Yardım Redmi Note 5 (whyred) için ROM önerisi

kaiser soze

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Konular
11
İyi günler. Xiaomi şirketinin MIUI 11 ile birlikte içine ettiği söz konusu cihaz için ROM tavsiyesi ve yükleme talimatları lazım.

Cihazın piyasaya çıkmasından 18 ay sonra çıkan MIUI 11 itibari ile cihaz hiç bir zaman eskisi gibi olmadı. Hep sorunlar çıktı. Üstelik doğru düzgün ara güncelleme bile verilmedi. Bunu söyleyince cihaz 3 yıllık, ne güncellemesi bekliyorsun diyorlar. Halbuki daha ikinci senesi dolmadan bitirdiler cihazı. Şimdi ise bozuk bir MIUI 12 yayınladılar ve onu da geri çekmişler sanırım.

Daha önce hiç istemediğim şeyi yapmaya karar verdim. Mecburen custom ROM atacağım. Şu ana kadar yalnızca resmi ROM kullandım, BL kilidi dahi açılmadı. 12.0.2.0 PEIMIXM global stable yüklü. Lütfen kilidin açılması, uygun twrp programı, ROM önerisi vs. söyleyin. Ben bu forumda ve dışarıda aradım ama pek anlamadım ve hangi ROMun daha iyi olduğuna dair çelişkili şeyler var.

Cihaz Redmi Note 5 (M1803E7SG) 4/64 GB
Eski MIUI 10 günlerini özledim. Anti rollback olayı olmasa dönerdim oraya kadar.

kaiser soze

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Konular
11
Bir daha Xiaomi almayacağım. İlk ve son oldu. Şimdi de GPS çalışmıyor. Beni 600 kilometre uzakta gösteriyor.

Forumda da bu cihazdan kullanan kalmamış galiba. Param olsa yeni cihaz alır, bunu da parçalayıp çöpe atardım.

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
kaiser soze, Öncelikle BL kilit açın ondan sonra rom tavsiyesi veririz.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

kaiser soze

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Konular
11
Öncelikle BL kilit açın ondan sonra rom tavsiyesi veririz.

Videodaki 5:40 anından sonra sorun çıkıyor. Dördüncü seçenek olan bootloader seçildiğinde program, cihazın fastboot moduna girmesi gerektiğini ancak bağlantının kesilmiş olabileceğini veya cihazın tanımlanamadığını söylüyor. Yeniden dediğimde bu kez hata veriyor. Cihazın bağlantısı kesiliyor. Halbuki cihaz hala fastboot modunda. Programın önerisiyle tekrar manuel olarak fastboot moduna alıyorum. Yine olmuyor. Fastboot ekranının sol üstünde minik bir yazıda cihazı kapatmak için herhangi bir tuşa basın diyor. Bilgisayarda ise ya zaman aşımı ya da bağlantı hatası diyor.

Videoyu çeken kişi 64 bit Intel işlemcili bir bilgisayarın USB 2 portlarını kullanmamızı istiyor. Ancak bende 64 bit AMD işlemcili ve hiç USB 2 portu olmayan (evet hepsi USB 3.2 gen 1 veya gen 2) bir bilgisayar var. Sorun bundan mı kaynaklanıyor?

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
kaiser soze, Videoyu çeken kişi benim. PC den kaynaklı olabilir

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Güncel yazılım ve driverleri kurduğunuzdan kullandığınızdan emin olun usb bağlantı kesilme sebebi usb portlardan kaynaklı örneğin leptopumda usb 2.0 girişlerinden mi flash ile rom atamıyorum refresh dediğimde bağlantı kesiliyor telefonun ekranın sol üstünde küçük bi shutdown içerikli yazı çıkıyodu mavi renkli usb 3.0 girişe taktığımda sorunsuz mi flash ile yazılım atabiliyorum bilgisayardaki her usb portunu teker teker deneyin.

rom önerisi olarak dotos denemenizi tavsiye ederim bu rom güncel firmware yüklenmesini istiyor firmware ile romu karıştırmayın ikisi farklı.

twrp üzerinden gelişmiş temizlikten Wipe System, Data, Cache, Dalvik uyguladıktan sonra üstteki linkten güncel 12.0.2.0 firmware indirip yükleyin ardından dotos romunu yükleyin.

cihazınız için kapsamlı şekilde rom desteği var geliştiriciler tarafından bu konulara hakim olursanız cihazı yaşatabilirsiniz.

kaiser soze

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Konular
11
Ben vazgeçtim. Hiçbir şekilde BL kilidi açılmadı. Belki bir parça düzelir diye wipe data yaptım. Bu şekilde gittiği yere kadar kullanacağım. Param olduğunda cihazdan kurtulacağım ve asla Xiaomi almayacağım. Kendim aldıktan sonra on kişiye daha farklı modellerde Xiaomi cihaz aldırmıştım. Pişman ettiler beni.

Yardımlarınız için yine de sağolun.

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
kaiser soze, Geçmiş olsun...

Bir daha Xiaomi mağazasının önünden bile geçmeyin...

iberexe

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Flean
Cihazım
Redmi Note 5
Konular
0
Ben vazgeçtim. Hiçbir şekilde BL kilidi açılmadı. Belki bir parça düzelir diye wipe data yaptım. Bu şekilde gittiği yere kadar kullanacağım. Param olduğunda cihazdan kurtulacağım ve asla Xiaomi almayacağım. Kendim aldıktan sonra on kişiye daha farklı modellerde Xiaomi cihaz aldırmıştım. Pişman ettiler beni.

Yardımlarınız için yine de sağolun.
Selamlar. Konuyu hortlatıyorum, kusura bakmayın, umarım hâlâ buralardasınızdır ki bu entrye denk gelebilesiniz. Elimde tıpatıp aynı cihazdan var (Redmi Note 5 whyred). Bahsettiğiniz "Press any key to shutdown" sorununu uzun bir süre boyunca ben de yaşadım. Bu nedenle üç yıl boyunca cihazıma herhangi bir rom kuramadım, neler yaşadığımı da az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. İnanamayacaksınız belki ama son derece komik bir çözümü var. Kenarda köşede beş on liraya satılan USB 2.0 çoklayıcıları. Şaka yapmıyorum.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Şöyle bir şey, en dandiği bile iş görür. Bunu AMD işlemcili laptobumun USB 2.0 girişine taktım. Telefonumu da kendi kablosuyla ortadaki USB girişine bağladım (Porttan porta değişebiliyor, tüm portları denemekte fayda var). Senelerdir bana arıza çıkaran telefonum bu sefer ne "shutdown" ekranına düştü, ne de Unlocker'da %99'da takılı kaldı, nihayet ekrandaki "successful" yazısına ulaştığımda da ufak bir şok geçirnedim değil. Boş yere ümitlendirmek istemiyorum açıkçası, ama kesinlikle denemeye değer bir yöntem olduğunu belirtmeliyim.

Üst Alt