmaya dayanabileceklerini sanmıyorum o yüzden de harici hafıza olarak hiç sorun çıkartmayan samsung hafıza kartlarımdan öneremiyorum. Ama sandisk kartım da bozulmadı kingston ise bozulmuştu. Yine de dahili hafızam 16 gb olmadığı sürece hafıza kartını dahili yapmazdım. Bu arada uygulamalar hızlı çalışıyor mu diye de merak etmekteyim. Uzun mesaj için üzgünüm. Bir daha sorun çıkmaması dileğiyle hoşçakalın.
öneri için sağolun hocam.
uygulamalar olarak sadece Spotify de müziklerini (2500 e yakın yüksek kalite) SD karta indirmiştim ve bayramda yola çıkarken d+ ve Netflix'ten 2 film falan indirmiştim açıkcası hiçbir sıkıntı yaşamadım sadece Spotify açılırken ufak kasmalar oluyordu onun dısında bi sıkıntı yaşamadım

Oyla:

kasimtmc

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
kasim
Cihazım
Redmi Note9 Pro
Meslek
Öğretmen
Konular
25

tekrar teşekkürler
1TB Seagate SSHD'de harcadım hocam. Sanırım benim kullanımımdan kaynaklı durum. Markasız bir SD Card'tan ziyade düzgün, biraz daha para verip bilindik bir markanın ürününü almanızı öneririm. Elektronik cihazlarda tamamen "ucuz etin yahnisi..." olayı geçerli. Kingston'u USB bellekte öneririm ancak SD'de önermem benim de bozulan Kingston'du. Diğerlerini bilmiyorum ama şu an ben de Spotify ve diğer multimedya için Sandisk bir SD kullanıyorum. Bir sorun çıkarmadı, okuma yazma hızı da gayet iyi.

Son düzenleme:
Oyla:

merlin88

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
6
Hocam dahili hafıza nasıl yaptınız SD kartı?

Oyla:
Üst Alt