Yardım Restart atınca şarj %30 azaldı.

Yusufblr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yusuf
Cihazım
Begonia
Meslek
Öğrenci
Konular
47
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
12.5.4
Telefon Modeli
Redmi Note 8 Pro 6/128
Bootloader Kilidi
Açık
Arkadaşlar annemin telefonuna IMEI atmıştık twrp var mı diye kontrol edeyim derken MIUI recovery çıktı ben de reboot system dedim cihazı açtım şarj 15'de düşmüştü. Bunun pile etkisi olur mu kalibre etmem gerekli mi çünkü şarj aslında 45. Bir de bu neden oluyor daha önce de olmuştu.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

radeongt

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Xiaomi
Meslek
Öğrenci
Konular
37
Fiziksel kalibrasyon nasıl oluyor?
telefonun şarjını 0 yaptım ve açmaya çalıştım taa ki ekran hiç açılmayana kadar denedim bu işlemle bataryanın içini boşaltıyoruz sonra kapalı bir şekilde 100e kadar şarj ettim ve 100 deyken 1 saa tbekledm düzeldi

Oyla:

Yusufblr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yusuf
Cihazım
Begonia
Meslek
Öğrenci
Konular
47
telefonun şarjını 0 yaptım ve açmaya çalıştım taa ki ekran hiç açılmayana kadar denedim bu işlemle bataryanın içini boşaltıyoruz sonra kapalı bir şekilde 100e kadar şarj ettim ve 100 deyken 1 saa tbekledm düzeldi
Kapalı iken açınca bir pil simgesi çıkıyor, sürekli onu açacağım, pil ona da yetmeyince hiç açılmayacak ve şarj edeceğim, doğru anladım değil mi. Çok mantıklı. Deneyeceğim.

Oyla:

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Fiziksel kalibrasyon nasıl oluyor?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

İlginç bir durum, şarj 100 oldu, değer 2800 mAh.
1 yılda 1700 mAh kayıp çok fazla. Ekran süresinin hiç değişmemesi de ayrı tuhaf.
Bir de 8 Pro'da en yüksek ekran süresi alan hep ben oluyordum arkadaşlar arasında. 🤔
Bahsi geçen değer pilinize giren akım ile ölçülüyor, hata payı fazla olamaz. Yavaş yavaş düştüğü için fark etmemiş olabilirsiniz.

Ayrıca fiziksel kalibrasyon olayına gelirsek, telefonun şarjını tamamen bitirip sonra %100 olana kadar kapalı şarjda kalıp öyle birkaç adımdan oluşan, bilimsel olarak geçerliliği olmayan bir işlem. Google da bunun gereksiz olduğunu söyledi hatta. Plasebo etkisi denebilir bu duruma, ben bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Zaten o kalibre edilmesinde ki amaç olan pil dolum girdisinin sıfırlanması ise bu cihazı her açıp kapattığınızda zaten sıfırlanıyor. O yüzden de zaten böyle bir durumla karşılaştınız. Bu girdi sifirlandi ve pil ölçümü yapıldı

Oyla:

radeongt

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Xiaomi
Meslek
Öğrenci
Konular
37
Kapalı iken açınca bir pil simgesi çıkıyor, sürekli onu açacağım, pil ona da yetmeyince hiç açılmayacak ve şarj edeceğim, doğru anladım değil mi. Çok mantıklı. Deneyeceğim.
evet hocam aynen böyle

Bahsi geçen değer pilinize giren akım ile ölçülüyor, hata payı fazla olamaz. Yavaş yavaş düştüğü için fark etmemiş olabilirsiniz.

Ayrıca fiziksel kalibrasyon olayına gelirsek, telefonun şarjını tamamen bitirip sonra %100 olana kadar kapalı şarjda kalıp öyle birkaç adımdan oluşan, bilimsel olarak geçerliliği olmayan bir işlem. Google da bunun gereksiz olduğunu söyledi hatta. Plasebo etkisi denebilir bu duruma, ben bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Zaten o kalibre edilmesinde ki amaç olan pil dolum girdisinin sıfırlanması ise bu cihazı her açıp kapattığınızda zaten sıfırlanıyor. O yüzden de zaten böyle bir durumla karşılaştınız. Bu girdi sifirlandi ve pil ölçümü yapıldı
valla hocam google her zaman doğru söylemiyor. işlemi redmi note 5 pro cihazımda redmi note 6 pro cihazımda deneyip söylüyorum arkadaş denesin. yeniden başlatınca şarj düşmesi olmayacaktır.

Oyla:

Yusufblr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yusuf
Cihazım
Begonia
Meslek
Öğrenci
Konular
47
evet hocam aynen böyle

valla hocam google her zaman doğru söylemiyor. işlemi redmi note 5 pro cihazımda redmi note 6 pro cihazımda deneyip söylüyorum arkadaş denesin. yeniden başlatınca şarj düşmesi olmayacaktır.
Ya zaten her gün MIUI recovery'e girmiyor kullanan kişi ama böyle bir şey olması tuhaf. Neyse bir deneyeyim inşallah unutmazam dönüt atarım.

Oyla:

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
evet hocam aynen böyle

Bu durum biraz şehir efsanesi aslında, bilimsel olarak pek bir saglam kanıtı yok. Büyük ölçüde plasebo etkisi. Aslında eskiden kalma bir alışkanlık, zamanında cihazlar nikel pil kullanırken böyle işlemler iş yapıyordu ancak günümüzde cihazlar Lion piller kullanıyor, bunlar akıllı piller ve bu işlemlere ihtiyacı yok, nikel pillerin aksine.

Yani Lion bataryalar böyle bir kalibrasyon yapmanın ne bilimsel ne yazılımsal bir karsiligi yok. Batarya kalibrasyonu denilen şey şarj logunun sıfırlanması, cihazın batarya kapasitesini tekrardan olcmesi demek. Cihaz zaten yeniden başlatıldığında bu log sıfırlanıyor, bu yüzden arkadaşın şarjında değişiklik olmuş zaten. Yaptığınız işlemler cihazı tam şarj edip logu yeniden oluşturuyor ancak bu cihaz yeniden baslatinca zaten bu logu otomatik sifirliyor.

Bir de şu var, kalibre etmek için cihaza hiç dokunmuyorsunuz. Şarj olurken kullanmıyorsunuz bu da baataryanin daha sağlıklı dolmasını sağlıyor. Normalde de böyle ancak insanlar.sarj olurken de cihazı eline aldığı için şarj hücrelerinin sağlığı da pek iyi olmuyor çünkü bu hücreler ısındıkça hareketleniyor hareketlendikce de daha fazla yer kaplıyor, cihaz bunu sanki batarya daha fazla şarj olmuş olarak algılıyor ve aslında dolmamış şarjı dolmuş olarak algılıyor bu yüzden şarjda kullanmak önerilmiyor. Çünkü şarjda oynadıkça cihaz ısınır, ısındıkça bu hücrelerin hareketi artar. İlk kalibre etme(!) İşleminde de şarj performansının daha iyi olmasının sebebi de.bu zaten, zaten cihaza dokunmazsaniz aynı sağlıkta şarjı kendisi yapıyor.

Arkadaşlar elinizde ki cihazların ismi uygulama, oyun açabildiği için akıllı telefon değil;.bu tarz işlemleri yapma yetisi olduğu için akıllı telefon. Bu tarz eski nesil işlemlere fazla inanmayın :)

Oyla:

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Ayrıca şunu da ekleyeyim, cihazın şarjının birden düşmesinin sebebi, sağlıksız şarj olmuş olması muhtemeldir. Cihaz yeniden başlayınca da loglar sifirlandigi için asıl mevcut şarj miktarına dönüş olmuş.

Oyla:

Yusufblr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yusuf
Cihazım
Begonia
Meslek
Öğrenci
Konular
47
Ayrıca şunu da ekleyeyim, cihazın şarjının birden düşmesinin sebebi, sağlıksız şarj olmuş olması muhtemeldir. Cihaz yeniden başlayınca da loglar sifirlandigi için asıl mevcut şarj miktarına dönüş olmuş.
Sağlıksız şarj olduğu kesin. Orijinal olmayan fakat 1. Sınıf şarj makinesi kullandım hep.

Oyla:
Üst Alt