Yardım Rootlama ve IMEI

johnC0NN0R

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
.
Cihazım
.
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Stock ROM (MIUI 13.0.4.0, Android 12 SKQ1.210908.001)
Telefon Modeli
TOCO
Bootloader Kilidi
Açık
Arkadaşlar merhaba. Annem 1-1,5 yıl önce bana hediye olarak bu telefonu almış sürpriz olarak. Ancak; şerefsiz telefoncu kaçak telefonu kakalamış. Benimde bu telefonu kullanmam gerekiyor çünkü; ekonomik durumum başka telefon almaya el vermiyor. Zaten ben akıllı telefonları çok seven bir insan değilim. Hesap Makinesi, Not Defteri, WhatsApp, Navigasyon, Müzik, Video ve Telefon haricinde kullanmıyorum. Özellikle WhatsApp ve Google Maps benim için şart diğerleri feda edilebilir. Bu yüzden telefondan Bloatware uygulamaları "adb shell" ile kaldırdım. Google'ınkiler problem değildi de, Xiaomi'ninkiler Allah'ın belasıydı. Kendi telefonumda video izlemek için reklam izliyordum, saçmalığın daniskası.

Benim baya kallavi bir "hosts" dosyam var bilgisayarımda. İstemediğim bazı şeyleri engellemek için kullanıyorum. Ancak; adb shell ile hosts dosyasını telefonuma "push" edemiyorum çünkü; telefonum "root"lu değil. Ben de geçici olarak telefonumu rootlayıp; hosts dosyasını değiştirip, ardından yine "unroot" etmek istiyorum. "bootloader" kilidi açık görünüyor, öuhtemelen IMEI çakmak için açmışlardır çünkü; telefonu ilk aldığımda alışkanlık olarak fabrika ayarlarına geri döndürdüm. Bir de ne göreyim IMEI silinmiş. Onu denedim bunu denedim olmadı, sonra internetten araştırdım ve telefonumun kaçak olduğunu öğrendim. Götürdüm telefoncuya, IMEI attı. Telefonumu fabrika ayarlarına bile sıfırlayamıyorum IMEI'm silinecek diye. Ne Allah'ın belası bir telefondur bu ya. Eski telefonum Samsung Galaxy S7'nin gözünü seveyim.

Neyse dostlar, sözün özü ben doğru düzgün bir şekilde tekefonu "brick" etmeden ve IMEI'sini silmeden rootumu yapayım, hosts dosyasını değiştireyim, sonra unroot yapıp devam edeyim istiyorum. Her ne kadar bir çok şey okumuş olsam da internette, emin olamadığım için şahsen sormak istedim.

Bir de telefonun root'la erişilebilen bölümüne ("system" klasörü sanırım), "malware" bulaşıp bulaşmadığını nasıl kontrol edebilirim? Bulaşırsa nasıl temizleyebilirim?

Asla kaçakçılık gibi birşeyi desteklemiyorum, böyle bir şeyi de asla hoşgörmem çünkü; devletten-milletten para çalmışım gibi hissediyorum ve bu durum başıma da ilk defa geldi açıkçası. Telefoncu, annemi keklemiş işte (Bu yüzden sürprizlerden hoşlanmıyorum). Başka telefon kullanma durumum da yok. Lütfen kusuruma bakmayın, çok teşekkür ederim, iyi akşamlar.

johnC0NN0R

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
.
Cihazım
.
Konular
1
Ya çok özür dilerim tam olarak anladığımdan emin değilim, cihazınızın "kendi recovery imajı" derken "stock rom"lardan mı bahsediyorsunuz? Kafam daha da karıştı. Ya bu işler Samsung'da daha kolaydı
😕

Oyla:

kasimtmc

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
kasim
Cihazım
Redmi Note9 Pro
Meslek
Öğretmen
Konular
25
Ya çok özür dilerim tam olarak anladığımdan emin değilim, cihazınızın "kendi recovery imajı" derken "stock rom"lardan mı bahsediyorsunuz? Kafam daha da karıştı. Ya bu işler Samsung'da daha kolaydı
😕
Evet indirdiğiniz stock rom içinden recovery.img'yi alın ve elinizde bulunsun. Herhangi bir istenmedik durumda flaslarsınız. Gerisi için ise durum oldukça basit: bl kilidini aç, bir custom recovery flaşla, root için magisk flaşla... Size tüm yapmanız gerekeni adım adım önceki mesajımda anlatmışım kafa karışacak pek bir durum yok.

Oyla:

johnC0NN0R

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
.
Cihazım
.
Konular
1
Neyse ben vazgeçtim, TWRP'nin zaten "official" sürümü yok benim telefonum için. "Unofficial" sürümlerini kim yaptı, içerisine art niyetli kodlar kattı mı katmadı mı bilemem. Ayrıca; telefonum için doğru düzgün custom ROM'da yok ("crDroid" hariç. Ki o da eski sürümü) sanki telefonum üvey evlatmış gibi. Elden birşey gelmez. Sırf bu konuyu açmak için sahte bir mail ile abone olmuştum. Profilimdeki isim-soyisim de uydurmadır bu arada.

Oyla:

kasimtmc

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
kasim
Cihazım
Redmi Note9 Pro
Meslek
Öğretmen
Konular
25
Neyse ben vazgeçtim, TWRP'nin zaten "official" sürümü yok benim telefonum için. "Unofficial" sürümlerini kim yaptı, içerisine art niyetli kodlar kattı mı katmadı mı bilemem. Ayrıca; telefonum için doğru düzgün custom ROM'da yok ("crDroid" hariç. Ki o da eski sürümü) sanki telefonum üvey evlatmış gibi. Elden birşey gelmez. Sırf bu konuyu açmak için sahte bir mail ile abone olmuştum. Profilimdeki isim-soyisim de uydurmadır bu arada.
Niye gerek duydunuz ki böyle bir şeye hahahaajaj

Oyla:
Üst Alt