Soru Rootlu telefonlarda güvenlik

Turtalya

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet ÇELİK
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
5
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global stabil 10.4.1
Telefon Modeli
Mi 6
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba arkadaşlar. Hepimizin bildiği gibi rootlu telefonlarda güvenliğimiz biraz tehlikeye girmiş oluyor ve bu tehlikeleri önlemek için yapabileceğimiz yöntemler var. (firewall, izin denetlemeleri vb.) Sizlere sorum rootlu bir telefonda güvenliğimizi nasıl sağlarız? Mesela dün viper4android fx yükledim tam erişim izni istemişti. Telefonumda bankacılık işlemleri de kullanıyorum zarar görmemek için ne yapmalıyım?

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Rootlu cihazlarda güvenlik kaygısını taşıyanlar, Rootsuz cihazda herşeyi güvende olduğunu sanıyorsa büyük yanılgı içindeler.. Günümüz teknolojisinde hiçbir şey güvende değil.

Oyla:

assalat

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Assalat
Cihazım
Mi 8 Lite
Meslek
Öğretmen
Konular
23
başlıktaki cehalete hayretle bakıyorum. beğeniler de havada uçuşuyor mübarek. güvenlik açığına endişe etmeyi paranoyaklık olarak göreni mi dersin, asla sorun olmayacak diyeni mi, hurafe olduğunu iddia edeni mi? ne ararsan var. kişisel olarak kimseye değil lafım ama bu kafa yüzünden bir adım ileri gidemiyoruz milletçe. bunun adı cahil cesaretidir.

muhtemelen kaybedecek çok değerli bir şeyiniz olmadığı için bu cesareti gösteriyorsunuz ama yine de root yetkisinin tam olarak karşılığını anlayabilmeniz için şu örneği yorumumun altına iliştireyim:
biraz birikimin var, kasaya koyuyorsun ve kasanın anahtarını da tanımadığın bir adama veriyorsun. bu adam da insaflı ya, seni soymuyor. dolayısıyla sen de paranın güvende olduğuna inanıyorsun. asla soyulmayacağına da çok eminsin. sağlıklı insan düşüncesi değil bu.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Rootlu cihazlarda güvenlik kaygısını taşıyanlar, Rootsuz cihazda herşeyi güvende olduğunu sanıyorsa büyük yanılgı içindeler.. Günümüz teknolojisinde hiçbir şey güvende değil.
bu yoruma katılıyorum fakat böyle bir durumda da en azından anahtarı verdiğiniz kişiyi tanıyor olursunuz. muhatabınız belli olur hiç değilse.

Oyla:

udomedya

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ulaş DOĞAN
Cihazım
POCO F2 PRO
Meslek
GRAFİK TASARIM
Konular
1
rootlu telefonda bankacılık uygulamarı sorunsuz çalışıyor değilmi.yani rootlu yada rootsuz bankacılık uygulamalarında sorun olmuyor

Oyla:

kacaksevgilim

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Poco F4 pro
Konular
21
Cihazı rootlayınca "gelene genç" denmiyor. Yetkileri vermeniz gerekiyor öncelikle. Yetkileri kapatabiliyorsunzu falan.
Verseniz dahi arka planda ne olup bittiğini görebiliyorsunuz.
Aksine yararlıdır , sistem uygulamalarının bir haltlar karıştırıp karıştırmadığını görebiliyorsunuz. Unutmayın ki bir telefon firması boot kilidini sürekli kapalı tutup açılmasına ve root için izin vermiyorsa , arka planda kesinlikle birşeyler karıştırıyor demektir.

android kitkat sürümüne kadar root zaten dahili geliyordu . Geliştirici seçeneklerinden açılıyordu hatta miui'de güvenlik uygulaması üzerinde bulunuyordu root.
burdan root yetkisini açıp kapatabiliyorduk.

Oyla:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Bir katkı da ben yapayım. Zengin kişiler "Custom ROM" ve "Magisk" gibi şeyleri genellikle bilmez veya bunlarla uğraşmazlar. Onların böyle sorunları yoktur ve alacakları telefon da bellidir. Bilmem anlatabildim mi? :D

Diğer yandan mobil bankacılık uygulamalarının "Root" hususundaki güvenlik uyarılarını gönül rahatlığıyla göz ardı edebilen bir kişi ya gerçekten ne yaptığını bilen üst düzey kullanıcıdır ya da ne yaptığı hakkında hiçbir fikri olmayan bilinçsiz kullanıcı. Orta tabaka güvenlik endişesi taşımaya devam eder.

Oyla:

MamiMustiSaydam1903

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M.Mustafa
Cihazım
Poco F5 Pro, MI
Meslek
Grafiker
Konular
24
ziraat bankasından az önce beni aradılar magisk den rootlu EvoX romu yüklü telefona biraz endişe duydum da yüklediğim yazılımlara da güveniyorum şöyle ki super user yetkisi olan programlara baktım yani önemli datamı çalacak uygulama göremiyorum.

bankadan telefonu formatlayın bizi bir daha arayın dediler formatladım diye bilgi istediler yani garibime gitti ;)

Oyla:

afaruky

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Afaruk
Cihazım
Nexus 5
Konular
6
Magisk kullanın, alakasız bir uygulama yetki isterse vermeyin. Zaten bankalardan rootu gizlemek için mecburen magisk'te denylist kullanacaksınız.
Ben tehlike olarak modlu uygulamaları ve bootloader kilidinin olmamasından dolayı telefonu kaybetmek durumunda başkasının recoveryden dosyalara erişmesi olarak görüyorum. Yoksa ne crypto'dan, ne de banka uygulamalarından para kaptırmadım 10 senedir rootlu android kullanmama rağmen.

Oyla:
Üst Alt