Sohbet Sağlık için Aloe Vera bitkisi !?!

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91
merhaba
son 5-6 yıldır halk içinde Gül Hastalığı ama Rosesea isimli yüzümde kızarma ve cilt altında iltihab torbaları oluşturup ağrı - sızı yapan bir dert ile muzdarip idim. Maalesef cilt dr larının klasik verdikleri ilaçlar etki etmediği gibi antibiyotikler - perhizler hiç bir işe yaramıyor. Hastalık ayda bir şekilde aşırı artması ve 10 gün gibi bir zamanda aşırı etkisini gösterip sonra yeniden sönmesi şeklinde devam ediyor bende. Tabiki bu dönemde ilaç vs de kullandığım için süre sonrasında sönüp yeniden çıkması da muhtemel ama verilen antibiyotik 3. günden sonra bende sarhoşluk ile bastığımı yürüdüğümü farketmiyeceğim bir nabız şeklinde bir etki yaptığı için sürekli kullanamıyordum.
maalesef ya bana denk gelmiyor uzmanlar yada cidden sorunlu bir hastalık. şükür; benden daha kötüleri de var.

neyse.
aloe vera bitkisi hakkındaduyumları alıp neteden baya yazı okuyup videolar seyrettim ve dünden beri jel i farklı karışımlar ile sürmüş olsam da, 24 saatlik sonuç........
ağrılar azaldı/kalmadı. yağlanma azaldı. cilt yüzeyinde iyileşme belirtileri başladı.

arkadaşım evindeki saksıdan kesip getirmiş idi. doğal olarak yaprakları ufak ve içindeki jel de çok az.
bu tür bir uygulama için enaz 3 yıllık ve dolgun etli yaprakları tercih etmeniz gerek. ama evinizde çok miktarda saksı ve eski dolgun yapraklar varsa onlarda olur diye düşünüyorum.

bitkinin kendi içinde çok fazla türevleri var. bu çiçek yaygın bilinen bir çiçek farklı yaprak ve boyutlarda. hepsinin faydası vardır ama etli kısmı fazla olanı tercih ediniz.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

ev ortamında çok rahatlık ile yetiştirilen.. çok su istemese de dolaylı güneş isteyen bir bitki. direk güneş temasında sorunlar yaşandığı söyleniyor. ama açık havada sanayi tip olarak yetiştirilen cinslerini de gördüm.

bitki hakkında çok fazla detay sitelerde var.

ben sadece jel alırken dikkat etmeniz gerekeni söyleyim.
yaprağı ortadan ikiye ayırdıkdan sonra jel kısmını alırken keskin bir bıçak kullanmayın. aksi halde sürekli yaprağı kesecek ve ufalanacak işiniz zorlaşacaktır. Hatta internetde şimşir/bambu bıçak/spatula satışı var onları kullanmanız iyi olur. devasa yapraklardan jel alırsanız da tahta bir spatula kullanmanız daha uygun.
yaprakları bitkiden aldıkdan sonra kesilen kısmına bir peçete - pamuk koyarak dik bir şekilde 1 saat bekletip bitkinin kendi sarı bir öz suyunun çıkmasını bekleyin. bazı cilterde bu sarı özsuyunun tahriş edici olabileceğini anlatıyorlar ama bilemiyorum.

yaprakların içindeki jeli almadan ufak parçalar halinde kesip blenderdan geçirenlerde var. ne tür fark oluyor bilemiyorum ama sanayi tip üretim yapan arkadaşlar firmaya sadece iç JEL kısmını gönderdiği için sonuçlarda farklı olabilir.

ama daha da önemlisi. günlük almanız daha uygun. 1-2 hafta buzdolabında veya kışa girdiğimiz için soğuk bir oda ortamında da saklayabilirsiniz ama günlük yetecek kadarı almanız önerilir.
Jeli aldıkdan sonra mutlaka ezmeniz ve tüm suyu çıkartmanız gerek. eğer çok alacaksanız blender gibi bir cihazda çırpabilirsiniz. benim elimde o kadar miktar olmadığı için mini tel çırpıcı ile ezmeye çalışıyorum. tamamen pütürsüz yapabiliyorsanız içine "badem yağı - ginseng - zencefil" (toz olarak çok fazla eklemeyin) ekleyerek zenginleştirebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı kullanan olsa da saf zeytin yağı daha da etkili olabilir. cildin derin kısmına işleyebilmesi için. bu macunu 1-2 saat bekletmeniz şahsen iyi olur. tozlardaki etkin madde jel ile karışabilmesi için. bekletme anında buz dolabına koymayın. Yüzünüze bu işlemi uygularken de 20 enfazla 30dak bekletip yıkayın. sadece jel uygulayabilirsiniz. tahminimce onun için süre yok. zencefil-zerdeçal-ginseng-tarçın gibi baharatlar çok uzun süre cilt ile temas edince yanma yapabiliyor.

bu bitki yenerek de kabızlık - sindirimde faydası olduğu söyleniyor olsada şuan önceliğim rosesea olduğu için o kısmı test edecek miktarda bitki yaprağım yok. arkadaşın getirdiklerinden kalanlarıda az önce btirdim. çoğunda zaten jel yok denecek kadar idi. ve keskin bıçak ile almaya çalıştığım için bazı yaprakları da telef ettim. acemilik zor iş....

kısacası bu bitki çok faydalı ve her yerde kolaylıkla bulunuyor.
hatta bir çok bilindik sitede devasa yaprak satışı veya ev tipi ufak boyutlarının da satışları var. sadece JEL olarak satışı yapanlarda var.
size hangisi uygun ise deneyebilirsiniz.

ergenlik sivilce veya yüz cilt lekeleri olabiliyor. onlarda deneme uygulaması yapabilirsiniz. Bu bitkinin özsuyunun o tür sorunlarda yan etkisinin olacağını düşünmüyorum ama.... SAF BAL yediğinde zehirlenen arkadaşım olduğu için her insanın bünyesinde farklı etki de yapabilir. egzema vb rahatsızlıklarda jel almak için uğraşmadan yaprağı 2 ye ayırıp jeli direk ciilde sürerek de uygulayabilirsiniz ama lütfen ihtiyaçdan fazlasını telef etmeyin. ufak parçalarda kesip bu tür uygulamaları deneyin. bitki deyip geçmeyin. sonuçda o da bir can. şifalı etkisi olmasa bile ben çocukken çok fazla kaktüs çeşidim olduğundan seyretmesi ayrı güzel,, yetiştirmesi ayrı güzeldir.

ne yaparsanız yapın, ihtiyaçdan fazlasını telef - israf etmeyiniz.

Söylemeyi unutmuşum...
Yüze ister sade ister baharat ile uygularken.. tercihen sıcak su ile yüzünüzü yıkayın veya buhar banyosu ile gözenekleri açarak uygulama yaparsanız daha hızlı cild altına geçişi olacaktır. Banyo sonrası da olur ama günde 2-3 uygulama yapacaksanız her seferinde banyo yapmanız zor dabiki..... yüzünüzü de mümkün mertebe bol köpüklü nemlendirici sabun ile yıkayın. parmak veya varsa da tırnaklarınız ile yüz derinizi tahriş etmeden yüzeyde oluşan partikülleri alacak şekilde - yumuşak bir sünger gibi birşey ile yüzeyde olabilen deri - kirleri aldıkdan sonra iyice kurulayıp sonrasında macun veya jeli sürün.

baharat çaylarınızı eksik etmeyin

şifalı - sağlıklı - huzurlu ömür dileği ile.....

Son düzenleme:

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8