Rehber Rootsuz Google Camera

bijumitsuki

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mitsuki
Cihazım
Mi Max 2
Konular
3
Facebook'taki Xiaomi Türkiye grubunda gördüğüm ve sizinle de paylaşmak istediğim bir konu. Şuan bu yöntemle Mi Max 2 cihazım da sorunsuz bir şekilde Google Camera'yı kullanıyorum. Post sahibi Osman Ayman hocama teşekkür ediyor ve metni aynen paylaşıyorum sizinle.

Merhaba arkadaşlar... Çok araştırmama rağmen telefonumuza root atmadan "Google Camera nasıl yüklenir?" sorusunun adamakıllı cevabını bulamamıştım... Hatta 1-2 denemede başarılı olamamış, başka bir linkteki yöntem yüzünden telefonum bootloader kilidi kapalı olarak formatlanmış, fotoğraf ve önemli dokümanlarım gibi tüm verilerimi kaybetmiştim... Sonra hangi romu yüklemeliyim diye araştırdım ve MIUI Pro Rom yükledim... Onda camera2api'nin zaten açık olduğu yazıyordu ama öyle bir şey olmadığını gördüm... Önce MIUI Pro Rom üzerinde denedim ve sonuç aldım... Sonra tekrar Global Beta roma geri dönüp onda denedim ve onda da root atmadan olumlu sonuç aldım... Bunu sizlerle paylaşmak istedim... Size aşağıda da kaynağını gösterceğim linkten nasıl yükleneceğini adım adım anlatacağım... "ÖNCELİKLE TÜM SORUMLULUĞUN SİZE AİT OLDUĞUNU BELİRTMEK İSTERİM..." Lafı fazla uzattım, helal edin...

Öncelikle;
-Telefonunuzun bootloader kilidi açık olmalıdır...
-Telefonunuz için uygun TWRP dosyası indirilmiş olmalıdır... ( )
-PC'nizde adb ve bileşenleri yüklü olmalıdır...

Gelelim yükleme işine;

Adım - 1:

Telefonumuzu PC'ye takıyoruz ve çıkan USB seçeneklerinden "Dosya Transferi"ni seçiyoruz...

Adım - 2:

Telefonunuzun "Geliştirici Seçenekleri"nden "USB Hata Ayıklama"yı açıyoruz...

Adım - 3:

PC'mize kurmuş olduğumuz "adb" klasörüne geliyoruz, klavyeden shift tuşuna basılı tutup mouse ile sağa tıklıyoruz "PowerShell Penceresini Buradan Açın" seçeneğini seçiyoruz...

Adım - 4:

Açılan komut penceresinden önce " adb devices " yazıyoruz sonra da " adb reboot bootloader " komutunu girip telefonu fastboot moduna alıyoruz...

Adım - 5:

"adb" klasörü içerisine attığımız "twrp.img" dosyasını, dilerseniz önce " fastboot flash recovery twrp.img " komutu ile kuruyoruz... (Kaynak sitede direk twrp ile boot edin diyor, ben onu diğer adıma yazdım... Size kalmış...)

Adım - 6:

" fastboot boot twrp.img " komutu ile twrp'den boot ediyoruz ve twrp ekranı açılıyor... Burada desen girip, çıkan sayfada "Swipe to Allow Modification" yapmadan "Keep Read Only" butonuna basıyoruz...

Adım - 7:

Şimdi tekrar " adb devices " komutunu girip enter diyoruz...

Adım - 8:

Şimdi geldik en civcivli kısma... Bu adımda " adb shell " komutunu girip enter tuşuna basıyoruz ve "camera2api"nin kapısını çalıyoruz...

Adım - 9:

Önce " setprop persist.camera.HAL3.enabled 1 " komutunu girip enterlıyoruz...

Adım - 10:

" exit " komutunu verip çıkıyoruz...

Adım - 11:

" adb reboot " komutunu verip telefonu yeniden başlatıyoruz....

Ve sonuç:

Telefonumuza twrp kurmadan ve root atmadan camera2api'yi aktifleştirmiş oluyoruz... Marketten "Manual Camera Compatibility" programını indirip kontrol edebilirsiniz...

Uygun Google Camera programı için deneme yanılma yöntemlerini kullanabilirsiniz... ( )

Telefonum Mi6 ve ekran görüntüsünden de görüleceği üzere MIUI 10 yüklü...

Ben şunu kullanıyorum şu an için:
( )

Hadi kolay gelsin...
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir
;)

Kaynak:

Üst Alt