Yardım Sahi, nedir bu "Otomatik başlatma"?

furkanavshar

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Wk Dk
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Mühendis
Konular
3
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI Global 11.0.5 Kararlı
Telefon Modeli
Mi 9
Bootloader Kilidi
Kapalı
Herkese merhaba,

İzinler kısmındaki "Otomatik başlatma" ne işe yarıyor?

Forumda daha önce sorulmuş, cevaplanmış fakat doğru cevaplar verilmemiş.

Ekleme: Otomatik başlatması kapalı uygulamalardan bildirimler geliyor. Demek ki bununla ilgili değil.

Tam olarak ne işe yaradığını bilen, deneyimlemiş, açık olmasıyla kapalı olması arasındaki spesifik farkı bulmuş arkadaşlar paylaşabilirler mi rica etsem?

Teşekkür ederim (:

Son düzenleme:

Hamzaomi

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Hamza
Cihazım
Mi8
Konular
0
Peki açık veya kapalı olması arasındaki fark ne hocam?
Sistem bütün uygulamaların aslında otomatik başlamasına izin verir. Ancak uygulama üreticileri uygulamalarını genellikle otomatik başlatma pasif olarak indirmeye ayarlarlar. misal siz bir uygulama indirip bakın o indirdiğiniz uygulama otomatik başlatma kapalı olarak inecektir. Daha sonra otomatik başlatmayı aktif edin ve uygulamayı telefondan silip tekrar yükleyin. Yeniden tekrar yüklediğiniz uygulamanın otomatik başlatması tekrar pasif olacaktır. Ama uygulama yapımcısı uygulamasının otomatik başlatmasına izin vermişse uygulama telefona indirildiğinde otomatik olarak başlatılacaktır.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Yani kısaca örnek verecek olursam diyelim ki WhatsApp uygulamasını telefona indirdiğiniz zaman indirme işleminden sonra otomatik olarak WhatsApp açılıyorsa WhatsApp için otomatik başlatma açıktır ama WhatsApp uygulamasını telefona indirdiğiniz zaman ekranda uygulama güvenli aç yazısı beliriyor ve siz o aç yazısına tıklayarak uygulamayı açıyorsanız otomatik başlatma kapalıdır.

Son düzenleme:
Oyla:

Mustafa Tetik

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi Note 9 pr
Konular
2
Valla ben sürekli olarak kapalı kullandım hiçbir uygulamada da bildirm sorunu yaşamadım . Arka plan kısıtlamalarını yaptığım uygulamalardan dahi bildirim geliyor çok garip . Dediğiniz gibi sanırım sadece adı var işlevi yok .
hocam şöyle ki ben konuyu yeni araştırdığım için biraz geç yazmış olabilirim işin aslı şu
otomatik başlatma kapalı olduğu zaman bildirimler gelmez şimdi siz diyeceksiniz ki bana geliyor.kapali olduğu halde gelmesi otomatik başlatma özelliğinin çalışmadığı anlamına geliyor nerden biliyorum derseniz ben redmi note 9 pro MIUI 12 global romda iken oto başlatma kapalı olduğu halde bana da gmail den bildirim geliyordu ancak MIUI 12 eu rom yani costum roma geçince gmailden bildirimler gelmemeye başladı romu paylaşan arkadaşa bunu sordum otomatik başlatma kapalı olduğu için bildirim gelmediğini söyledi ben de globalde bu durum yoktu dedim o arkadaş da globalde bu özelliğin çalışmadığını söyledi bende otomatik başlatmayı açtım ve cidden bildirimler gelmeye başladı anladım ki global romda otomatik başlatma özelliği çalışmıyor biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Oyla:

ıhlamur

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
erca
Cihazım
9t pro
Konular
36
Sistem bütün uygulamaların aslında otomatik başlamasına izin verir. Ancak uygulama üreticileri uygulamalarını genellikle otomatik başlatma pasif olarak indirmeye ayarlarlar. misal siz bir uygulama indirip bakın o indirdiğiniz uygulama otomatik başlatma kapalı olarak inecektir. Daha sonra otomatik başlatmayı aktif edin ve uygulamayı telefondan silip tekrar yükleyin. Yeniden tekrar yüklediğiniz uygulamanın otomatik başlatması tekrar pasif olacaktır. Ama uygulama yapımcısı uygulamasının otomatik başlatmasına izin vermişse uygulama telefona indirildiğinde otomatik olarak başlatılacaktır.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Yani kısaca örnek verecek olursam diyelim ki WhatsApp uygulamasını telefona indirdiğiniz zaman indirme işleminden sonra otomatik olarak WhatsApp açılıyorsa WhatsApp için otomatik başlatma açıktır ama WhatsApp uygulamasını telefona indirdiğiniz zaman ekranda uygulama güvenli aç yazısı beliriyor ve siz o aç yazısına tıklayarak uygulamayı açıyorsanız otomatik başlatma kapalıdır.
Yok hocam otomatik başlatma açık olsa bile kurduktan sonra aça tıklamazsam açılmıyor

Oyla:

shuj

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kuzey
Cihazım
Xiaomi Mi6
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
26
hocam şöyle ki ben konuyu yeni araştırdığım için biraz geç yazmış olabilirim işin aslı şu
otomatik başlatma kapalı olduğu zaman bildirimler gelmez şimdi siz diyeceksiniz ki bana geliyor.kapali olduğu halde gelmesi otomatik başlatma özelliğinin çalışmadığı anlamına geliyor nerden biliyorum derseniz ben redmi note 9 pro MIUI 12 global romda iken oto başlatma kapalı olduğu halde bana da gmail den bildirim geliyordu ancak MIUI 12 eu rom yani costum roma geçince gmailden bildirimler gelmemeye başladı romu paylaşan arkadaşa bunu sordum otomatik başlatma kapalı olduğu için bildirim gelmediğini söyledi ben de globalde bu durum yoktu dedim o arkadaş da globalde bu özelliğin çalışmadığını söyledi bende otomatik başlatmayı açtım ve cidden bildirimler gelmeye başladı anladım ki global romda otomatik başlatma özelliği çalışmıyor biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Estağfurullah hocam ne kusuru. Dediğiniz gibi globalde çalışmıyor olabilir. Bende epeydir eu rom kullanıyorum hocam tüm uygulamaların başlatması kapalı bildirim sorunum yok sadece Gmailden gelmiyor oda benim için önemli değil.

Oyla:

slm.ycl02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Note 6 Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
48
Adı üstünde uygulamanın kendisini otomatik olarak başlatmasına izin vermiş olursunuz. Mesela ben otomatik tıklayıcı uygulamasını kullanıyorum bu uygulamada şöyle bir ayar var belirlediğim bir uygulamayı açtığım zaman otomatik tıklayıcının kendini açmasını veya belirlediğim işi yapmasını sağlayabiliyorum eğer uygulama ayarından otomatik başlatmayı açmazsam bu ayar çalışmıyor ama izni verirsem gayet sağlıklı çalışıyor.

Oyla:

vefa272700

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaşar
Cihazım
Redmi note 9 pr
Meslek
Öğrenci
Konular
8
Valla ben sürekli olarak kapalı kullandım hiçbir uygulamada da bildirm sorunu yaşamadım . Arka plan kısıtlamalarını yaptığım uygulamalardan dahi bildirim geliyor çok garip . Dediğiniz gibi sanırım sadece adı var işlevi yok .
Hocam batarya performansı ile alakalı birşey heralde.

Oyla:

AKKOYUNLU

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert Ozan
Cihazım
Poco F2 Pro
Konular
15
Otomatik başlatma şu aslında, sen bi uygulamaya girdikçe o uygulama kendini çalıştırır ama uzun süre girmezsen bi şekilde kendini pasive eder. bu seçeneği açarak arka planda çalıştırılması sağlanır. örneğin ben bunu telefona indirdiğin gesture ve aod uygulamalarında kullanıyorum. bu seçeneği açmazsam bi zaman sonra bu uygulamalar çalışmıyor. bi şekilde kendini pasive ediyor. bu seçeneği açarak bu uygulamaların kendini pasive etmesinin önüne geçiyorum. normal bi şekilde her gün giriş yaptıgın insta, face, whatsap gibi uygulamalarda açmana gerek yok açarsan bosuna pilden yer. her zaman girmediğin, ama çalışmasını istediğin uygulamalarda bu ayarı açmalısın.

Oyla:

vefa272700

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaşar
Cihazım
Redmi note 9 pr
Meslek
Öğrenci
Konular
8
Otomatik başlatma şu aslında, sen bi uygulamaya girdikçe o uygulama kendini çalıştırır ama uzun süre girmezsen bi şekilde kendini pasive eder. bu seçeneği açarak arka planda çalıştırılması sağlanır. örneğin ben bunu telefona indirdiğin gesture ve aod uygulamalarında kullanıyorum. bu seçeneği açmazsam bi zaman sonra bu uygulamalar çalışmıyor. bi şekilde kendini pasive ediyor. bu seçeneği açarak bu uygulamaların kendini pasive etmesinin önüne geçiyorum. normal bi şekilde her gün giriş yaptıgın insta, face, whatsap gibi uygulamalarda açmana gerek yok açarsan bosuna pilden yer. her zaman girmediğin, ama çalışmasını istediğin uygulamalarda bu ayarı açmalısın.
Gayet iyi bir cevap clap~~clap~~

Oyla:

OGSKY

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Lavender & 9S
Konular
8
Uygulama sürekli açık olursa, servisler sürekli bağlı kalırsa bildirim gelir bunda zaten sıkıntı yok. Uygulamayı zorla durdurup denerseniz gelmediğini görürsünüz , servisler kapatılacağı için ve uygulama başlatma da kapalı kalacağı için gelmeyecektir.
Bende uzun yıllardır sadece aktif olarak kullandığım whatsapp,telegram,instgrm,twitter ve mail haricinde hepsini kapatırım.

Oyla:
Üst Alt