Rehber Redmi Note 8 Pro - Custom Rom Kurmak - Miui- Aosp // Aosp-Miui Geçişler 25.06.2021

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Poco F3 8/256
Meslek
Mod
Konular
315
Her paylaşımda bu veriliyor ama eksiklikler var.
1. Cfw rom(aynı rom) güncelleme yok
2. Cfw den non cfw ye geçiş anlatılmamış

Hocam, bir zahmet cfw den direkt noncfw geçmeyin. Veya varsa anlatımınız siz anlatın. Burada kamu hizmeti sunmuyoruz, cihazımızı denek olarak kullanarak çözebildiğimiz kadarıyla sizlerle paylaşıyoruz. Cfw romdan noncfwye geçiş için firmwareyi düzgün seçmek gerekiyor aksi durumda brick durumuna düşüyorsunuz. Bunu bu konu hakkında hiç bir bilgisi olmayan anlatmak çok zor. O sebeple siz cfw den miui geçiş yapın. Brick durumuna düşmeyin, anlatım yapılmadıysa bir sebebi vardır diyin.

Serifcelik

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serif
Cihazım
Note 8 pro
Konular
15
Hocam, bir zahmet cfw den direkt noncfw geçmeyin. Veya varsa anlatımınız siz anlatın. Burada kamu hizmeti sunmuyoruz, cihazımızı denek olarak kullanarak çözebildiğimiz kadarıyla sizlerle paylaşıyoruz. Cfw romdan noncfwye geçiş için firmwareyi düzgün seçmek gerekiyor aksi durumda brick durumuna düşüyorsunuz. Bunu bu konu hakkında hiç bir bilgisi olmayan anlatmak çok zor. O sebeple siz cfw den miui geçiş yapın. Brick durumuna düşmeyin, anlatım yapılmadıysa bir sebebi vardır diyin.
Hocam cfw rom güncelleme yok anlatımda

serhend001

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ahmet Nail
Cihazım
Redmi Note8 Pro
Konular
1
arkadaşlar AOSP a11 romların hangisinde orijinal AOSP telefon uygulaması var hangisini yüklediysem google arama uygulaması ile kuruluyor bilgisi olan var mı?

Batuski5431

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan G
Cihazım
Oneplus 9Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
14

tekin.kadir

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Note8 pro
Konular
0
Hocam android 12 olan pixel experiance kurulumu için izlenmesi gereken adımlar nelerdir, başkaca bir rom öneriniz var mı bizleri aydınlatır mısınız?

tekin.kadir

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Note8 pro
Konular
0

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bildiğiniz üzere cihazımız MTK işlemci kullanıyor. Bu sebeple rom kurmak bir eziyet halini alabiliyor. Eu rom yetkilileri bile bu cihaza rom çıkartmaktan vazgeçti. Sebebi çok kolay brick durumuna geçebiliyor. Bu durumdan kurtarmak için ise yetkili hesap gerekiyor. Hatta imei atılmış bir cihaz ve de yanlışlıkla bootloader kilitlediyseniz vay halinize.. Tekrar açılması imkansız.

Bende bu durumdan rahatsızım. Ben kolaylıkla custom miui ile aosp arası gezinmek istiyorum..

Şimdi size bir yol haritası çizmek isterim. Global stok romdan başlayarak önce cihaza twrp kurup sonra rootlamayı, ardından custom aosp android 10 veya 11 e geçmeyi daha ardından custom miui roma geçmeyi anlatayım.

Elimizde 1 adet Android 10 yüklü Global rom, Hindistan rom veya endonezya rom olan cihazımız olduğunu varsayıyorum.

Stok romlu cihaza Custom Twrp Recovery Kurmak :

Öncelikle bootloader kilidiniz açık olmalı.
Bakınız :
Redmi Note 8 Pro Bootloader Kilidi Nasıl Açılır? Videolu ve Resimli Anlatım

İlk aşamamamız cihaza twrp yüklemeliyiz. Bunun için adb klasörüne ihtiyaç var :
Bakınız : İndirip bir klasöre çıkartınız

Daha sonra Miui Uyumlu bir custom recovery :
Bakınız : İndikten sonra bir üstte klasöre çıkardığımız adb klasörünün içine atalım.
Eğer üstte verilen twrp dosyaları şifreliyor ise ardından fastboot moda alıp şu twrp yi flashlayın ;

Adım 1 : Cihazı fastboot modunda ( Cihazı kapatalım. Ses kısma tuşu basılı şekilde açıyoruz ) açalım, pcye bağlayalım, adb klasörünün içinde click2x dosyasına tıklayalım
Adım 2 : Adb ekranına "fastboot flash recovery recovery.img" yazalım ve enter tuşuna basalım.
Adım 3 : Daha sonra adb ekranına "fastboot reboot" komunu verelim ve enter tuşuna basalım, bu esnada bir eliniz telefonunuzun ses açma tuşuna basılı olsun.( Twrp ekranı gelene kadar )
Adım 4 : Twrp ekranı açılınca Mount ekranında yer alan vendor ve system yazılarına tik koyalım, ana ekrana gelerek advanced menüsünden file explorer tıklayalım. Gelen ekrandan /system_root/system klasörüne gidelim. Bu klasörde yer alan recovery-from-boot.p dosyasını tıklayın ve sil tuşuna basınız. Daha sonra ana menüye tekrar gelelim advanced menüsüne tıklayalım Close Avb 2.0 yazısını gördünüz mü? Tıklayalım :) Kuralım

Bu aşamada cihazınıza twrp kurdunuz. Bravo. İsterseniz cihazınızı rootlayabilir ve stok rom üzerine root atmış olarak hayatınıza devam edebilirsiniz

Adım 5 : Root için dosyasını twrp ana ekranındayken sol üst install bölümünden yükleyebilir ve cihazı yeniden başlatabilirsiniz.

Şimdi elimizde twrp yüklü bir cihaz var. Ama biz sıkıldık Napmalıyız ? Custom rom kurmalıyız....

Bunun için bir kaç yol var..

Custom Miui Romu Kurmak :

Yol 1 : Miui ile yola devammmm..

Cihazımıza ait çok fazla custom miui rom yok. En iyisi şuan için Greeshan Rom.

Rom :

Adım 1 : En üstte yer alan stok roma custom twrp yükleme bölümünde miui twrp yüklemiştik. Yüklemediniz mi? O zaman yükleyin, gelin :) Sonra Twrp ana ekranında iken wipe menüsüne gelelim.
Adım 2 : Wipe menüsünde internal storage hariç hepsini seçin
Adım 3 : Daha sonra ana ekranda install menüsünden romu seçip kurun.
Adım 4 : Bu kadar :D Restart yapın ve cihazı açın

Yol 2 : Miui rom çok sıkıcı :(( Aosp roma geçmeliyim...

O zaman durmak yok, devammmm, diğer spoylera geçin.
AOSP romlar rahat bir yaşam felsefesine sahip kişilere yönelik..

A romu veya B romu diye önermeyeceğim. İstediğiniz roma geçebilirsiniz. Aslında gözümüzü korkutmaya gerek yok. Gsi rom yükleyenler beni çok iyi anlayacaklar. Gsi romlarda vendor harici saf romlar paylaşılır. Bu saf romu cihaza kursanız boot etmez ve cihaz bootloop a düşer. Bu sebeple rom+vendor(Firmware) kurarız. Bu cihaz içinde bu geçerli. Fakat sağolsun mtk işlemcilerinde bu işlem biraz sinir bozucu. İşin içine preloader giriyor. Bu sebeple bir kaç geliştirici custom firmware + vendor oluşturmuş.. Eğer android 10 kuracaksınız ayrı bir cfw , android 11 kuracaksanız ayrı.

Miui Stok veya Miui Custom romundan Aosp veya Lineageos roma geçiş

Global ve Çin cihazı Android 11 CFw :
Global ve Çin cihazı Android 11 CFw+Vendor :
Global ve Çin cihazı Android 10 CFw :
Nick gapps Android 11 :
Nick gapps Android 11 :
Root :
Twrp Cfw : ( Cfw 4.0- 3.0-2.1 Kullananlar için )
Twrp Cfw KeyMaster nonmetadata : ( Cfw 4.0 keymaster talep edenler için. )
Twrp Cfw KeyMaster metadata : (Pixel Rom kullananlar için )
OrangeFox :

NOT : Bir telefonda ilk adım firmware yüklemektir, ikinci adım vendor, daha sonra ise rom ( sistem ve diğerleri ) Firmware ve vendoru nasıl yükleneceği geliştirici tarafından belirlenir.

Cfw 2.1 sürümü sadece android 10 içi firmware içerir. Peki vendor ? Bu romlarda vendor roma dahildir.
Cfw 3.0 sürümü ise andorid 11 için hem fw hemde vendor içerir. Bazı romlarda vendor yoktur, o zaman bunu kuruyoruz
Cfw 4.0 sürümü ise Android 11 içindir. Sadece fw içerir. Vendor ise romlarla beraber gelir. Geliştiricinin keyfine göre ilerliyoruz malesef.

Cfw sürümüne göre twrp değişiyor. Aslında cfw 3-4 romlarında tek twrp çalışıyor. Ama bu seferde dosyalar şifreleniyor. Şifrelenmemesi için kurduğunuz cfw göre twrpyi seçin lütfen :(

Adım 1 : En üstte yer alan "Stok romlu cihaza Custom Twrp Recovery Kurmak" bölümünde miui twrp yüklemiştik. Yüklemediniz mi? O zaman yükleyin, gelin :)
Şimdi kararımızı verdik custom Aosp veya Lineageos roma geçeceğiz. Rom konuları forum sayfalarında mevcut
Adım 2 : Cihazı twrp ekranındayken wipe menüsünden internal storage dahil seçip siliyoruz, sonra format data yı seçip yes yazıyoruz. Cihaz tertemiz oldu. Şimdi restart recovery seçeneğinden recovery i tekrar başlatıyoruz.
Adım 3 : Romunuzu indirin. Doğru Cfw vendoru indirin. Doğru gapps klasörünü indirin. Hazırda bekletiyoruz
Adım 4 : Twrp ana ekranındasınız. Önce install bölümünden doğru Cfw kuruyoruz ( Romunuza göre seçin, yeni romunuz android 10 ise cfw 10 seçin, yoksa android 11 ise cfw 11 seçin)
Adım 5 : Şimdi install bölümünden romunuzu kuruyorsunuz. Ardından romunuza gapps dahil değilse onu kurun. Daha sonra root istiyorsanız magisk dosyanızı kurun.
Adım 6 : Az kaldı sabredin :) Yukarıda yer alan CFW'ye Uygun Recovery'ler bölümünden bir recovery seçin ve indirin. Telefonunuza .img olacak şekilde atın. ( Örnek : twrp.img )
Adım 7 : Twrp ana ekranındayken install bölümüne gelin, sağ alttan install img tuşuna basın. Ekranınızda demin attığınız twrp.img dosyanızı göreceksiniz. Tıklayın, daha sonra size bunu nereye kuracaksınız diye soracak. "Recovery" tıklayın. Burası önemli, yanlış yere tıklamayın.
Adım 8 : Bu kadar. Restart sistem diyin ve cihazınızı açın. Yaşasınn

Aosp ve Lineageos romundan Aosp ve Lineageos roma geçiş

Şimdiii Custom romlar arası gezecek misiniz ?????

Çok basit.

Android Sürümünüz aynı ise (Aosp 11 den 11 veya 10 dan 10 a geçiyorsanız )

Adım 1 : Twrp ana ekranına girin
Adım 2 : Wipe menüsünden internal storage ve vendor hariç seçin ve silin ( Bazı romlarda vendor dahil olmaması ihtimaline karşı vendoru da yazdım. Teoride Silsenizde sorun yok, rom sonrası tekrar twrp açıp uygun vendoru flashlayabilirsiniz. Cihaza herhangi bir zarar vermez.)
Adım 3 : Romu, gapps ve magisk kurun
Adım 4 : Cihazı yeniden başlat

Android Sürümünüz değişecek ise (Aosp 11 den 10 veya 10 dan 11 a geçiyorsanız )

Adım 2 : Wipe menüsünden internal storage dahil seçin silin., sonra format data seçeneğinden yes yazın ve silin. Restart recovery yapın
Adım 3 : Kuracağınız romun sürümüne göre önce cfw sonra Romu, gapps ve magisk kurun
Adım 4 : Cihazı yeniden başlat

Aosp ve Lineageos romdan Custom Miui roma geçiş ;

Şimdi de miui özledim. Sizde özlemediniz mi ??? Ama mi flash ile mi uğraşacağız şimdi ? Yok daha neler. Daha kolayı var..

En başta kullandığım Greeshan, evet evet bu rom güzeldi. Neden onu bıraktım ki ??

Dönelim geri ;

Rom :
Twrp Miui 10 :

Adım 2 : Wipe menüsünden internal storage dahil hepsini seçin ve silin, format data seçeneğinden yes yazın ve silin. Restart recovery
Adım 3 : Greeshan miui romu yükleyin, Daha sonra twrp miui 10.img dosyasını cihaza atın
Adım 4 : Twrp ana ekranındayken install bölümüne gelin, sağ alttan install img tuşuna basın. Ekranınızda demin attığınız twrpmiui10.img dosyanızı göreceksiniz. Tıklayın, daha sonra size bunu nereye kuracaksınız diye soracak. "Recovery" tıklayın. Burası önemli, yanlış yere tıklamayın.
Adım 5 : Daha sonra ana menüye gelelim restart recovery yaparak cihazı tekrar recovery modda açalım. Sonra ana menüde advanced menüsüne tıklayalım Close Avb 2.0 yazısını gördünüz mü? Tıklayalım :) Kuralım.
Adım 6 : Ee sonra ? Ee bu kadar :) Restart sistem yaparak cihazı açalım.

Aosp ve Lineageos romdan Stok Miui roma geçiş ;

Stok rom daha mı iyiydi ? İyide şimdi bir de mi flash ile mi uğraşacağız şimdi ? Yok daha neler. Daha kolayı var..

Stok roma dönmek istiyorum. Stok Global rom nasıl ?

Dönelim geri ;

Global rom : Rom - Redmi Note 8 Pro - Global Kararlı V12.0.5.0.QGGMIXM İndirme Bağlantısı ( Recovery Baglantısını Kullanın )
Twrp Miui 10 :

Adım 2 : Wipe menüsünden internal storage dahil hepsini seçin ve silin, format data seçeneğinden yes yazın ve silin. Restart recovery
Adım 3 : Global miui romu yükleyin, Daha sonra twrp miui 10.img dosyasını cihaza atın
Adım 4 : Twrp ana ekranındayken install bölümüne gelin, sağ alttan install img tuşuna basın. Ekranınızda demin attığınız twrpmiui10.img dosyanızı göreceksiniz. Tıklayın, daha sonra size bunu nereye kuracaksınız diye soracak. "Recovery" tıklayın. Burası önemli, yanlış yere tıklamayın.
Adım 5 : Daha sonra ana menüye gelelim restart recovery yaparak cihazı tekrar recovery modda açalım. Twrp ekranı açılınca Mount ekranında yer alan vendor ve system yazılarına tik koyalım, ana ekrana gelerek advanced menüsünden file explorer tıklayalım. Gelen ekrandan /system_root/system klasörüne gidelim. Bu klasörde yer alan recovery-from-boot.p dosyasını tıklayın ve sil tuşuna basınız. Daha sonra ana menüye tekrar gelelim advanced menüsüne tıklayalım Close Avb 2.0 yazısını gördünüz mü? Tıklayalım :) Kuralım
Adım 6 : Ee sonra ? Ee bu kadar :) Restart sistem yaparak cihazı açalım.
ANDROİD 11

Android 10 Miui Romundan Android 11 Çin Miui Romuna geçiş

Merhaba,

Yeniden sizlerleyim.. Şimdi Android 10 yüklü cihazınızda önce Android 11 yüklü çin beta romuna, ardından tekrar Android 10 romuna geçişi anlatacağım. Hemde sadece TWRP ile. Mi flash ile uğraşmanıza gerek yok..

Önce en üstte yer alan Stok romlu cihaza Custom Twrp Recovery Kurmak adlı çalışmamı okuyup cihazınıza Miui A10 twrp kurmanız gerekecek.

Güncell A11 Çin Romu : MIUI 12.5 - Miui 12.5 Closed Beta Rom 21.2.3 Redmi Note 8 Pro - Android 11
Android 11 twrp :
NikGapps :
Magisk 21.4 :

Adım 1 : Twrp ana ekranına girin. miui 11 twrp recovery dosyasını cihaza atıyoruz
Adım 2 : Wipe menüsünden System,data,cache,vendor siliyoruz.
Adım 3 : Twrp ana ekranındayken install bölümüne gelin, sağ alttan install img tuşuna basın. Ekranınızda cihazınıza attığınız a11twrp.img dosyanızı göreceksiniz. Tıklayın, daha sonra size bunu nereye kuracaksınız diye soracak. "Recovery" tıklayın. Burası önemli, yanlış yere tıklamayın.
Adım 4 : Daha sonra ana menüye tekrar gelelim advanced menüsüne tıklayalım Close Avb 2.0 yazısını gördünüz mü? Tıklayalım :) Kuralım
Adım 5 : Restart recovery yapalım ve cihaz diğer twrp de açılsın. Yeni açılan twrp çince açılabilir, sağ üstte ayarlar simgesi, daha sonra dünya simgesine tıklayın, orada yer alan ingilizceyi seçin
Adım 6 : Format dataya gelin ve silin. Daha sonra ana ekran advanced menüsünden patch system verfty sekmesini tıklayın, gelen ekrandan yukarıdaki tiki koyup kaydırın. Ve restart menüsünden tekrar restart recovery yapın ( Şifrelemeyi önlemek için çift kurulum yaptık)
Adım 7 : Cihazımıza dosyaları atıp , Twrp ana ekran install bölümünden attığınız dosyaları, sırasıyla Çin beta rom+ magisk 21.1 + nikgapscore şeklinde kuruyoruz.
Adım 8 : Daha sonra ana ekran advanced menüsünden patch system verfty sekmesini tıklayın, gelen ekrandan yukarıdaki tiki koyup kaydırın. Ve restart menüsünden tekrar system diyin.
Adım 9 : Bu kadar, gelen güncellemeleri yüklemek içi her seferinde rom+magisk+gapps kurmanız gerekecek.

Çin romu size göre değil mi ??
Denediniz ama sıkıldınız mı?
Ya da Android 10 gibisi yok mu?
Ve ya Aosp Romlara mı geçeceksiniz..

Android 11 Çin beta veya A11 Miui Romundan Android 10 Miui Custom Romuna TWRP ile geçiş

Rom :
Twrp A10 Miui :

Adım 1 : Twrp ana ekranına girin.
Adım 2 : Wipe menüsünden System,data,cache,vendor siliyoruz.
Adım 3 : Cihazımıza dosyaları atıp , Twrp ana ekran install bölümünden attığınız greeshan romu kuruyoruz.
Adım 4 : Twrp ana ekranındayken install bölümüne gelin, sağ alttan install img tuşuna basın. Ekranınızda cihazınıza attığınız a10twrp.img dosyanızı göreceksiniz. Tıklayın, daha sonra size bunu nereye kuracaksınız diye soracak. "Recovery" tıklayın. Burası önemli, yanlış yere tıklamayın.
Adım 5 : Format dataya gelin ve silin.
Adım 6 : Daha sonra ana ekran advanced menüsünden patch system verfty sekmesini tıklayın, gelen ekrandan yukarıdaki tiki koyup kaydırın.
Adım 7 : Restart recovery yapalım ve cihaz diğer twrp de açılsın.
Adım 8 : Format dataya gelin ve silin. ( Şifrelemeye karşı peşinen önlem :) )
Adım 9 : Daha sonra ana menüye tekrar gelelim advanced menüsüne tıklayalım Close Avb 2.0 yazısını gördünüz mü? Tıklayalım, Kuralım Sonra restart recovery
Adım 10 : Bu kadar.

Bu süreçten sonra en üstteki anlatımlarımı kullanarak aosp romlara geçebilirsiniz. Veya global rom için yukarıdaki konuları inceleyebilirsiniz.
Firmware : Geçeceğiniz romun firmwaresine dikkat edin. A10 tabanlı ise 12.0.7 sürümüne geçin, A11 ise 12.5.1
Rom : Forum konularında mevcut
Nick gapps Android 11 :
Twrp Recovery:
Root :

İlk kurulum :
  1. Adım Öncelikle Bootloader kilidi açık olmalı : Redmi Note 8 Pro Bootloader Kilidi Nasıl Açılır? Videolu ve Resimli Anlatım
  2. Adım Öncelikle cihazınızda Twrp yüklü olmalı. Android 10 üstü twrp olması lazım.
  3. Adım Twrp ana ekranına girin, Wipe menüsünden internal storage hariç seçin ve silin
  4. Adım Eğer daha önce bir miui 12 sürümünden geliyorsanız firmware kurmayın gerek yok.. Direkt adım 5 e geçin. Eğer farklı bir cfw romdan yada çin beta romundan geliyorsanız son sürüm global firmware kurun
  5. Adım Romu, gapps ve magisk kurun daha sonra yine verdiğim twrp yi, install üzerinden recovery alanına flashlayın.
  6. Adım Format data yapın ( Bazı rom geçişlerinde gerekmesede genel anlamıyla yazdım)
  7. Adım Restart system

Güncelleme :
  • Adım Twrp açın Romu ve magisk kurun,
  • Adım Restart system
  • Adım Eğer Google play sorunu yaşanırsa, twrp açıp gapps dosyasını kurun

Farklı bir #NoCfw# roma geçiş :
  • Adım Twrp de Wipe menüsünden internal storage hariç seçin ve silin
  • Adım Romu, gapps ve magisk kurun
  • Adım Restart system

Tekrar Custom Miui A10 Greeshan Roma geçiş

• Adım Twrp ana ekranına girin, miui a10 twrp yi, install üzerinden recovery alanına flashlayın.
  • Adım Restart recovery yapın ve yeni açılan twrp de Wipe menüsünden internal storage hariç seçin ve silin
  • Adım Romu kurun, sonra advanced seçeneğinden arv.2.0 kurun ve format data yapın.
  • Adım Restart system

Selamlar, sevgiler..

Notlar:
* İnternal storage veya format data yaptığınız an dahili hafızanız komple silinir. İnternal storage hariç dediğimde dahili hafıza silinmez.
* Olurda, bir yerde hata yaptınız, redmi yazısı sonrası siyah ekran geliyor öylemi ? Bu Bootloop demektir. Tedirgin olmayın ya close avb 2.0 yapmadınız yada yanlış sürüme ait twrp kurdunuz. Twrp açılmıyorsa, en son kullandığınız çalışan twrp yi adb üzerinden ilk adımlarda anlattıgım fastboot flash recovery komutuyla flashlıyoruz. Veya " fastboot --disable-verity flash vbmeta vbmeta.img" komutu ile vbmeta.img dosyasını flashlıyoruz
* Tüm bunlar sonrası isteyen mi flash ile stok roma dönebilir. Önerim mi flash 2016.04.01 64bit dosyasını kullanmanız.
* Bu anlatılanlar tarafımca 16.12.2020 tarihinde denenmiş ve foruma eklenmiştir. Yapılanlarda tüm risk size aittir.

xiaomi-community-removebg-preview-png.113035
Hocam şimdi pixel experiance android 12 olduğundan bu şekilde kurup kuramayacağım hakkında tereddüte düştüm, ayrıca diyelim ki bu şekilde kurulum yaptım tekrar stock rom a dönmek mümkün müdür?

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Poco F3 8/256
Meslek
Mod
Konular
315
Hocam şimdi pixel experiance android 12 olduğundan bu şekilde kurup kuramayacağım hakkında tereddüte düştüm, ayrıca diyelim ki bu şekilde kurulum yaptım tekrar stock rom a dönmek mümkün müdür?

Hocam, uzun süredir bu cihaz elimde yok. O sebeple a12 romları pek deneyimleyemedim. Lakin belirttiğim şekilde Stok roma pc olmadan dönmek mümkün. Pc ile zaten mümkün.

Üst Alt