Soru Redmi Note 8 Pro Wifi Belası

gencaksoy

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
M.Akif
Cihazım
Mi5s
Konular
10
Bildiğiniz gibi Bluetooth bağlıysa internet hayli yavaşlıyordu bende bunun üzerine gidip en iyisinden 5ghz bir modem aldım fakat
redmi note 8 pro bu kadar güncel bir cihaz olmasına rağmen ne wpa-3 şifre destekliyor nede 5 ghz de 80 mhz
bildiğim kadarıyla bazı dosyalarda değişiklilik yaparak 72 mbps olan 2.4 ghz hızını 150 yapabilen var sorum şu aynı işlem 5 ghz içinde yapılabilirmi eğer yapılabilirse 5ghz hızı 867 olurmu mesela ?

amidore

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Yaşar
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Memur
Konular
1
Bildiğiniz gibi Bluetooth bağlıysa internet hayli yavaşlıyordu bende bunun üzerine gidip en iyisinden 5ghz bir modem aldım fakat
redmi note 8 pro bu kadar güncel bir cihaz olmasına rağmen ne wpa-3 şifre destekliyor nede 5 ghz de 80 mhz
bildiğim kadarıyla bazı dosyalarda değişiklilik yaparak 72 mbps olan 2.4 ghz hızını 150 yapabilen var sorum şu aynı işlem 5 ghz içinde yapılabilirmi eğer yapılabilirse 5ghz hızı 867 olurmu mesela ?
Bununla ilgili bende arayış içerisindeyim, işyerimde Telekomun verdiği ZTE ZXHN H298A 2.4 ve 5 Ghz lik modem var. Hız 100 Mbitlik paket.

Yaptığım bir kaç test var. 2.4 ghz seçili BL açık hız testi, BL kapalı hız testi. 5Ghz seçili yine BL açık- Kapalı hız testi. Sonrasında Wifi.cfg dosyası modlanarak yaptığım hız testleri. Bu testlerin ayrıntılı görsellerini paylaşayım fikir vermesi açısından.

1-5Ghz seçili BL açık wifi.cfg değiştirilmedi orjinal hali.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2- 2.4 Ghz seçili BL açık wifi.cfg orjinal halde. (BL kapalı 2.4Ghz de hız sorunu yok)

3- Wifi.cfg gerekli satır eklendi.

4-2.4Ghz seçili değişiklik sonrası bağlantı hızı 150Mbps oluyor.

5-Wifi.cfg modlu modem 2.4Ghz seçili. Daha önce 37Mbps olan hız 72.5Mbps oluyor ama yinede tam hıza ulaşamıyor. BL kapalı test edildiğinde her durumda modemden 94Mbps hız alınıyor.

6-2.4Ghz BL kapalı

7-5Ghz seçili wifi.cfg modlandı fakat burada bağlantı hızı daha önceki gibi 433Mbps. Herhangi bir değişiklik olmadı.

8-5Ghz seçili BL açık (BL kapalı durumunda zaten herhangi hız sorunu olmuyor)

Sonuç olarak Wifi.cfg değiştirilmeden BL kapalı modemden 2.4Ghz ve 5Ghz de 94Mbps hız alıyor.
BL açıldığı anda 2.4Ghz de hız 37,2Mbps ye düşüyor.
Wifi.cfg dosyasında değişiklik yapıldığında telefondaki bağlantı hızı 72Mbps den 150Mbps ye çıkıyor ve bu şekilde hız testinde 37,2 Mbps olan hız 72,5Mbps oluyor (ama yinede tam hıza ulaşamıyor).
Durum bu umarım bu konuda benim gibi sıkıntı çekenlere anlaşılır bir paylaşım olur.

Oyla:

amidore

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Yaşar
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Memur
Konular
1
Selamlar,
Ne zamandır miui12 nasıldır diye merak ediyordum ve az evvel beta miui12 20.5.28 versiyon kurarak merakımı giderdim.
Google ye ait hiç bir şey yok romda (haliyle çin beta), dil olarak çincenin yanında ingilizce var.
Romu TWRP üzerinden kurulumunu yaptım, biraz kurcaladım ve aklıma BL açık internet hızını test etmek geldi.
Daha önce uzak odadan Miui 11 android 9 da test ettiğimde 1,92Mbps hız almıştım.

Miui12 yüklü telefonum ile aynı uzak odadan testi tekrarladığımda BL açık wifi hızının düşmediğini tespit ettim.

1-BL kapalı test sonucu

2-BL açık test sonucu

Bu testi birçok kez tekrarladım ve hızın Miui 11 de olduğu gibi 1-2Mbps düşmediğini gözlemledim. Umarım miui12 dağıtıldığında BL açık hız düşmesi sorunlarından kurtuluruz.

Birkaç tanede miui12 ekran görüntüleri eklemek isterim.

Oyla:

silindi20943

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Redmi Note 8Pro
Konular
55
Selamlar,
Ne zamandır miui12 nasıldır diye merak ediyordum ve az evvel beta miui12 20.5.28 versiyon kurarak merakımı giderdim.
Google ye ait hiç bir şey yok romda (haliyle çin beta), dil olarak çincenin yanında ingilizce var.
Romu TWRP üzerinden kurulumunu yaptım, biraz kurcaladım ve aklıma BL açık internet hızını test etmek geldi.
Daha önce uzak odadan Miui 11 android 9 da test ettiğimde 1,92Mbps hız almıştım.

Miui12 yüklü telefonum ile aynı uzak odadan testi tekrarladığımda BL açık wifi hızının düşmediğini tespit ettim.

1-BL kapalı test sonucu

2-BL açık test sonucu

Bu testi birçok kez tekrarladım ve hızın Miui 11 de olduğu gibi 1-2Mbps düşmediğini gözlemledim. Umarım miui12 dağıtıldığında BL açık hız düşmesi sorunlarından kurtuluruz.

Birkaç tanede miui12 ekran görüntüleri eklemek isterim.

İnşallah cozuluyordur. Baya sinir bozucu birşey kulaklık kullanilmiyo saat kullanilmiyo

Oyla:

Onuralp

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Onuralp
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
10
Anlatamadım galiba çift kanal wifi den bahsediyorum 5ghz de 72 mbps komik bir rakam
Hocam sizin sorununuzun çözümü modem ayarlarında. Eğer sağlayıcınız modem verdiyse size onları arayarak 5G için ve 2.4G için ayrı SSID açmalarını isteyin veya siz kendiniz bu işlemi çok rahat şekilde modem arayüzünde yapabilirsiniz. Sizin modemde olduğu gibi ikisi bir arada oldu mu cihaz hangisi daha iyi sinyal verir ise onu seçiyor. Bildiğiniz gibi 5G en stabil hızı verir fakat ev içerisinde en kısıtlı mesafede kullanılabilen ağ o. Bu sebepten ikisi bir arada olunca cihaz 2.4G ağırlıklı ilerliyor. Ben sürekli Airpods kullanıyorum cihaz ile bu zamana kadar hız sorunu yaşamadım. 50mbps fiber internet kullanıyorum modeme yakın olduğum zaman 5G olmadığım zaman kablo ile internet aldığım 2.4G AccessPoint'den bağlanıyorum 5G kadar olmasa bile en az 35-40 mbps civarı hız görüyorum. Zaten 2.4G'de 5G gibi 50 almam teorik açıdan zor maalesef.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

Onuralp

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Onuralp
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
10
Wifi ağınız çift bant mı yoksa 5 ghz ve 2.4 ghz ayrı ağlardamı ?
Bu arada WiFi AC teknolojisi çift bant demek hocam hem 2.4G hem de 5G çalışması demek ikisinin bir SSID veya farklı SSID'ler üzerinde çalışmasının modem teknolojileri arasında bir farkı yok AC destekli her modem ayırabilir birleşik çalıştırabilir. Servis sağlayıcısı firmalar genellikle kurulum yaparken ikisini bir arada seçer çünkü hem otomatik geçiş kolaylığı hem 2.4G bütün hızı verimli bir şekilde verilmemesi, bu da müşteriden 'fiber kullanıyoruz hız düşük', '5G'den 2.4G'ye sürekli manuel geçiyoruz, çözümü yok mu?' veya '5G her yerde çekmiyor modemim arızalı' geri dönüşümünü azaltmak içindir. Ayrı ayrı SSID kullanımı her zaman en sağlıklı olanıdır. Çünkü AC modemler çift bant teknolojisine sahip olduğu için 2 ayrı yol sunar size bu da sizin cihazlarınızın gittiği yolu tek şeritli kullanmak yerine iki şeritli yaparak daha iyi trafik sağlar. Sizin ikisinin bir arada olması bir sağ şeride bir sol şeride geçiş yaptığı için bu da trafikte etken olacaktır. İnternete en geniş alanda ama daha düşük hız ihtiyacı duyan cihazlar için 2.4G'den bağlanmak, daha çok modemin yanında ve yüksek hıza ihtiyaç duyan cihazları 5G'den kullanmak size daha iyi bir geri dönüş sağlar. Çünkü 2.4G'den bağlanan cihazlar farklı yoldan 5G'den bağlanan cihazlar farklı yoldan sağa sola geçmeden veri akışı sağlamış olur.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

Musduva

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi Note 8 Pr
Konular
1
Bununla ilgili bende arayış içerisindeyim, işyerimde Telekomun verdiği ZTE ZXHN H298A 2.4 ve 5 Ghz lik modem var. Hız 100 Mbitlik paket.

Yaptığım bir kaç test var. 2.4 ghz seçili BL açık hız testi, BL kapalı hız testi. 5Ghz seçili yine BL açık- Kapalı hız testi. Sonrasında Wifi.cfg dosyası modlanarak yaptığım hız testleri. Bu testlerin ayrıntılı görsellerini paylaşayım fikir vermesi açısından.

1-5Ghz seçili BL açık wifi.cfg değiştirilmedi orjinal hali.

2- 2.4 Ghz seçili BL açık wifi.cfg orjinal halde. (BL kapalı 2.4Ghz de hız sorunu yok)

3- Wifi.cfg gerekli satır eklendi.

4-2.4Ghz seçili değişiklik sonrası bağlantı hızı 150Mbps oluyor.

5-Wifi.cfg modlu modem 2.4Ghz seçili. Daha önce 37Mbps olan hız 72.5Mbps oluyor ama yinede tam hıza ulaşamıyor. BL kapalı test edildiğinde her durumda modemden 94Mbps hız alınıyor.

6-2.4Ghz BL kapalı

7-5Ghz seçili wifi.cfg modlandı fakat burada bağlantı hızı daha önceki gibi 433Mbps. Herhangi bir değişiklik olmadı.

8-5Ghz seçili BL açık (BL kapalı durumunda zaten herhangi hız sorunu olmuyor)

Sonuç olarak Wifi.cfg değiştirilmeden BL kapalı modemden 2.4Ghz ve 5Ghz de 94Mbps hız alıyor.
BL açıldığı anda 2.4Ghz de hız 37,2Mbps ye düşüyor.
Wifi.cfg dosyasında değişiklik yapıldığında telefondaki bağlantı hızı 72Mbps den 150Mbps ye çıkıyor ve bu şekilde hız testinde 37,2 Mbps olan hız 72,5Mbps oluyor (ama yinede tam hıza ulaşamıyor).
Durum bu umarım bu konuda benim gibi sıkıntı çekenlere anlaşılır bir paylaşım olur.
Wifi.cfg nerede ve nasıl düzenlediniz

Oyla:

amidore

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Yaşar
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Memur
Konular
1
Wifi.cfg nerede ve nasıl düzenlediniz

Aşağıdaki konudan takip edebilirsiniz.
kera706 hocam ayrıntılı anlatmıştı.

Wi-Fi 2,4 GHz aralığında 40 MHz kanal genişliğini açma.
Root lazım.

Bunun için /vendor/firmware/wifi.cfg dosyasına bu satırı yazmak lazım.
Sta2gBw 1
Bu işlem 2.4 aralığında 40 Mhz kanal genişliği açacak.
Hangi sürümde bu dosya yoksa kendimiz aşağıdaki arşivden çıkarıp aynı yol üzre atıyor ve 0644 izin veriyoruz.

Oyla:
Üst Alt