Rehber Redmi Note 9 ROOT - AOSP ROM Yükleme Rehberi

theepicblade

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Çağan
Cihazım
Redmi Note 9
Konular
1
Merhaba :)

Bu kılavuz, sadece Xiaomi Redmi Note 9 (merlinx) içindir.

UYARILAR: Tüm verileriniz silineceği için yedek alınız.
Hatalı bir işlem sonucu cihazınıza gelebilecek herhangi bir zarardan ben veya MIUI Türkiye sorumlu değildir.

İlk önce, önyükleyicinin (bootloader) kilidini açalım.

Adım 1: Bir Mi Hesabı oluşturun (zaten varsa atlayın)

Adım 2: Ayarlara gidin, "Yapı numarası"na birkaç kez dokunarak Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirin.

Adım 3: Geliştirici Seçeneklerini bulun, ardından orada OEM Kilit Açma ve USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin.

Adım 4: "Mi kilit açma durumu"na gidin, ardından Wi-Fi'yi kapatıp Mobil veriyi etkinleştirin (etkinleştirme için şart.) ve bir kez "Hesap ve cihaz ekle"ye dokunun. Hesabınızı ve cihazınızı başarıyla eklerse geri dönün. (İşlem bitince mobil veriyi kapatabilirsiniz.)

Adım 5: Bir hafta beklemeniz gerekebilir, (Xiaomi'nin koyduğu "güvenlik önlemi" bu) bu nedenle lütfen temizleyici uygulamasını kullanmayın, cihazı sıfırlamayın ve SIM kartınızı çıkartmayın, aksi takdirde bunları yaparsanız zaman sayacı sıfırlanır!

Adım 6: Verilen süre dolduktan sonra, 'u bilgisayarınıza indirin, bir klasöre çıkartın

Adım 7: Cihazınızdaki tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olun, yaptıysanız USB kablosunu bilgisayarınıza bağlayın.

Adım 8: Mi Hesabınızda oturum açın. (Mi Unlock Tool'da oturum açın, cihazınızı şimdi kapatmayın çünkü oturum açmak için siz olduğunuzu SMS ile doğrulamanız gerekebilir)

Adım 9: Cihazınızı kapatın, ardından "FASTBOOT" metni görünene kadar ses kısma ve güç düğmelerine aynı anda basılı tutun.

Adım 10: Bilgisayarınıza bakıp cihazınızın listede olup olmadığını kontrol edin, varsa seçin.

Adım 11: Bu işlemi yapmak isteyip istemediğinizi soracak, onaylayın ve kilit açma işlemi başlayacak.

Adım 12: Hatasız tamamlanırsa başarılı demektir.

Adım 13: Cihazınızın MIUI'a girmesine izin verin kurulum ekranı gelince tekrar cihazı kapatın.

TWRP KURULUMU:

Adım 14: Üstte verilen zip dosyasını indirin, masaüstünüze çıkarın ve klasörü açın.

Adım 15: Telefonu tekrar fastboot modunda bilgisayara bağlayın. (Ses kısma ve güç düğmelerine birlikte basın)

Adım 16: TWRPflash1.bat'a sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Bir pencere açılıp hemen kaybolacak.

Adım 17: TWRPflash2.bat'a sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Yine bir pencere görünüp kaybolacak, bitince diğer adıma geçin.

Adım 18: Güç düğmesi + ses açma düğmesini kullanarak kurtarmaya (recovery'e) girin.

Tamamlandı! Şimdi recovery'i yüklediniz.

Şimdi 2 seçeneğiniz var:

• Adımlara devam edip AOSP yüklemek.
  • MIUI'da kalmak.

MIUI'da kalmak istiyorsanız TWRP'deki Advanced (Gelişmiş) sekmesine girip en alttaki Addons Page menüsünden Replace TWRP Fix'i seçip flashlayın. (Önemli, yoksa recovery silinir, MIUI Recovery geri gelir.) Flashlama işlemi bittikten sonra tekrar aynı menüye girip "Imei Backup" dosyasını da flashlayın, bu dosya IMEI yedeğinizi oluşturup .zip dosyası biçiminde cihaza kaydedecek, o dosyayı USB-OTG ya da kablo bağlayıp bilgisayarınıza, kısacası güvenli bir yere kaydetmenizi öneririm.

Ardından ana menüye gelip yükle kısmından Magisk flashlayıp, cihazı başlatın :)

Şimdi AOSP ROM kurma adımlarına geçelim.

Adım 19:
İstediğiniz ROM'u bu indirin.

Adım 20: ROM'un düzgün bir şekilde indirildiğinden emin olun.

Adım 21: Recovery'e girin, ve ilk çıkan ekrandaki dil seçeneklerinden Türkçe'yi seçip alttaki çubuğu kaydırın.

Adım 22: Eğer hala almadıysanız, IMEI Yedeği alın, gerçekten önemli çünkü bir şey olursa kolaylıkla geri getirebilmek için bu.

Adım 23: Silme kısmına gelip Önbellek, Dalvik Önbelleği ve Veri'yi silin. Ardından, Ana menüye geri gidip yükle kısmına gelin ve AOSP ROM'u seçip yükleyin.

Adım 24: İşlem bittikten sonra geri gidip Temizle menüsüne girin, sonra verileri biçimlendirin. (YES yazmanızı isteyecek.)

Adım 25: Ana menüye geri dönün, ROM'da Google uygulamaları mevcut değilse Yükle menüsüne girip GApps, root isterseniz Magisk'i de yükleyin, ardından sistemi yeniden başlatın.

İşlemler bu kadar, umarım işinize yaramıştır. :)

MetinCakir1017

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Metin
Cihazım
Mi 11 Lite
Konular
7
Ellerinize sağlık, bu kadar faydalı bir rehber acaba neden bu kadar az ilgi görmüş anlayamadım, teşekkür ederim.

MetinCakir1017

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Metin
Cihazım
Mi 11 Lite
Konular
7
AOSP rom kurulumu bittikten sonra tekrar TWRP menüsüne atıyor ve Install kısmına girdiğimde hiçbir dosyanın telefona kurulmadığını, yani işletim sisteminin kurulamadığını görüyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
AOSP rom kurulumu bittikten sonra tekrar TWRP menüsüne atıyor ve Install kısmına girdiğimde hiçbir dosyanın telefona kurulmadığını, yani işletim sisteminin kurulamadığını görüyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba?
install kısmında zaten bir klasör oluşmaaz o klasörler logoda yüklenirken cihaz açılırken oluşur başka rom deneyin " "

MetinCakir1017

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Metin
Cihazım
Mi 11 Lite
Konular
7
install kısmında zaten bir klasör oluşmaaz o klasörler logoda yüklenirken cihaz açılırken oluşur başka rom deneyin " "
3 farklı rom denedim fakat redmi ekranında kaldı tekrardan beni recovery ekranına attı.

MetinCakir1017

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Metin
Cihazım
Mi 11 Lite
Konular
7
kurmadan önce wipe system userdata dalvick vs yapıyormusun hocam
Yaptım, sorunu buldum romu kurarken hata veriyordu, sorun TWRP'de imiş. Farklı bir TWRP ile denedim şimdi rom kuruldu herhangi bir hata da almadım, benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar şu linkteki TWRP dosyasını kurarak çözebilirler sorunu ;

Ufak bir not : IMEI silindi, fakat önceden bu rehberde anlatıldığı gibi arkadaşın verdiği TWRP ile Flashable IMEI yedeği aldım, daha sonrasında ise başka bir TWRP yükledim yani eğer yapacaksanız öncelikle kesinlikle rehberdeki TWRP'yi kurup IMEI yedeğini alın.

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
Yaptım, sorunu buldum romu kurarken hata veriyordu, sorun TWRP'de imiş. Farklı bir TWRP ile denedim şimdi rom kuruldu herhangi bir hata da almadım, benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar şu linkteki TWRP dosyasını kurarak çözebilirler sorunu ;

belirtmiştim mtk cihazlardaki twrp olayı aynı calısıyor gibi olur bazen garip garip sorunlar cıkarır sd nin gözünü seveyim :)

MetinCakir1017

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Metin
Cihazım
Mi 11 Lite
Konular
7
belirtmiştim mtk cihazlardaki twrp olayı aynı calısıyor gibi olur bazen garip garip sorunlar cıkarır sd nin gözünü seveyim :)
Yine sorun çıkardı, tekrardan Redmi ekranından sonra TWRP'ye attı ve bu sefer TWRP ekranında takılı kaldı :D Farklı bir rom ile deneyeceğim tekrardan.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bu rom ile de olmaz ise, OrangeFox kurup öyle deneyeceğim bir de, olana kadar deneyeceğim eğer hiçbir türlü olmaz ise mecbur MiFlash ile orijinal rom atacağım.

MetinCakir1017

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Metin
Cihazım
Mi 11 Lite
Konular
7
OrangeFox açılmadı bile, MiFlash ile stok rom'a geri döneceğim maalesef.

Üst Alt