Yardım Sarj Note 9s

Serwyn

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
Redmi Note 9 S
Konular
3
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
V11.0.6
Telefon Modeli
Redmi Note 9S
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Arkadaşlar ilk defa Xiaomi telefon aldım. Önceden şarj kısmını pek takmazdim. Ama ileride hep sorun oldu bana. Note 9 S aldım ama doğru şekilde şarj nasıl olmalı ? İleride eskisi gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorum ve bataryamin daha uzun ömürlü olmasını istiyorum. Mesela %20 nin altına düşünce telefon uyarı veriyor sarja takın diye. Direk takmalı miyim yoksa %10 a kadar duserse sıkıntı olmaz gibi bir anlayış var öyle mi ? Birde telefonu %100 e kadar mı şarj etmeliyim ? Uzun ömürlü olması için %80 e kadar falan diye bir muhabbet dönüyordu bilgisi olan arkadaşlar yardım istiyorum :)

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Xiaomi de şunu anladım bataryayı siz dengeli şarj edin ama bir güncelleme ile bataryayı bitirecektir. Çünkü miui arayüzü diğer arayüzlerden çok ağır. One ui olsun Android one olsun Onlarda öyle problem görmedim. Miui da en büyük sıkıntı her güncelleme sonrası hard reset yapın format yapın batarya su gibi akacak. Bunu hepimiz iyi biliyoruz :D

Oyla:

jossiefrenk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Volkan
Cihazım
Mi 10 T PRO
Meslek
Esnaf
Konular
4
Kullanmakta olduğunuz bataryayı en fazla 2 sene kullanabileceksiniz, kullanmakta olduğunuz bataryanın kapasitesi 5000+mah %20'nin altına düşürmeden %100 e kadar şarj edip kullanabilirsiniz :)

Oyla:

Serwyn

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
Redmi Note 9 S
Konular
3
Son 1 soru arkadaşlar biliyorum konu uzadı gibi biraz ama cahilligime verin :D şarj aleti olarak elimde bir tane kendi kutusunda ln çıkan şarj aleti var işyerinde Huawei in şarj aleti var zorda kalınca batarya %20 nin altına düşünce onla şarj etsem bataryada bir sorun olur mu veya herhangi bir yerde type c şarj aleti mevcut olsa onunla şarj etsem :)

Oyla:

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Yapılan bilimsel araştırmalara göre (li-ion veya li-po olsun fark etmez) bataryaların şarj döngüsünün en az olduğu aralık %80 ile %20 arasıdır.

Şarj döngüsü, cihazın %0'dan %100'e doldurulmasıyla artan bir konu. Her sıfırdan tam şarj 1 döngüye eşittir. Ancak her yüzdesel Aralık'ta aynı oranda olmuyor. Yani: %20 ile %80 arası şarj olduğunda 0.60 döngü yaratması gerek doğru orantıya göre ancak araştırma sonucu ortaya çıkan sonuç 0.26 döngü. Yani yarısından daha az döngüye sebep oluyor.

Bunun tam tersi olarak da %0 ile %20 arası ve %80 ile %100 arası döngü doğru orantıdan daha fazla döngüye sebep oluyor. 0.40 döngü olması gerekirken 0.74 döngüye sebep oluyor.

Bu nedenle pilini %80 ile %20 arasında tutman uzun kullanımda pilinin sağlığı açısından en iyisi. Tabi tek bununla bitmiyor; sıcaklık, pilin ani tükenmesi vs. durumları da etkiliyor.

Tesla, araçlarının piline %80 sınırı koyuyor fabrika ayarlarında. Sen istersen sonra bu ayarı kapatıyorsun. iPhone'larda da sınırı %80 belirleme özelliği geldi iOS 13 ile. Android'te vanilla olarak yok ancak yeni custom romlarda olabiliyor.

Oyla:

jossiefrenk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Volkan
Cihazım
Mi 10 T PRO
Meslek
Esnaf
Konular
4
Son 1 soru arkadaşlar biliyorum konu uzadı gibi biraz ama cahilligime verin :D şarj aleti olarak elimde bir tane kendi kutusunda ln çıkan şarj aleti var işyerinde Huawei in şarj aleti var zorda kalınca batarya %20 nin altına düşünce onla şarj etsem bataryada bir sorun olur mu veya herhangi bir yerde type c şarj aleti mevcut olsa onunla şarj etsem :)
Sorun olacağını sanmam şarj başlığının ve kablosunun sağlıklı olması iyi olur ama

Oyla:

Serwyn

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
Redmi Note 9 S
Konular
3
Peki 40 w olması bı sorun oluşturur mu Huawei in şarj başlığının