Haber Samsung hayranları exynos işlemciye bayılıyor(!)

Snapdragon vs Exynos tartışması, Samsung kullanıcıları arasında çok uzun yıllardır devam ediyor. Samsung, uzun süre kendi özel yonga setlerini, yani Exynos'u ön plana çıkarmaya çalıştı ancak rakibi Snapdragon'a kıyasla performans eksiklikleri görmezden gelinemedi. Samsung'un amiral gemisi telefonları çoğu pazara Exynos yonga setleriyle gönderilirken, az sayıda kişi Snapdragon varyantlarına sahip olduğu için şanslıydı.

Snapdragon işlemciler sadece marjinal olarak daha iyi performans sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda termal verimlilikleri daha iyi ve pil ömrü Exynos varyantlarından belirgin şekilde daha iyi oluyordu. Bu, Asya'da bir Galaxy S22 Ultra satın aldığınızda ve Amerika birleşik devletleri'nde satılan bir cihazla karşılaştırdığınızda, aynı cihaz olacağı ancak deneyimin oldukça farklı olacağı anlamına geliyordu. Şirket, bu yıl piyasaya sürdüğü Galaxy S23 serisi ile farklı bir yaklaşım benimsedi. Seri, tüm üretilen ünitelerde özel olarak tasarlanmış bir Snapdragon 8 gen 2 yonga seti kullanmaya karar verdi. Hayranları bu hamleyi memnuniyetle karşıladı. Galaxy S23 serisi son yılların en başarılı Galaxy s serilerinden biri oldu. Dünyanın dört bir yanındaki müşteriler nihayet tutarlı bir kullanıcı deneyimi yaşayacakları için mutluydu. Bu değişikliği bekleyerek telefonlarını yükseltmeyi erteleyenler yeni modeli hemen satın aldı.

Bununla birlikte, son zamanlarda Samsung'un Exynos yonga setini önümüzdeki yıl çıkacak Galaxy S24 serisiyle geri getirebileceğine dair söylentiler var. Şirketin gelecek yılın amiral gemisi serisiyle birlikte tanıtılacak Exynos 2400 SoC üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Exynos 2400 varyantlarının dünya çapında belirli bölgelerde satılacağı biliniyor, ancak şu anda kendisinden önceki Exynos varyantları kadar yaygın olup olmayacağı belli değil.
Tahmin edebileceğiniz gibi, bu olasılık pek çok Samsung hayranının hoşuna gitmedi. Öncelikle, Samsung'un Galaxy S23 serisi ile olağanüstü bir şekilde taktir toplamasına rağmen müşterilerini neden tekrar bu duruma sokmak istediğini anlayamıyorlar. Belki de bu şirket için tamamen ticari bir karar ya da bir gurur meselesi.

Samsung hayranları Exynos'u istemiyor.
Her ne olursa olsun, Samsung hayranları bu kullanım durumundan memnun olmayacak gibi görünüyor. SamMobile, Twitter'daki 200 bin kişilik Samsung hayran topluluğuna iki yonga setinden hangisini tercih edeceklerini sordu. Ankete yanıt verenlerin %83'ü şaşırtıcı olmayan bir şekilde Snapdragon'u tercih etti. Sadece %7'si Exynos'u tercih ederken, %10'u bunun artık bir soru bile olmaması gerektiğine inanıyor ve Samsung'un her halükarda Snapdragon'a yönelmesi gerektiğini söylüyor.

Exynos işlemcili Galaxy S24 modelleri geri dönerse Samsung'un bu değişiklik için bir açıklaması olacağı açık, ancak hayranların bunu yutmayacağı da açık. Muhtemelen cevaplarını Galaxy S24'ü almayarak verecekler. Belki de bu onları Samsung'un katlanabilir cihazlarından birini almaya itebilir, çünkü hepsinde Snapdragon yonga setleri var.
Kaynak:chip.com
Samsung kullanıcılarının aklı basinda çok şükür keşke Samsung da aynı şekilde olsa.
 
Üst Alt