Soru Rootlu telefonlarda güvenlik

Turtalya

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet ÇELİK
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
5
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global stabil 10.4.1
Telefon Modeli
Mi 6
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba arkadaşlar. Hepimizin bildiği gibi rootlu telefonlarda güvenliğimiz biraz tehlikeye girmiş oluyor ve bu tehlikeleri önlemek için yapabileceğimiz yöntemler var. (firewall, izin denetlemeleri vb.) Sizlere sorum rootlu bir telefonda güvenliğimizi nasıl sağlarız? Mesela dün viper4android fx yükledim tam erişim izni istemişti. Telefonumda bankacılık işlemleri de kullanıyorum zarar görmemek için ne yapmalıyım?

assalat

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Assalat
Cihazım
Mi 8 Lite
Meslek
Öğretmen
Konular
23
Root kullanmamalısın. Zaten root yetkisi isteyen uygulamaların amacı kök dizinlere erişmek. Bu izinleri vermedikten sonra uygulama işe yaramayacaktır. Hal böyleyken ya uygulamadan ya da roottan vazgeçmelisin.

Oyla:

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
38
Merhaba arkadaşlar. Hepimizin bildiği gibi rootlu telefonlarda güvenliğimiz biraz tehlikeye girmiş oluyor ve bu tehlikeleri önlemek için yapabileceğimiz yöntemler var. (firewall, izin denetlemeleri vb.) Sizlere sorum rootlu bir telefonda güvenliğimizi nasıl sağlarız? Mesela dün viper4android fx yükledim tam erişim izni istemişti. Telefonumda bankacılık işlemleri de kullanıyorum zarar görmemek için ne yapmalıyım?
Cihazım uzun zamandır rootlu olmasına rağmen vakıfbank ve ziraat bankası uygulamalarını sıkça kullanıyorum. Bir sıkıntı yaşamadığım gibi yaşayana da rastlamadım.
Millet olarak iyice paranoyak olduk. Hurafelere kulak asmayın.
Siz hiç root yüzünden banka hesabı patlatılan birini duydunuz mu? Şahsen ben duymadım.

Oyla:

Turtalya

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet ÇELİK
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
5
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Cihazım uzun zamandır rootlu olmasına rağmen vakıfbank ve ziraat bankası uygulamalarını sıkça kullanıyorum. Bir sıkıntı yaşamadığım gibi yaşayana da rastlamadım.
Millet olarak iyice paranoyak olduk. Hurafelere kulak asmayın.
Siz hiç root yüzünden banka hesabı patlatılan birini duydunuz mu? Şahsen ben duymadım.
Haklısınız aslında bende hiç duymamıştım bugün biraz araştırayım dedim araştırdıkça paranoyaklaşmaya paşladım :) şöyle bir gönderiyi denk geldim sizde inceleyin isterseniz.
Tabi gönderiyi paylaşan kişi de emin değil ama alabileceğimiz önlemler varsa değerli bilgilerinize faydalanmak istedim :)

Oyla:

bseeek

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir Efe
Cihazım
Mi MAX 2
Konular
16
Ustam eğer root kullanıyorsanız magiskten "Shell ve Kabuk"un yetkisini kapatın. USB Hata ayıklamayı ihtiyacınız olmadığı sürece hep kapalı tutun. Ve opensource olmayan hiçbir uygulamaya root yetkisi vermeyin. Ekstradan eğer rootlu telefon kullanıyosanız mutlaka dosya dizinini şifrelemeli kullanın(magiskte ve twrpde bu seçenek var).
Dosya dizini şifrelenmemiş cihaz kullanmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum aksi halde direk tüm bilgilerinizi 5dk da alabilirler.

Oyla:

serkan_esk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Sagit
Konular
9
Android kullandigimdan beri telefonum rootlu. 4 tane bankanin mobil uygulamasi da yuklu. Simdiye kadar hic bi sorun olmadi. Biraz dikkatli olmak gerekiyor tabi. Sonucta root varsa olmayacak bisey degil. Tam guvenlik icin root kaldirilip bootloader kilitlenmeli. Tercih kullanicinin

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

arruna

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
Poco X3 Pro
Meslek
Kamu
Konular
10
2011'den beri rootlu cihaz kullanıyorum, tek sorun yaşamadım. Hiçbir zamanda sorun olmayacak. En son la liga yayın haklarına sahip medya kaçak yayın yapanları takip amacıyla lisanslı uygulamasının içine ortam dinleme modu yerleştirmişti ve cihazların rootlu olması da gerekmiyordu. Çok kafanıza takmayın, hiçbir zaman hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Banka işlemleri yüksek güvenlikli sizin telinize mesaj gelmeden işlem yapma şansı da yok kimsenin. Yani çooook uzun zaman sonra olur mu olabilir ama şimdi öyle bir güvenlik endişesi yaratacak durum söz konusu değil.

Oyla:

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
38
Haklısınız aslında bende hiç duymamıştım bugün biraz araştırayım dedim araştırdıkça paranoyaklaşmaya paşladım :) şöyle bir gönderiyi denk geldim sizde inceleyin isterseniz.
Tabi gönderiyi paylaşan kişi de emin değil ama alabileceğimiz önlemler varsa değerli bilgilerinize faydalanmak istedim :)
Kusura bakmayın ama orada sanki işkembeden sallama bir durum söz konusu. Eğer siz sistem dosyalarını değiştirmeyen root uygulamaları kullanırsanız bir sıkıntı olmaz.
Benim için root demek sistemden tam verim alabilmek demektir.

Oyla:

Turtalya

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet ÇELİK
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
5
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok teşekkür ediyorum hepinize, endişelerimi giderdiniz. Sağ olun var olun. İyiki varsınız:)

Oyla:

turkiyem71

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Halil
Cihazım
mi 9
Konular
1
Dosya dizini nasıl şifreleniyor acaba?
Ustam eğer root kullanıyorsanız magiskten "Shell ve Kabuk"un yetkisini kapatın. USB Hata ayıklamayı ihtiyacınız olmadığı sürece hep kapalı tutun. Ve opensource olmayan hiçbir uygulamaya root yetkisi vermeyin. Ekstradan eğer rootlu telefon kullanıyosanız mutlaka dosya dizinini şifrelemeli kullanın(magiskte ve twrpde bu seçenek var).
Dosya dizini şifrelenmemiş cihaz kullanmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum aksi halde direk tüm bilgilerinizi 5dk da alabilirler.
Dosya dizini nasıl şifreleniyor acaba?

Oyla:
Üst Alt